Jump to content

[60l] Świetlówka 1x15W polamp grzeje wode w 60l do 28 C

marcin2983
 Share

Recommended Posts

Witam

Jestem początkującym akwarystą. Niedawno przesiadłem się z akwarium 25l na 60l (60x30x35). W poprzednim miałem świetlówke energoszczędną 11W. W moim pokoju grzałka nigdy nie była potrzebna a temp wody wahała się w okolicach 25-26 C.

Po wymianie akwa na 60l w zestawie mam świetlówkę T8 1x15W polamp. Nie dość że jest głośna (buczy tak że słysze ja w każdym kącie pokoju to jeszcze grzeje wodę do 28 C a pokrywa jest zauważalnie gorąca.

Mam grzałke 100W ale od zakupu jeszcze nawet raz jej nie włączałem. W pokoju nie mam raczej za gorąco coś w granicach 20-21 C. W związku z tym moje pytania:

1. Jaką kupić świetlówką która mniej grzeje wode?

2. Czy wszystkie świetlówki T8 tak buczą? Sprzedawca mówi że to normalna cecha świetlówek T8.

Pamiętam jeszcze z podstawówki że w klasach świetlówki buczały ale to było całe lata świetlne temu i jakoś nie chce mi sie wierzyć że to normalne ;-)

To nie tyle buczy świetlówka, co statecznik magnetyczny. I on w szczególności może grzać Ci wodę oraz pokrywę. kup sobie np. Diversa optinatual (około 27zł) lub jakąś inną o barwie 6500K. Statecznik albo kup sobie elektroniczny, albo użyj statecznika ze świetlówki kompaktowej. - znajdziesz takie rozwiązanie w dziale zrób to sam.