Skocz do zawartości

Czy można rozszczepić gałęzatkę?


Rekomendowane odpowiedzi

W moim mieście nie można dostać mchu innego niż gałęzatka. :shock:

http://www.superakwarium.pl/galezatka-k ... id921.html

 

Czy mogę ją rozerwać i przywiązać do korzenia? Czy może być z bojownikiem? Czy jest jak inne rośliny akwariowe, wytwarza tlen i bakterie?

Można ja rozerwać i przywiązać może być z bojkiem a tak na marginesie to nie mech tylko glon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te fliktracyjne czy jakoś tak.

Spotkałem się już z tym że sprzedawcy często polecają gałęzatkę jako "roślinę" oczyszczającą wodę.

Przy naukowym podejściu do tematu można wysnuć pewne przypuszczenia odnośnie takiej kulki glonu,że osiędlą się tam bakterie(zresztą bakterie osiedlają się wszędzie na innych roślinach też).Tylko ,że gałęzatka ścisła kulka o minimalnym przepływie wody prze środek,tworzy jakby" dwa środowiska" o różnym potencjale redoks wysoki na zewnątrz kuli dobry dla bakterii nitryfikacyjnych a niski w środku sprzyjający rozwojowi bakterii denitryfikacyjnych.Dodając do tego że kula wiąże też osad czynny z akwarium,można się zgodzić z powyższą opinią sprzedawców. Idąc dalej tym tokiem myślenia to z procesu denitryfikacji w środku gałęzatka ma też korzyści w postaci jonów amonowych,których nie zdążą na powrót utlenić bakterie nitryfikacyjne,(literatura podaje że glony preferują azot w tej formie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja usłyszałam jakiś czas temu w sklepie, że to żaden glon i że "zjada pierwotniaki". Piszę zupełnie poważnie.

 

Nie wiem czy wysokie stężenie tlenu w okolicach gałęzatki pozwoli bakteriom beztlenowym na działanie. Ale to tylko przypuszczenie.

Tak to prawda sprzedawana jest jako roślina,ale daleko nie patrząc http://www.superakwarium.pl/galezatka-k ... id921.html

Natomiast w swoim wywodzie wspomniałem o możliwości powstawania jonów amonowych w środku kuli gałęzatki gdzie ze względu na dostający się osad i słaby przepływ wody mogą osiedlić się bakterie anaerobowe dlatego uwzględniłem niepełny proces stąd ten jon (NH4+)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...