Skocz do zawartości

Kilka pytań od początkującego.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam akwarium 45l, grzałka z termostatem (temp wody 26 stopni) i filtr aquael mini.

Mam około 10 krewetek (Red Cherry), bo tyle mogę się doliczyć po wpuszczeniu 18.. Być może chowają się gdzieś po akwa. Pozostali mieszkańcy to 9 razbor hengeli i bojownik VT. Oba gatunki ganiają krewetki jak się tylko na nie natkną, czym jest to spowodowane? Tym, że są jeszcze małe? Tzn na oko to niektóre mają do 1cm i mniejsze..

Krewety praktycznie ciągle siedzą w ukryciu: pod gałęzatką, kokosem i kawałkiem kokosa z mchem. Wrzucałem kawałki banana i karmę dla krewetek, jedno i drugie nie cieszyło się zbyt wielkim zainteresowaniem..

Czy coś jest nie tak?

 

2 sprawa. Po powrocie do domu zacząłem jak to zwykle przyglądać się rybkom i ku mojemu zdziwieniu jedna (razbora) nie miała oka... Po prostu jakby "wypadło", nie miała żadnych ran itd. Pływa sobie swobodnie, jak gdyby nigdy nic...

 

Po 3. Z roślinek mam między innymi cobombę, wypuszcza ona jakieś dziwne białe pnącza, wygląda to w sumie jak korzenie, ale ze środka łodygi, czy to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Małe krewetki mogą być zjadane przez bojownika, ale gdy podrosną, bojownik nie powinien ich ruszać.

2.Prawdopodobnie została zaatakowana. Być może przez bojownika (czytałem opinie innych osób i połączenie razbor z bojownikiem nie zawsze wychodziło na dobre, aczkolwiek czasami żyły w zgodzie).

3.To normalne, jeśli nie podaje się żadnego nawozu do wody, a zakładam, że nie stosujesz nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wypadania oczu to jak już wyżej napisał Dawid., może to być spowodowane agresywnością innych ryb. Aczkolwiek bardziej bym się skłaniał do jakiejś choroby lub/i pasożytów. Czy ostatnio kupowałeś jakieś rybki? Roślinki? Albo coś w tym stylu?

 

 

Kahl: zdania w języku polskim zaczynamy z wielkiej litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to nie bojownik i rybka bez oka to pojedynczy przypadek.. Zauważyłem u razbor, przynajmniej tak mi się wydaje - zaloty + coś więcej :D, być może źle oceniam, ale jeśli tak to mogło być to spowodowane rywalizacją o samicę?

Nawozów nie stosowałem, stosowałem uzdatniacz i środek na glony, bo miałem jakiś biały nalot, coś jakby pleśń i po tym środku jak na razie wszystko okej..

 

Kolejna sprawa, możecie polecić jakąś fajną roślinkę do mojego akwa? Chodzi o 3 plan, bo zastanawiam się nad zamianą cobomby, fajna roślinka, ale strasznie syfi akwarium małymi gałązkami, jakoś mnie to.. :P. Niestety z oświetleniem nie ma szaleństwa, jest to moduł 11W..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razbory to raczej ryby zgodne i wątpie, czy mogłyby takich obrażeń dokonać, aczkolwiek w walce o samice wszystko się może zdarzyć. ;)

Jeśli chcesz roślinkę na trzeci plan, która nie wymagałaby zbyt wysokich warunków świetlnych to polecam nadwódkę trójkwiatową. Powinna rosnąć przy twoim oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki, w niedługim czasie prawdopodobnie zakupię tą roślinkę, mam ludwigię repens i też w miarę dobrze rośnie.

 

1.Co sądzicie o trawce Marsilea crenata? Podobno ma małe wymagania świetlne.

 

2.Oprócz ludwigi i cobomby mam jeszcze gałęzatkę i mech, tajwan z tego co pamiętam.. Planuje dokupić anubiasa barteri nana i jakąś kryptokorynę. Co sądzicie i polecicie z kryptokoryn?

 

3. Z ciekawości zapytam.. Czy można moją pokrywę jakoś łatwo przerobić? Żeby roślinki miały lepsze warunki.. A może najlepszym sposobem będzie wyklejenie pokrywy folią/taśmą aluminiową?

Posiadam aquael ecoline 50x30

Coś takiego:

Dołączona grafika

z zewnątrz wygląda tak:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za odpowiedź, ale chyba jednak wykleję pokrywę taśmą aluminiową i zobaczę co z tego będzie :). Ewentualnie potem się pomyśli :P.

 

Mam może takie głupie co dla niektórych pytanie: w jaki sposób odmulacie akwarium? tylko tam gdzie jest pusta przestrzeń, czy może wyjmujecie też roślinki? No i jak często to robicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja też jestem posiadaczem takiego akwa (54l świetlówka 9W) i po spaleniu się świetlówki przerobiłem uchwyt na zwykłą energooszczędną żarówkę (zamocowałem oprawkę ceramiczną i wszystko uszczelniłem silikonem) Sam byłem ciekawy czy się sprawdzi ale jak na razie jest ok. Sam dowiadywałem się na forum czy takie rozwiązanie jest dobre i miałem pozytywne odpowiedzi. Mam w tej chwili 20W i pokrywę od środka wykleiłem folią aluminiową. Jak n razie zaobserwowałem jedną poważniejszą wadę - część akwa od strony oprawy jest mało doświetlona.

Wiem, że to nie to samo co T5 lub T8 ale jest tanie i proste :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...