Skocz do zawartości

Białe plamki (prośba o pomoc w zidentyfikowaniu choroby)


lypnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kropki, białe, połyskujące, pojedyncze

- bielenie ogona, poprzeczne białe smugi, utrata barw, ukośne pływanie, niepokój - PLISTOFOROZA (CHOROBA NEONOWA)

 

kropki, białe, większe niż 0,3mm

- brak apetytu, ocieranie się, złożone płetwy, płochliwość, apatia, kołyszące ruchy,

pływanie przy źródle ciepła (grzałka, lampa), pływanie pod strumieniem wody,przyducha, odrywanie płatków skóry - OSPA RYBIA

wnioskuję że to któreś z tych...

 

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Rybki mają apetyt. Zainfekowane są neonki, molinezje zwinniki bojownik. Narazie trzymają się jeszcze kiryski glonojady i skalary. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu choroby oraz w skutecznym leczeniu (odwiedziłem już dziesiątki tematów w poszukiwaniu i nik konkretnego nie znalacłem- wyszukiwarka na tym portalu chyba kuleje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę żeby wyszukiwarka na forum kulała :)

 

Spójrz na opis tej choroby:

 

http://www.superakwarium.pl/ospa-rybia- ... id638.html

 

 

 

Nie wiem jaką masz temperaturę w zbiorniku, od kiedy to się zaczęło, co zrobiłeś w baniaczku? czy przyniosłeś coś nowego, czy podmieniałeś wodę? czy były jakieś drastyczne zmiany..... opisz coś więcej.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt:

- 112 L w profilu

- świetlówki [1x18W + 1x20W FLORA-GLO]

- filtr AQUAEL FAN 1 PLUS [320 l/h]

- grzałka 100W z termostatem wewnętrznym

- zestaw napowietrzający HP-100 + 2 listwy kamienne po 35cm

- żwir rzeczny gruby i drobny (5kg+3kg)

- kamienie kwarcowe

- struktura wewnętrzna

 

Flora:

- Limnobium rozłogowe

- Nurzaniec

- Heteranthera zosterifolia

- Żabienica sercolistna (wygląda jak na wyginięciu)

 

Fauna:

- Anenthome helena (ślimak) [x4]

- Glonojad zbrojnik [x2]

- Bojownik syjamski [x1]

- Kirysek pstry [x2]

- Skalar [x4]

- Zwinnik Blehera [x7]

- Neon czerwony [x8]

- Molinezja żaglopłetwa [x4]

 

Temperatura w zbiorniku 24-27 st. C

Cyklicznie przed 2 tygodniami wymieniłem wody i dodałem jeszcze trochę ESKLARIN'u (następna wymiana wody powinna być jutro). Plamki czy też kropki, krostki zobaczyłem dzisiaj, więc sądze że mogą być od ok 2 dni.

Dwa tygodnie temu dosadzałem roślinki (od kuzyna) i dodawałem kamieni. Roślinki sadziłem takie jakie były, a kamienie wyparzałem u płukałem. Ostatnio mam mega atak zielonego mchu.

 

Wydaje mi się że te struktury są do bani- ładnie wyglądają, ale z tyłu robi się wielki syf i raczej lęgowisko bakterii (mam rację ?!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszesz dokładniej co robiłeś w zbiorniku ? czy były jakieś zmiany, dowiozłeś ryb? czy może podmieniałeś wodę? jaka jest jej temperatura? czy były skoki duże tej temperatury ?? no nie wiem narazie podałeś co masz w zbiorniku. Czekamy na resztę + ewentualnie podaj parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde bakterie mają swoje plusy i minusy :D, tło zostaw w spokoju, skupmy się na tym co sie teraz dzieje.

 

1. Podnieś temperaturę do 28C i trzymaj ją stabilnie przez 3-4 dni.

2. Napowietrzaj wodę i mocno filtruj jeśli masz możliwość regulacji filtra, a jest skręcony, to rozkręć żeby mocniej pracował.

3. Obserwuj ryby i pisz co się dzieje.

4. Narazie przez 2-3 dni nic nie wlewaj do zbiornika (chemia to ostateczność).

 

Obserwuj i pisz na bierząco - to tyle jeśli chodzi na początek o ryby (zakładamy, że to rybia ospa :) )

 

Jeśli chodzi natomiast o zielony mech na roślinkach to masz wysyp glonów - najprawdopodobniej nitek.

Ogranicz światło zielony mech, postaraj sie usunąć z roślin. (Nie wiem ile świecisz godzin dziennie? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mam nastawiony programator codziennie 12-22. Świece tyle bo mi rośliny padały- brązowiały (żabienice). Czyli najlepiej podmienić jutro cyklicznie wodę? (co do tych nitek to raczej nie sądze bym mógł się ich pozbyć bo są wszędzie, ale jakoś mi to aż tak nie przeszkadza (choć wiadomo że lepiej byłoby gdyby ich nie było od początku).

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...