Skocz do zawartości

Uśmiercanie ryb


Rekomendowane odpowiedzi

Czytałam tutaj gdzieś na forum o tabletce etopiryny, rybka po prostu zasypia.

Ale czytałam też wypowiedź faceta, że gdy musi zrobić eutanazję rybce, to nacina ją skalpelem przy główce - dla mnie nie bardzo :/

 

i absolutnie, ale to absolutnie nie spuszczaj jeszcze żywej rybki w kibelku!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znacie taki lek jak KETONAL?? W składzie ketoprofen... (przeciwbólowy - nie wiem czy na recepte bo mam kilka osób wśród rodziny i znajomych z branży medyczno szpitalnej) nie wiem czy działa na ryby, ale w weterynarii ketoprofenem dożylnie usypia się koty i psy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znacie taki lek jak KETONAL?? W składzie ketoprofen... (przeciwbólowy - nie wiem czy na recepte bo mam kilka osób wśród rodziny i znajomych z branży medyczno szpitalnej) nie wiem czy działa na ryby, ale w weterynarii ketoprofenem dożylnie usypia się koty i psy...

Przepraszam ale większej bzdury na tym forum jeszcze nie czytałem. A jeśli ktoś usypia psy i koty ketoprofenem powinien albo wrócić na studia albo zakończyć karierę w weterynarii. Chyba, że coś Ci się po... mieszało i chodzi o coś zupełnie innego.

 

A wracając do pytania, najbardziej humanitarna wydaje się metoda, którą opisał Danielek. Z tym wrzucaniem do wrzątku to bym nie przeginał, sami wsadźcie paluchy do ukropu to zobaczycie. Śmierć powinna być bezbolesna, we wrzątku ryby giną bardzo szybko ale nie znaczy to, że nic nie czują w pierwszym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wiedzieć jak fachowo uśmierca się ryby np. do różnych badań, sekcji itp. bardzo proszę... Przy pomocy szpikulca przebija się czaszkę i niszczy się mózg.

Alternatywą dla małych rybek akwariowych jest odcięcie głowy. Jak ktoś to zrobi fachowo będzie to lepsze od wrzucania do wrzątku czy zmrożonej wody a tak samo szybkie.

Generalnie wszystko co wiąże się z zabijaniem nie jest miłe ani przyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metody eutanazji

 

Najłatwiej humanitarnie uśmiercić rybę małą. Najprostszą metodą jest wyjęcie ryby z wody siatką i bardzo szybkie uderzenie o twardy przedmiot (np. umywalkę czy wannę). Jest to metoda zdecydowanie dla osób o mocnych nerwach, ale najprostsza, najszybsza i najmniej kłopotliwa. Dlatego też znacznie większa liczba akwarystów w takich sytuacjach woli zastosować chyba najpopularniejszy sposób - zamrożenie chorej ryby.

 

W tym celu bierzemy mały, najlepiej plastikowy, pojemnik, wypełniamy go wodą z akwarium, przekładamy rybę i zamykamy w zamrażalniku. Po paru godzinach ryba uśnie. Naukowcy twierdzą, że powolne obniżenie temperatury działa usypiająco, metabolizm ryby staje się coraz wolniejszy i pupil usypia nie czując bólu. Nieco podobną, szybszą metodą jest tzw. metoda "Alka-Seltzer". Zamiast wstawiać pojemnik do zamrażalnika, wrzucamy do niego pastylkę np. rozpuszczalnego wapna, magnezu, witaminy C. Duża ilość wytworzonego dwutlenku węgla usypia, podobno bezboleśnie, rybę.

 

Znacznie większe kłopoty może sprawić uśmiercenie ryby dużej. Można oczywiście zastosować uderzenie o twardy przedmiot, ale w przypadku np. kilkudziesięciocentymetrowej pielęgnicy może to być trudne dla hobbysty do przeprowadzenia. Do zamrażalnika pojemnik z dużą rybą może się nie zmieścić, zaś nawet parę pastylek z dwutlenkiem węgla nie będzie w stanie szybko uśpić dużej pielęgnicy. Dlatego też w przypadku ryb paronasto- czy parudziesięciocentymetrowych najlepiej ułożyć pupila na ręczniku i szybkim ruchem... przeciąć rdzeń kręgowy na wysokości połączenia głowy z tułowiem (na wysokości pokryw skrzelowych).

 

Zdecydowanie NIE!

 

Zdecydowanie nie należy stosować dość popularnej wśród akwarystów "starej daty" metody "spuszczenia żywej ryby w sedesie". Stworzenie może w bardzo nieprzyjemnych warunkach żyć jeszcze przez dłuższy czas. Nie radzi się też usypiać ryb poprzez podwyższenie temperatury (np. wrzucenie do wrzątku).

::: artykuły ::: Nasze Akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a znacie taki lek jak KETONAL?? W składzie ketoprofen... (przeciwbólowy - nie wiem czy na recepte bo mam kilka osób wśród rodziny i znajomych z branży medyczno szpitalnej) nie wiem czy działa na ryby, ale w weterynarii ketoprofenem dożylnie usypia się koty i psy...

Przepraszam ale większej bzdury na tym forum jeszcze nie czytałem. A jeśli ktoś usypia psy i koty ketoprofenem powinien albo wrócić na studia albo zakończyć karierę w weterynarii. Chyba, że coś Ci się po... mieszało i chodzi o coś zupełnie innego.

 

A wracając do pytania, najbardziej humanitarna wydaje się metoda, którą opisał Danielek. Z tym wrzucaniem do wrzątku to bym nie przeginał, sami wsadźcie paluchy do ukropu to zobaczycie. Śmierć powinna być bezbolesna, we wrzątku ryby giną bardzo szybko ale nie znaczy to, że nic nie czują w pierwszym momencie.

\

 

to nie jest bzdura Ja weterynarzem nie jestem a pisze jakie są realia...

Owszem zwierzęta są usypiane ketoprofenem, z tego co sie dowiedziałem to szczególnie koty... I większość weterynarzy nie zaprzeczy temu...

 

Postanowiłem się dowiedzieć dlaczego ketonal i odpowiedź bardzo prosta bo podobno uniwersalny... Gdy inne np NOWALGIN (usypiająca działa na człowieka ale na kota juz pobudzająco podobnie jak Morfina, która pobudza koty)

co prawda używane są tez inne substancje:

 

chloroform - usypia psa

penicylina - usypia gryzonie

 

Podkreślam!!! ja się nie znam te informacje co napisałem są wygrzebane z różnych artykułów i z naocznych obserwacji kumpla (studenta weterynarii), co się robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...