Skocz do zawartości

parametry wody


V_Shere
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od jakiegoś czasu śledze wiekszość wątków na forum, czytam przeróżne artykuły żeby pojąć w wiekszym stopniu środowisko naszych podopiecznych, jednak zaczynam zdawać sobie sprawe że bez pomocy bardziej doświadczonych osób to sie nie obejdzie.

 

Wiec do żeczy ... Na początek kupiłem testy zoolek'a i po ich wykonaniu wyszły mi nastepujące parametry

 

Ph - 8

Kh - 11

Gh - 21

 

NO2 - 0

NO3 - 0

Fe - 0

z rozpedu zakupiłem jeszcze test na Ca jednak na początek chyba nie bedzie on wymagany ... może uda się go wymienic na inny bardziej przydatniejszy.

 

Akwarium 65x33x25

Oświetlenie 2x świetlówka t8 18W "PILA" 6500K 1300l. (najzwyklejsze sklepowe świetlowki)

 

Czy te świetlówki są odpowiednie ?? bo w miare czytania zaczałem sie już sam nad tym zastanawiac ponieważ nie wiem jaka jest długość fali a podobno jest to bardzo ważny parametr.

 

Obsada

2 x zbrojnik niebieski

3 x gupik

3 x molinezja

5 x neon innesa

 

Co do roślin nie znam ich nazw ale chyba nie są zbyt wymagajace ;)

 

Sporo szczepek traw nieznanego mi gatunku ktore rozrosły mi sie po całym dnie akwa (70% powierzchni zarośniete) wyglada: hmm liście wąskie nie szersze jak 5mm o długości do 10-15 cm wyrastajace od samego korzenia w gromadach.

 

oraz

 

Dwa krzaczki wysokich roślin na trzecim planie które cieżko mi opisac. Jednak są wysokie po samo lustro wody, po 6 liści każdy. Nie czuja sie chyba najlepiej przy tych parametrach...

 

 

Jak widze woda w moim baniaczku nie jest zbytnio odpowiednia jak do takiego akwarium ... Pomożcie mi doprowadzić to do ładu i pojąć jak utrzymać odpowiednie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Według mnie i paru innych ludzi z tego forum testy zooleka nie są zbyt dokładne. Zbrojniki oddaj i dokup 3 neonki, molinezje też oddaj bo nie nadają się do tego litrażu. Światło jeżeli masz mało wymagające rośliny może być. Zbił bym troche PH. Rośliną trawnikową miże być eleocharis, podaj zdjęcia roślin. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie i paru innych ludzi z tego forum testy zooleka nie są zbyt dokładne. Zbrojniki oddaj i dokup 3 neonki, molinezje też oddaj bo nie nadają się do tego litrażu. Światło jeżeli masz mało wymagające rośliny może być. Zbił bym troche PH. Rośliną trawnikową miże być eleocharis, podaj zdjęcia roślin. ;)

podglądnąłem zdjecia na necie i nie jest to eleocharis ale zaraz postaram sie zrobic jakies zdjecia to wrzuce.

 

co do zbicia ph to wlaśnie o to mi chodzi tylko wyczytalem ze ciężko zbić ph przy wysokim kh i gh wiec moze podniana cześci wody na wode destylowaną ??

 

Przydało by sie jeszcze podnieść poziom żelaza w wodzie i azotanów ... rośliny napewno by się ucieszyły. Z testem Fe dostalem 5 kapsułek Aquaflora Fe. Czy tylko w taki sposób moge podnieść poziom zelaza ? Czy może są jakieś domowe sposobiki babuni?

 

Co do testów zooleka własnie wyczytałem że testy oprocz ph tww i two nie sa zbyrnio dokładne ale zdecydowałem sie na nie ze wzglegu na róznice cen poniedzy innymi producentami. A biorac pod uwage fakt ze jednak spore grono z nich korzysta to chyba nie są aż tak beznadziejne. Może i się myle ale lepsze to niż nic.

 

ps. dzieki za zainteresowanie tematem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Musisz znać jeszcze poziom fosforu (PO4) w akwarium. Przy zerowym azocie i fosforze roślinki głodują i długo tak nie pociągną. Lepiej nie dawaj samego żelaza do akwa bo to proszenie się o glony. Żelazo podawaj zawsze w komplecie( nawóz mikro).

Jeżeli chodzi o testy firmy Zoolek, to dobrze spisuje się test na pH, twardości i NO3. Tera posiadam test na azot JBL ten z nową skalą i jestem rozczarowana. Przy podmianie na wodę RO z kranowitem (50-50) pokazuje mi 30 mg/l, gdzie woda wg laboratorium w naszym mieście ma 5mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlaśnie zakreciłem sie w zoologicznym i zamiast PO4 wziałem Ca ;) heh nie wiem z kad takie przyćmienie ale stało sie ... jutro skocze po tester PO4.

 

Co do nawożenia to jest przystosowane pod bimbrownie ale jak narazie jeszcze jej nie uruchomiłem ze wzgledu na parametry wody.

 

Czy nawóz mikro jest to jakiś specyfik dostepny w zoologu czy jest to moze jakis podstawowy nawóz ogolnego zastosowania ??

 

I tak przy okazji w co jeszcze sie zaopatrzyć przy okazji jak juz bede w zoologicznym ??

 

ps. zaraz wrzuce zdjecia roślin

post-7815-13685166304931_thumb.jpg

post-7815-13685166305184_thumb.jpg

post-7815-13685166305431_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardości możesz zbić poprzez dodawanie do podmian wody z filtra RO lub destylowanej pół na pół z kranówką.

 

Dwutlenkiem węgla też zbijesz pH, bimbrownia powinna hulać od samego startu.

 

Nawozy mikro można kupić gotowe w zoologicznym lub zrobić samemu zakupując suche sole, ale na początek najlepsze będą gotowce. Ja od samego początku jadę na mikro EasyLife ProFito, u mnie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecił bym ci nawozy z serii AQUA ART, według mnie są bardzo dobre. W zoologu powinieneś mieć żelazo + mikroelementy z linii tych nawozów

 

Edit

 

Możesz też obniżyć PH poprzez wywar z szyszek olchy (woda bedzie miala słomkowy kolor), preparaty chemiczne (ale nie polecam), kwaśny wymieniacz jonowy kationit bardzo mocno obniża ph, ale rowniez Gh (nie wiem jak Kh).

 

 

Andrerw: nie piszemy posta pod postem, używaj opcji " edytuj".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok wiec jutro zaopatrze sie w mikro elementy przy okazji bedac w sklepie

 

Co do zbicia ph to cieżko bedzie teraz o szyszki olchy ;) chyba ze macie jakiś pomysł ... co do kwasów to jakoś wole nie ryzykowac wiec chyba najlepszym wyjściem bedzie z woda destylowana ?? w kranie mam ph 8

 

dalsza cześć zdjeć

post-7815-13685166305677_thumb.jpg

post-7815-13685166305976_thumb.jpg

post-7815-13685166306246_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawnik jest z saggitari subulaty a ta wyższa roślinka to żabienica. WYWAL TEN ZAMEK! :evil:

 

Oj zamek zamek :) tez nie jestem zwolennikiem az tak ingerowac w przyrode zeby kraine nemo robić ale dziewczyna uparła sie że zamek jej sie spodobał i jakoś tak sie znalazł w środku ... trzeba iść na kompromisy :P

 

Dzieki za zidentyfikowanie roślin. Dobrze wiedzieć co się ma w baniaczku ;)

 

podsumowywujac:

 

zaopatrzyć sie w test PO4 i nawóz mikro...

 

Twardość wody zbic woda destylowana (mam w domu 1l wody destylowanej i 1l zdemineralizowanej ale to chyba jeden piernik tak mi sie wydaje, wiec mam dwa litry. Rozmieszać do 1:1 z kranówką i podmienić ??)

 

Co do Fe No4 i reszty to dopiero jutro po zakupach uzupełnie...

 

Jeżeli coś pominałem to mnie poprawcie ...

 

Ps. czym sie różnia świetlówki akwarystyczne o barwie 6500k od tych które ja posiadam ??

co wy na to abym dołożył 1x20w 8000K ?? czy to aby juz nie bd przesada ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutko tych roślinek masz, tak jak kolega powyżej mówił wywal ten zamek, wszystko co sztuczne nie powinno być w akwarium.

Moim zdanie akwarium bardzo zyska na wyglądzie jeżeli zmienisz tło na jednolite czarne.

 

Co do tła to właśnie myślałem o czarnym lub czymś strukruralnym własnej konstrukcji. jest sporo fajnych pomysłow na tym forum ...

 

Co do roślinek to niestety wiekszość co włoze do akwa obumiera wiec nie jest zbyt kolorowo ... jak zacznie wszystko fajnie rosnąć to napawno powiekszę kolekcje ale jak narazie to szkoda kasy w błoto wyrzucać ...

 

Na przyszłość myślalem o wymianie zbiornika na ok 350l. ale to dopiero jak ten zarośnie w takim stopniu ze bedzie co rozsadzić do wiekszego ... :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz myśle, że to zamek może podnosić PH wody. A 20W to za dużo dał bym ze 11W. Sam niewiem o co chodzi z tym 6500k a 8000k. :zamieszany:

 

Zamek raczej nie powinien mieć nic do ph z dwóch powodów

1. jest on w akwa może 2 dni a wcześniej juz byly problemy z Ph

2. jest to ceramika a nie słyszałem aby ceramika miała wpływ na ph

 

oczywiście może i się myle bo jeszcze długa droga przedemna w temacie podwodnego świata :)

 

co do kelwinow to jest to barwa światła bodajże 6500K jest to najczystsze białe światło, poniżej (czyli 4000K, 2700k) itp. barwa staje sie coraz bardziej żołta natomiast powyżej 6500k (8000K 10000K itd) coraz bardziej niebieska ... jednak nie wiem jak to sie ma co do dlugości fali badz lumenow ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł zrób restart, kup substrat pod podłoże, dołóż światła, zrób jakąś ładną naturalną aranżację, i wszystko bedzie superaszczo. 8-)

 

a co przez ten czas dojżewania zrobie z rybami ??

o jakim substracie mówisz ?? ten temat prosze łopatologicznie ;)

Jak postawić akwarium na nowo aby wszystko było ok ..??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz myśle, że to zamek może podnosić PH wody. A 20W to za dużo dał bym ze 11W. Sam niewiem o co chodzi z tym 6500k a 8000k. :zamieszany:

 

Zamek raczej nie powinien mieć nic do ph z dwóch powodów

1. jest on w akwa może 2 dni a wcześniej juz byly problemy z Ph

2. jest to ceramika a nie słyszałem aby ceramika miała wpływ na ph

 

oczywiście może i się myle bo jeszcze długa droga przedemna w temacie podwodnego świata :)

 

co do kelwinow to jest to barwa światła bodajże 6500K jest to najczystsze białe światło, poniżej (czyli 4000K, 2700k) itp. barwa staje sie coraz bardziej żołta natomiast powyżej 6500k (8000K 10000K itd) coraz bardziej niebieska ... jednak nie wiem jak to sie ma co do dlugości fali badz lumenow ;/

Dla naszych roślinek najodpowiedniejsza jest barwa zimna, czyli od 6500 do 8000 lub 10000 (Aquarelki tyle mają, kolor jak w mięsnym :lol: )

 

Restart to ostateczność.

Można hodować niewymagające roślinki bez substratów, nawożąc słup wody i od czasu do czasu wzbogacając podłoże pałeczkami nawozowymi itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeprowadzić restart masz tu: viewtopic.php?f=43&t=11433

A substrat : http://sklep.roslinyakwariowe.pl/sera-f ... -8422.html

 

Edit

 

Aha ryby możesz dać do wiaderka lub do dodatkowego akwarium, w którym ma działać filtr żeby niemiał przestoju w pracy.

 

Edit

 

Nie musisz czekać 2 tyg. jeśli dojrzałą wodę wlejesz do zrestartowanego akwarium, i filtr nie będzie czyszczony przed restartem.

 

Andrerw: 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. - 2 raz ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz czekać 2 tyg. jeśli dojrzałą wodę wlejesz do zrestartowanego akwarium, i filtr nie będzie czyszczony przed restartem.

 

O właśnie to chciałem się dowiedzieć ale zastanawiam sie czy jest potrzebny ten restart na tym etapie ...

 

Nie wystarczy jak obniże twardości wody woda destylowana. uruchomie bimbrownie i zaczne podawac mikro aby wszystko ruszyło w dobrym kierunku ??

 

roślinki się juz ukorzeniły wiec może odrazu zaczną coś powracać do życia, po restarcie znow jakiś czas by miną zanim by się na nowo pozbierały po przesadzaniu itd.

 

Mam jeszcze 3 kulki "Filtus" Fe 2+ (Zn Mg Mo Mn Cu K B) z jakimś wyciagiem z gąsienicy kalifornijskiej i zwiazkami humusowymi... może narazie po wciskam je pod roślinki w żwirek ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tak zrobić, ja pierwsze akwarium miałam na samym żwirku, możesz go zobaczyć w galerii SA. Roślinki rosły, może nie były to jakieś rarytasy. Wtedy nic nie wiedziałam o podawaniu makro. Dawałam tylko codziennie węgiel w płynie i raz na tydzień przy podmianie ProFito (mikro) i potas.

Profito zawiera już żelazo tak że nie trzeba osobno kupować żadnych specyfików.

 

 

Edit

 

Możesz też tak zrobić, tylko dodaj jedną świetlówkę 11W, możesz dokupić pastylki np. sery które włada się blisko korzeni rośliny. Podłącz bimbrownie i kup nawozy i będzie OK.

Lepiej niech już nie dokupuje więcej światła, wg moich obliczeń akwarium kolegi ma 54 l. Oświetlenie 0,67 W/l to dość sporo.

 

Już przy takim świetle żarłoczność roślinek na nawozy jest bardzo duża.

 

Andrerw: używamy opcji edytuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec sprawe z minerałami mam chyba z grubsza wyjaśniona.

Wiec zostaje wszystko tak jak jest z tym ze uruchamiam bimbrownie i laduje kulki pod żwirek na początek ... po kilku dniach zbadam wode i najwyżej zaczne podawac mikroelementy jeżeli bedzie to wymagane ...

 

Dzieki ... pomogliście mi sobie to poukładać w glowie ale jeszcze została kwestia TwO i TwW ;)

Przydał by się jakiś chemik śledzący temat :D

 

Na poczatek muszę sie zorientowac jaką wode powinienem posiadać w akwarium ... na chłopski rozum strzelam że Kh ok. 6 Gh ok.12 ale to jeszcze poszukam sobie informacji aby się upewnić czy aby nie robie błedu ...

 

Two i Tww jestem chyba w stanie zbic woda destylowana o ile dobrze sie orientuje, jednak ph mi sie nie zmieni nawet po dolaniu wody destylowanej. Ale czy jak zbije kh i gh po czym uruchomie bimbrownie to ph też powinno sie obniżyć ?? dobrze myśle ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...