Jump to content

JBL AquaBasis plus + Manado do 112L


szosti
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

Pytania do użytkowników tego podłoża... Zastanawiam się nad wymianą podłoża na takie, jak w temacie...

 

1) czy jest potrzebny Aquabasis ( jeśli tak, to czy 2,5 L wystarczy, czy dać 5L) pod MANADO;

2) czy 25L Manado wystarczy? i czy nie jest ono za lekkie?

Proszę o opinie i sugestie co do tych podłóż.... Czy dawać 2 podłoża, czy samo manado wystarczy, ETC.

 

Wyczytałem. by przed użyciem to podłożę "potraktować gorącą wodą". Ponoć pomaga to w zatonięciu (czy coś takiego...). I czy te podłoża trzeba płukać, czy od razu można je wrzucić do zbiornika?.

 

Czekam na opinie, bo nie wiem czy to kupić.... Na razie jestem napalony na to podłoże :)

 

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A więc jako użytkownik tego podłoza się wypowiem/

Manado bardzo dobre podłoże. Roślinki bardzo dobrze mi się ukorzeniają a więc substrat chyba będzie zbędny.

A co do płukania to jak przyjdzie w worku to je spokojnie przepłukaj bo jest zakurzone. A z tonięciem to po 24h wszystko powinno być na dnie.

Ja mam 25l w 200l i jest tego bardzo dużo a więc myśle ze 10-15 litrów spokojnie ci wystarczy, no chyba ze jakiś specjalny aranż.

Link to comment
Share on other sites

Heh... 24H nie będę czekać na zatonięcie... Restart 2-3H i ryby mają już być w zbiorniku :) Zaleję to "starą" woda + niepłukany (od początku działania) mój kubeł... Dlatego właśnie coś mi się obiło o uszy, że jak to zalać gorącą wodą (60 - 80 stopni) to niby od razu utonie.... :)

Jeszcze jedno... czy ma on faktycznie takie właściwości "glonobójcze"?

Link to comment
Share on other sites

Witam

 

Akwarium założone w sobotę, dojrzewa.Co na szybko mogę napisać.Więc podłoże Manado i substrat AquaBasis plus.Substrat w porządku, natomiast podłoże Manado jednak jest lekkie mocniej ustawiony przepływ w filtrze powoduje poruszanie się podłoża,jest mały problem z sadzeniem roślinek,które mogą wypływać trzeba dużo cierpliwości.Podłoże przepłukałem w gorącej wodzie,woda miała kolor ceglasty,duże straty podłoża podczas płukania tzn. spora ilość wypływa na powierzchnię nie tonie.Może jakby odczekać z godzinę, dwie to większość by zatonęła? Moim zdaniem watro przepłukiwać te podłoże gorącą wodą (nie gotować)wyłapujemy nie zatopione kulki oraz nie mamy brudnej wody na starcie.Inne spostrzeżenia przyjdą w czasie.

A jeszcze jedno czyli większa twardość wody może być spowodowana białymi elementami w podłożu Manado tak jakby pokruszone muszle(przynajmniej w moim podłożu coś takiego zobaczyłem) ale nie jestem pewien czy dobrze myślę.Jak to sprawdzić ?

 

Powyższy tekst napisałem we wrześniu przy zakładaniu swojego akwarium.

Dzisiaj mogę napisać, iż twardość wody zmniejszyła się w porównaniu do stanu początkowego.Utrzymuje się na stałym poziomie.Manado "ułożyło się" tzn. ubiło i nie jest już tak wrażliwe na ustawienie przepływu w filtrze jak napisałem wyżej.Co mogę jeszcze napisać?Powiem szczerze przed założeniem akwarium czytałem o tym podłożu i o innych podobnych, że nie trzeba np.odmulać,czyli będę miał mniej pracy.Nie jest niestety tak różowo jest to wymagające podłoże, trzeba dobrze dawkować pokarm aby nie opadało go za dużo na dno.Jeżeli narobimy sobie syfu to mamy sporo pracy przy czyszczeniu.Jakieś plusy? Owszem

rośliny rosną na potęgę, co tydzień przycinam, Kiryski buszują w podłożu i nie robią sobie krzywdy, ani nie rozkopują za bardzo.

 

Pozdrawiam

 

faberone

Link to comment
Share on other sites

Może nie mam Manado no ale...

 

1) czy jest potrzebny Aquabasis ( jeśli tak, to czy 2,5 L wystarczy, czy dać 5L) pod MANADO;

2) czy 25L Manado wystarczy? i czy nie jest ono za lekkie?

 

Manado to zwykły "żwirek", dopiero po dodaniu aquabasis stwarza pełnowartościowy substrat dla roślin. Planowałem go dać do swojego 240l ale kolor mi nie pasował i dałem ASII. Planowałem dać u siebie Aquabasis 5l i 25l Manado, wiec u ciebie zupełności starczy połowa tego.

 

Lekkie jest, widziałem na żywo, ale co nie jest lekkie z substratów. Przy ASII nawet dorosły innes potrafi wzbudzić ruch podłoża.

 

Zastanów się co chcesz za rośliny uprawiać. Jeżeli nie za bardzo wymagające to samo Manado i będą rosły jak w zwykłym podłożu, ale jeżeli chcesz coś bardziej wymagającego to jednak Aquabasis będzie potrzebny.

Link to comment
Share on other sites

Hm.... Pierwotna wersja była taka, że miała być ziemia ogrodowa + czarny (ciemny) żwirek. Chcę zrobić ze zbiornika coś pomiędzy towarzyskim a roślinnym... I teraz - ze względu na lekkość MANADO - zastanawiam się, czy nie zostać przy opcji pierwszej.

Link to comment
Share on other sites

Heh sam już nie wiem co zrobić..... Nie jest to kwestia kasy, tylko z "męką" przy sadzeniu roślin.... jak mam cały dzień męczyć sie z zasadzeniem glossi lub marsylianki (i słuchać narzekania żony i marudzenie syna) to się zastanawiam nad opcją 1)... Chociaż 2) bardziej mnie rajcuje... :)... Tylko pytanie czy uporam się z tym "zabiegiem" przez kilka godzin.... wylać starą wodę, zasadzić chwasty, zalać starą wodę i wpuścić obsadę.... :)

Link to comment
Share on other sites

Można i tak... Jest na Allegro jeden koleś z margonina. Sam preparuje ziemię i robi nawozy. Nawóz mam od niego i jest rewelacyjny. Dlatego zastanawiam się od ziemią oo niego zamiast substratu.... Nawóz mi się kończy i będę go znów zamawiał on tego allegrowicza... dlatego zastanawiam się nad ziemią od niego + żwir, bądź na manado + substrat....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Wlasnie robilem restart (50% wody, kubelek tymczasowo w wiadrze), wymienilem ochydny bialy zwirek podejrzany o spowodowanie okrzemkow, MANADO jest przepiekne !!! na 200L (130cm) z worka 25L zostalo mi jeszcze spokojnie z 6L a nasypalem 4/8cm przod/tyl. Mando wogoole nie wymaga plukania, od razu zalalem metoda na talerz mega zmina woda (studnia), unosilo sie zaledwie pare ziarenek a woda wogoole sie nie zabarwila, rybki czuja sie cudownie, po prostu ożyły!!! (mialem przedtem problem z NO3) rosliny takze poszly w goore jak ogien, ale to sprawa wody - nie jestem przekonany do nawozenia subtratu, stosowalem kulki i narobily duuuzo syfu, teraz nawoze Ferro+ + CO2 + azotany z moich 200cm ryb, jestem ciekaw jak bezie z odmulaniem, na razie jest super czysto

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...