Skocz do zawartości

Filtr hydroponiczny- co i jak?


gosiaqool
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi się takie podobają i chciałabym zrobić nad moim zbiornikiem. Jest to takie dwa w jednym, przyjemne z pożytecznym. Jest sporo informacji w necie ale ja mam mimo wszystko konkretne pytania. Mam pompe Atmana taką: Filtr Atmana Power Liquid Filter AT 305 (Pompa o wydajności 1200l/h i podnosząca słup wody na wysokość 1,3m). Akwarium ma 100L. Zbiornik do filtracji korzeniowej byłby w zwykłej donicy balkonowej plastikowej jeszcze nie wiem jak dużej.

1. Czy taka pompa będzie dobra do tego?

2. Czy zbiornik z filtracją korzeniową ma być jakiejś określonej wielkości w przeliczeniu na litr wody?

3. Czy nad roślinami z filtra musi być oświetlenie? Kąt w którym stoi akwa jest dość ciemny. Wiem, że zależy to od roślin zapewne. Aby zaoszczędzić mam do dyspozycji zbędne żarówki diodowe LED (10 żarówek po 80 LEDów) i świetlówkę 11W (barwa 8500k)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Ta pompa przyjmując jej podaną wydajność ,przewali ci do górnego zbiornika 20l wody w jedną minutę,oczywiście można tak dobrać spływ że ta woda zdąży wrócić do zbiornika tylko po co aż taki "wodospad" przy hydroponice.Wielokrotnie już wspominałem że filtracja jak niektórzy sądzą nie polega wcale na przewaleniu jak największej ilości wody w najkrótszym czasie tylko od procesów biochemicznych i potencjału redoks.

2)Nie całkowicie dowolny, ilość wody w obiegu dowolna,kwestia pojemności zbiornika na hydroponikę i ustawienia bezpiecznej wysokości odpływu(co oznacza np.że przy wyłączeniu pompy woda spływająca jeszcze ze zbiornika nie przeleje naszego akwarium.

3)Sama sobie odpowiedziałaś.Zależy od roślin,doświetlając masz szerszy ich wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ale akurat taką pompę mam w domu a zależy mi na użyciu jej, żeby nie dokładać finansowo i nie kupować więcej filtrów. A gdyby tak doniczkę umieścić odpowiednio wysoko?

Chyba, że zrobiłabym jakąś "filtracyjną roszadę" po zbiornikach i zrobiła hydroponikę nad innym zbiornikiem z użyciem innego filtra. To mam teraz zagwozdkę. Zresztą doczytałam, że nie ma większego sensu robić hydroponiki nad zbiornikiem roślinnym.. (a ten jest roślinno-towarzyski). Odezwę się znowu jak już zdecyduje nad którym baniakiem postawię ten filtr i czego użyję.

Jeśli jednak moc filtra nie jest tak ważna, to czy można użyć np filtra wewnętrznego (wiem, że kaskada i kubełek się nadają ale tu musiałabym poczynić inwestycje a wolałabym ich uniknąć)?

Tylko czy on da radę wodę unieść do doniczki?

Czy filtr przeznaczony na mniejszy litraż aniżeli docelowy zda egzamin (np filtr o przepływowoci 300/h nada się do hydroponiki w 50 i więcej litrach)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...