Jump to content

Dodatkowo nawozić czy nie?

łuska
 Share

Recommended Posts

W akwarium stosuje Co2 i chce kupić nazwóz pod podłoże, ale jeszcze nie wiem dokładnie jakiej firmy, muszę pomyśleć. I teraz moje pytanie: czy oprócz tego (nawozu pod podłożem i Co2) stosować można czy już nie trzeba dodatkowo węgiel w płynie?

Ale oprócz nawozu pod podłożem jeszcze w płynie dodatkowo? Czy pod podłożem wystarczy?

Mam wrażenie że piszesz o węglu aktywnym który niewiele ma wspólnego z nawożeniem,przeciwnie,wyciąga z wody różne potrzebne dla roślin pierwiastki jak i leki.Na ogół stosuje się go przez kilka tygodni po zakończonej kuracji u chorych ryb.

Jest węgiel w płynie,owszem,Easy Carbo,ale nie musisz go stosować bo masz co2 a to w zupełności wzbogaci wodę w węgiel zmiękczając ją przy okazji.

Może starczyć ale nie musi. CO2 przy porządnym oświetleniu przyspiesza rozwój roślin co prowadzi do większego zapotrzebowania na składniki.

Ja bym nalał nawozu i patrzył. Jeśli pojawią się glony to powinno to znaczyć, że jest za dużo nawozów i można zaprzestać. Jeśli nie nalejesz rośliny mogą rosnąć ale mogą zmarnieć.

Metoda prób i błędów.

Może starczyć ale nie musi. CO2 przy porządnym oświetleniu przyspiesza rozwój roślin co prowadzi do większego zapotrzebowania na składniki.

Ja bym nalał nawozu i patrzył.

A jaki nawóz i w jakich ilościach, na co patrzeć? :zamieszany:

Najpierw trzeba wiedzieć czego brakuje.

Są rośliny które pobierają składniki odżywcze z podłoża(cryptocoryny, echinodorusy itp) więc po to są substraty, podłoża wzbogacane oraz pałeczki i stożki nawozowe stosowane do podłoża a także rośliny które pobierają składniki ze słupa wody(mchy, pływające[pistia, limnobium itp]itp) i po to leje się nawozy w płynie.CO2 jest wspomagaczem wzrostu ale tylko wtedy gdy mamy wszystkie czynniki: światło, nawozy i wtedy CO2.Jeżeli tylko jeden czynnik ma wahania normy lub jest nie stabilny to pozostałe stają się limitatorami wzrostu i nabawiamy się glonów.

na co patrzeć?

Na gwiazdy... Zastanów się i sam sobie odpowiedz do czego służą nawozy i co z nich korzysta.

A jaki nawóz i

Dobry. Ja jej nie będę nawozu wybierał. Aqua Art może być, a Sera Florena nie polecam.

w jakich ilościach,

Jakich zaleca producent.

Najpierw trzeba wiedzieć czego brakuje.

Jak się ma testy to się będzie wiedziało.

Może metoda EI??? Przy co2 jest to fajne rozwiązanie.

Wybrałam nawóz pod podłożem JBL AQUABASIS PLUS. Do tego Co2. A teraz może poobserwuje i obejrze, czy to wystarczy, czy jeszcze nawozić dodatkowo w płynie. Do tego belka oświetleniowa standardowa bo tylko 15W AC 220-240V, :zamieszany: ale poratowałam się odbłyśnikiem. (może coś da).