Skocz do zawartości

parametry wody


V_Shere
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dwutlenek węgla obniża pH wody, im więcej zapodajesz Co2 tym niższe robi się pH. Z kh i gh dobrze kombinujesz.

Kiedyś też miałam bimbrownię, ale z kwaskiem cytrynowym. Teraz mam butlę 1,5 kg, ale wygoda. Wiesz z co2 to jest tak, że jak już podajesz to jego poziom w akwarium musi być stabilny, przy bimbrowni to jest naprawdę ciężko uzyskać. Jedna ważna rzecz im więcej co2 tym apetyt roślinek na nawozy większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dwutlenek węgla obniża pH wody, im więcej zapodajesz Co2 tym niższe robi się pH. Z kh i gh dobrze kombinujesz.

Kiedyś też miałam bimbrownię, ale z kwaskiem cytrynowym. Teraz mam butlę 1,5 kg, ale wygoda. Wiesz z co2 to jest tak, że jak już podajesz to jego poziom w akwarium musi być stabilny, przy bimbrowni to jest naprawdę ciężko uzyskać. Jedna ważna rzecz im więcej co2 tym apetyt roślinek na nawozy większy.

 

Właśnie czytam na temat parametrów Gh i Kh i zastanawiam sie czy jest sens je obniżać skoro nie maja bezpośredniego wpływu na samopoczucie ryb ... gdybym obniżył kh to latwiej mi bedzie zbić ph ( czy bedzie lepiej przyswajać CO2 ? ) co do Gh to ryby podobno wola niższe wartości niż u mnie czyli Gh-21 ale czy próba obniżenia Gh i Kh jest warta zachodu ?? Podejżewam ze wysoki poziom Gh i Kh u mnie w akwarium jest spowodowane jego wysokim poziomem w kranie, wiec przy każdej wymianie wody musial bym wode kranowa mieszac z woda destylowana aby obnizyć jej twardość.

 

Nie znalazłem nigdzie konkretnych wytycznych jaki poziom Gh i Kh powinienem utrzymywać w akwarium. Czy wartości Kh 6 i Gh 10-12 beda właściwe ??

 

Troche zaczynam sie w tym gubić pomału :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi si e, że ceramika nie podnosi pH (nikt nie wkładałby ceramiki do kubełka jakby podnosiła pH). Moim zdaniem jest to wina kranówki. To samo tyczy się kh i gh, może masz w kranie twardą wodę po prostu. Będziesz musiał niestety mieszać pół na pół. Wtedy obniżają ci się trzy rzeczy jednocześnie: ph, kh i gh.

 

Ja mam w swoim akwa kh 6, gh 12, ph 6.8. Jest zależność między wynikiem kh i ph, wg tych dwóch czynników wyliczasz poziom co2 wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wina zamku CERAMICZNEGO. :D

zamek został już usunięty bezpowrotnie ... a ja dalej nie wiem co z tymi Gh i Kh ;)

 

 

Edit

 

Wydaje mi si e, że ceramika nie podnosi pH (nikt nie wkładałby ceramiki do kubełka jakby podnosiła pH). Moim zdaniem jest to wina kranówki. To samo tyczy się kh i gh, może masz w kranie twardą wodę po prostu. Będziesz musiał niestety mieszać pół na pół. Wtedy obniżają ci się trzy rzeczy jednocześnie: ph, kh i gh.

 

Ja mam w swoim akwa kh 6, gh 12, ph 6.8. Jest zależność między wynikiem kh i ph, wg tych dwóch czynników wyliczasz poziom co2 wodzie.

 

Jeszcze jest taka sprawa jak tak teraz popatrzylem na akwarium ze mam od 2,5-3 cm warstwe żwirku praktycznie na calości dna. może to kamyk podnosi w takim stopniu te parametry ?? ale przy roślinach jest to chyba optymalna jego warstwa ??

 

Edit

 

 

Wydaje mi si e, że ceramika nie podnosi pH (nikt nie wkładałby ceramiki do kubełka jakby podnosiła pH). Moim zdaniem jest to wina kranówki. To samo tyczy się kh i gh, może masz w kranie twardą wodę po prostu. Będziesz musiał niestety mieszać pół na pół. Wtedy obniżają ci się trzy rzeczy jednocześnie: ph, kh i gh.

 

Ja mam w swoim akwa kh 6, gh 12, ph 6.8. Jest zależność między wynikiem kh i ph, wg tych dwóch czynników wyliczasz poziom co2 wodzie.

 

Jeszcze jest taka sprawa jak tak teraz popatrzylem na akwarium ze mam od 2,5-3 cm warstwe żwirku praktycznie na calości dna. może to kamyk podnosi w takim stopniu te parametry ?? ale przy roślinach jest to chyba optymalna jego warstwa ??

Co do Gh i kH nie sprawdzałem kranówki ale ph jest na 100% takie samo jak i w akwa wiec ph=8

 

 

Edytuj posty. Nie pisz jeden pod drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę na jednym ze zdjęć jest muszla. Jeżeli tak to wyciągnij ją, ona w niczym nie pomaga w tej sytuacji.

-------------------------

Żwirek jest ok. Mogło by go być więcej. Najlepiej jak z tył jest więcej żwirku niż z przodu. Większe roślinki z tyłu mają większy system korzeniowy.

------------------------------

Koniecznie dokup roślinek, najlepiej szybko rosnących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę na jednym ze zdjęć jest muszla. Jeżeli tak to wyciągnij ją, ona w niczym nie pomaga w tej sytuacji.

-------------------------

Żwirek jest ok. Mogło by go być więcej. Najlepiej jak z tył jest więcej żwirku niż z przodu. Większe roślinki z tyłu mają większy system korzeniowy.

------------------------------

Koniecznie dokup roślinek, najlepiej szybko rosnących.

Owszem ... jest dwie małe muszelki w całści ... tzn były właśnie bo tez dla bezpieczenstwa i unikniecia pomyłki pomyślalem o ich usunieciu, ale czy aby tak niewielkie muszelki miały aż taki wpływ na ph ??

 

podpiąłem bimbrownie do wylotu z filtra wewnetrznego w butelce filtrującej idzie ok 1 babel na 2 sek. ... obliczając kalkulatorem steżenie Co2 w wodzie wyszło mi na pozionie 3,3 wiec praktycznie zerowe wiec myśle ze nic się nie wydaży jak zostawię to w ten sposób na noc.

 

Co do zdjecia całego akwa moge mieć jutro jeżeli jest to konieczne ;) bo juz dziś pozbierałem wszystko i oddałem aparat siostrzyczce ;D Chyba że wyjaśnisz nam w czym może tkwić problem

 

Co do roślinek szybkorosnących to czy to aby napewno dobry pomysł jak narazie ?? Biorac pod uwagę brak No3 i Fe w wodzie ?? no i jak wyszlo na koniec niski pozion Co2 ... Jutro pomyśle cos nad Co2 z kwasku cytrynowego i sody ... Dzieki za ten pomysł, nie słyszałem o tym a faktycznie wyglada to na rozwiazanie dużo bardziej stabilne niż bimbrownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kwasku możesz regulować sobie przepływ, zamykać dopływ gazu. polega to na tym, że są dwie flaszki, jedna z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym, druga z sodą oczyszczoną. Kwasek kroplami spada do drugiej butelki wytwarzając gaz. Na zacisku regulujesz tempo kropelek kwasku.

----------------

Chodziło mi o roślinki, które nie są wymagające co do nawożenia. Duża masa roślinna uchroni cię przed glonarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz takiego jakby białego-szarego nalotu na szybie?

Nie ... Jeżeli chodzi o nalot to może sie zdażyć na rowno z lustrem wody ale to jest jeden pasek dokładnie na równo z poziomem wody w akwarium. jednak jest to chyba normalne ?? co do glonów lub czegoś innego to nie widze nic ... szyby czyściutkie jak w dzień założenia akwarium. jedyne co to jakiś ślimak mi się dostał do akwarium z roślinką i teraz zaczęły sie próby przejećia władzy nad zbiornikiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie podmiany wody.

 

Te dwa literki to za mało. Podmiana co tydzień, ok. 25% wody , pół na pół.

oki ;) Jutro sprawdzę z samego rana jaki jest poziom ph po nawożeniu całonocnym przy tym nasileniu CO2 mam nadzieje że coś się obniży. Co do TwO i TwW sądzę że sie nie zmieni ale dla calów badawczych też sprawdze ... może sie faktycznie okaże że te muszelki brały czynny udział w tym precedensie.

 

dopiero po testach podmienie ok 30% wody w akwarium. wydaje mi się że jeszcze nie osiągne zamierzanego wyniku po wymianie tylko 30% ale chyba jak na jeden raz to nie ma sensu podmieniać wiekszej ilości ... co do wlania 30% czystej wody destylowanej też nie jest to chyba najlepszy pomysł nawet biorac pod uwage zerowe wartości No2 i No3 ponieważ doczytałem sie faktu iż woda destylowana wymiaszana bezpośrednio z woda akwariowa może drastycznie zwiekszyć ph. Wiec dalsze zmiekczanie wody musi pozostać kwestią czasu i nastepować w miare kolejnych podmian wody ... ?? dobrze to zrozumiałem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałam o takich właściwościach destylki. Z tego co czytałam ma ok. 7.0 ph. Nigdy też nie używałam wody destylowanej w akwarium. Od samego początku, nawet jak miałam 25L była to zawsze woda z filtra odwróconej osmozy RO, czyli demineralizowana. Zawsze mieszana z kranówką.

--------------------

Wodę destylowaną zmieszaj z kranówką przy podmianie, ponieważ życie w twoim akwarium mogło by doznać coś na kształt szoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałam o takich właściwościach destylki. Z tego co czytałam ma ok. 7.0 ph. Nigdy też nie używałam wody destylowanej w akwarium. Od samego początku, nawet jak miałam 25L była to zawsze woda z filtra odwróconej osmozy RO, czyli demineralizowana.

 

Nie mam niestety dostepu do wody z RO dlatego też decyduje sie na wode destylowaną. A co do tego co pisałem wcześniej to wywnioskowałem to (może błednie) z tego fragmentu

 

"Przypis: GH, KH i pH tworzą "trójkąt bermudzki" właściwości chemicznych wody. Pomimo tego, że te parametry są odmienne, wszystkie one oddziałują na siebie wzajemnie w różnym stopniu, powodując, że zmiana jednego z nich bez wpływu na inny jest trudna. Jest to jedna z przyczyn, dla których radzi się początkującym akwarystą aby jeżeli nie jest to absolutnie konieczne NIE ingerowali w wartości tych parametrów. Na przykład "twarda" woda są często pochodzi z wapniowych warstw wodonośnych. Wapień zawiera węglan wapnia, który w trakcie rozpuszczania się w wodzie będzie zwiększać zarówno GH (od wapnia) i KH (od węglanu). Komponenty zwiększające wartość KH zwykle podnoszą również wartość pH. Obrazowo mówiąc KH działa jak "gąbka" wchłaniająca kwasy obecne w wodzie, podnosząc pH wody."

żródło:http://akwarium.ilkus.pl/stare/thekrib/begin-chem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słyszałam o takich właściwościach destylki. Z tego co czytałam ma ok. 7.0 ph. Nigdy też nie używałam wody destylowanej w akwarium. Od samego początku, nawet jak miałam 25L była to zawsze woda z filtra odwróconej osmozy RO, czyli demineralizowana.

A czy to czasem nie to samo?

Sam badałem destylkę i miała równe 6 ph.A to znacząco wpływa na ph w zbiorniku.

Wystarczy dobrać proporcje destylki do do wody w akwarium.

Albo,butla co2 z elektrozaworem i masz minimalne skoki ph i tak u mnie ph prawie na 6.5 ph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to ma mniejsze ph, ale mogę się mylić. Pewnie zależy przez jakie wkłady przepuszcza się wodę.

taki mały cytat ...

 

"Czyli jednym slowem demineralizowana nie jest taka czysta i pozbawiona calkiem mineralow jak destylowana

Woda destylowana - woda pozbawiona metodą destylacji soli mineralnych oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających

Destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny związków chemicznych przez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych.

Demineralizacja wody - usunięcie z wody rozpuszczonych w niej soli.

Wytwarza się równoważna ilość jonów wodorowych i wodorotlenowych, tworząc cząsteczki wody."

 

i jeszcze jeden kolegi z innego forum

 

"a wpraktyce wygląda to tak, że w wodzie demineralizowanej z marketu mam więcej NO3 niż w kranówce Ostanio używałem jej do testów (zamiast destylowanej) i za cholere nie mogłem zejść poniżej 20 NO3 w akwa ... a dziwiłem się czemu rośliny nie rosną W destylowanej (droższej) NO3 = 0."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to ma mniejsze ph, ale mogę się mylić. Pewnie zależy przez jakie wkłady przepuszcza się wodę.

taki mały cytat ...

 

"Czyli jednym slowem demineralizowana nie jest taka czysta i pozbawiona calkiem mineralow jak destylowana

Woda destylowana - woda pozbawiona metodą destylacji soli mineralnych oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających

Destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny związków chemicznych przez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych.

Demineralizacja wody - usunięcie z wody rozpuszczonych w niej soli.

Wytwarza się równoważna ilość jonów wodorowych i wodorotlenowych, tworząc cząsteczki wody."

 

i jeszcze jeden kolegi z innego forum

 

"a wpraktyce wygląda to tak, że w wodzie demineralizowanej z marketu mam więcej NO3 niż w kranówce Ostanio używałem jej do testów (zamiast destylowanej) i za cholere nie mogłem zejść poniżej 20 NO3 w akwa ... a dziwiłem się czemu rośliny nie rosną W destylowanej (droższej) NO3 = 0."

Nie wierz wszystkiemu co piszą na forum :D .

Może ten ktoś mierzył no3 na zwykłej wodzie tej z 5 litrówek, słyszałam że czasami to jest niezły syf.

Niemniej jednak w mojej Ro nie ma no3 sprawdzałam w lab, tak że mam pewne.

-------------------------

1. Wychodzi na to, że destylka i Ro to mniej więcej to samo tylko inne sposoby uzyskiwania ( chyba, że ktoś ma założony mineralizator na filtrze RO to nie jest do końca "czysta")

Zmieniam wkłady w filtrze co 3 miesiące, membranę co ok. 2 lata. Przed wymiana membrany coś może już przepuszczać, ale i tak jestem zadowolona, Jak dla mnie lepsze to niż destylka z zakładów chemicznych. W końcu używamy tej wody do picia i gotowania. Mnie ta czystość wystarcza.

2. Zmieńmy trochę temat, bo za chwile dostaniemy ochrzan od admina za nabijanie postów :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to ma mniejsze ph, ale mogę się mylić. Pewnie zależy przez jakie wkłady przepuszcza się wodę.

taki mały cytat ...

 

"Czyli jednym slowem demineralizowana nie jest taka czysta i pozbawiona calkiem mineralow jak destylowana

Woda destylowana - woda pozbawiona metodą destylacji soli mineralnych oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających

Destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny związków chemicznych przez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych.

Demineralizacja wody - usunięcie z wody rozpuszczonych w niej soli.

Wytwarza się równoważna ilość jonów wodorowych i wodorotlenowych, tworząc cząsteczki wody."

 

i jeszcze jeden kolegi z innego forum

 

"a wpraktyce wygląda to tak, że w wodzie demineralizowanej z marketu mam więcej NO3 niż w kranówce Ostanio używałem jej do testów (zamiast destylowanej) i za cholere nie mogłem zejść poniżej 20 NO3 w akwa ... a dziwiłem się czemu rośliny nie rosną W destylowanej (droższej) NO3 = 0."

Nie wierz wszystkiemu co piszą na forum :D .

Może ten ktoś mierzył no3 na zwykłej wodzie tej z 5 litrówek, słyszałam że czasami to jest niezły syf.

Niemniej jednak w mojej Ro nie ma no3 sprawdzałam w lab, tak że mam pewne.

-------------------------

1. Wychodzi na to, że destylka i Ro to mniej więcej to samo tylko inne sposoby uzyskiwania ( chyba, że ktoś ma założony mineralizator na filtrze RO to nie jest do końca "czysta")

Zmieniam wkłady w filtrze co 3 miesiące, membranę co ok. 2 lata. Przed wymiana membrany coś może już przepuszczać, ale i tak jestem zadowolona, Jak dla mnie lepsze to niż destylka z zakładów chemicznych. W końcu używamy tej wody do picia i gotowania. Mnie ta czystość wystarcza.

2. Zmieńmy trochę temat, bo za chwile dostaniemy ochrzan od admina za nabijanie postów :lol: .

Słuszna uwaga ;)

Więc wracając do tematu, zmierzyłem rano ph i kh bezpośrednio po załaczeniu świetlówek i wyszlo nastepująco

 

ph - 7,2 Wiec obniżyło sie cos przez podawanie całonocne CO2

kh - 10-11 (czyli bez zmian)

 

stężenie CO2 zatem na poziomie 18,9 ppm więc optymalne, chopciaż jak na na odczyt z samego rana mogło by być trochę wyższe.

 

jade zaraz na miasto zaopatrzeć się to czego nie mam i popołudniu zacznę dalsza zabawe z normowaniem parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się dokupić roślinek jak będziesz w sklepie, bo oprócz trawki reszta jest w opłakanym stanie, przynajmniej tak widać na zdjęciach.

 

No wiec jestem już po zakupach ;)

 

wzbogaciłem się o takie cudeńka :D

 

- woda destylowana 2x 5l

- Soda oczyszczona 5 x 80g

- kwasek cytrynowy 2 x 500ml

 

- Test na PO4

- Stały test CO2 "sera" (może w jakimś stopniu ułatwi prace)

- Aqua art. Ferro+ pro (mam nadzieje że o to właśnie chodziło :zamieszany:) (żelazo + magnat + cynk + miedż + bor + molibden)

 

Co do roślinek dokupiłem 6 x moczarek i 2 x (chyba skleroza mnie dopada pomału) pani w sklepie nazwała to chyba nazwą jakiegoś drzewka ale juz naprawdę zapomniałem na śmierć :(

 

coś takiego: podobno szybko rosnąca roślinka

 

I to by było chyba na tyle ... zaraz zaczynam sie bawić w podmiany wody i kolejne testy :D

post-7815-13685166360718_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się dokupić roślinek jak będziesz w sklepie, bo oprócz trawki reszta jest w opłakanym stanie, przynajmniej tak widać na zdjęciach.

 

No wiec jestem już po zakupach ;)

 

wzbogaciłem się o takie cudeńka :D

 

- woda destylowana 2x 5l

- Soda oczyszczona 5 x 80g

- kwasek cytrynowy 2 x 500ml

 

- Test na PO4

- Stały test CO2 "sera" (może w jakimś stopniu ułatwi prace)

- Aqua art. Ferro+ pro (mam nadzieje że o to właśnie chodziło :zamieszany:) (żelazo + magnat + cynk + miedż + bor + molibden)

 

Co do roślinek dokupiłem 6 x moczarek i 2 x (chyba skleroza mnie dopada pomału) pani w sklepie nazwała to chyba nazwą jakiegoś drzewka ale juz naprawdę zapomniałem na śmierć :(

 

coś takiego: podobno szybko rosnąca roślinka

 

I to by było chyba na tyle ... zaraz zaczynam sie bawić w podmiany wody i kolejne testy :D

 

Zbadałem wode przygotowaną do wymiany (woda destylowana 50% na 50% z woda kranową)

 

testy wyszły pozytywnie:

 

ph - 7

kh - 5 st. n

gh - 10 st. n

 

No2 - 0 (piekny żołty kolor na testerach "zoolek")

No3 - 0 (całkowicie bezbarwny wynik testu "zoolek", czy tak powinien wygladać właściwie??)

 

Wiec woda do podmiany prawdopodobnie się nadaje, wiec nie ma co zwlekać z jej wymiana.

Na początek podmianka 10l. wody.

Mogę podmienić odrazu 20l. ?? czy będzie to już z przesadą ??

Czy woda której użyje do podmianki bedzie sie nadawać do stałego testu Co2 czy lepiej przygotować wode Kh-4 ??

 

sp. Do moderatorów

- nie użyłem opcji edytuj ze względu na wyżej zamieszczone zdjęcie, aby wszystko było przejżyste i czytelne uznałem za stosowne użycie opcji cytuj.

- chetnie poinformował bym forumowiczów jakiego producenta wody destylowanej użyłem o ile nie bedziecie mieć do mnie o to żalu. Moge? moge? moge? :kwiaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...