Skocz do zawartości

Dziwna choroba SUM REKINI HELLP


Rekomendowane odpowiedzi

Zmień tytuł to po pierwsze bo kiedyś komuś może się przydać.

 

Po co lejesz do głównego zbiornika leki? Sam widzisz że dodając błękit metylowy i zieleń malachitową(CMF) plus do tego Omniforte zabijasz nie tylko kulorzęska ale i cały ekosystem zbiornika.

 

Leczysz w małym osobnym akwrium 1-5 l to już zależy od Ciebie. dajesz tam wodę z akwarium. Sporządzasz kąpiele krótko trwałe i ryby wracają do ogólnego a w ścisłych kwarantannach trzymasz je tak kilka dni.

 

Jeśli możesz daj foto bez lampy.

 

Podejrzewam z twojego opisu że to pleśniawka czy ryby się ocierają bo nie tylko przy ospie się ocierają.?

 

Co do zielonej wody tu znajdziesz informacje jak z tym walczyć: Zielona woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze nie jestem pewien na odległość podejrzewam pleśniawkę lub flexibakteriozę poczytaj o tych chorobach i dopasuj objawy bo ty ryby widzisz lepiej niż ja. I nie podawaj kilku leków naraz do zbiornika ogólnego bo możesz rybą zaszkodzić gdy dojdzie do interkcji. No i osłabiasz zdrowe ryby. A co do zielonej wody podmieniaj co 2 dni większą ilość. A po wszystkim podmieniaj co tydzień 20-25% objętości zbiornika co tydzień.

 

Chore ryby odłów do wiadra choćby i podaj leki wg zaleceń producenta. W tekście poniżej masz linki do opisów chorób.

flexibakterioza lub pleśniawka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej podobne do pleśniawki ale nic nie jest opisane o zaćmie na oczach naprawdę coś dziwnego. co do wody i wymiany rozumie m ze woda pod wymiane musi byc odstana nigdy nie podmieniałem wody bo nie było takiej potrzeby a mam 46l 112l i 390l zawsze tylko dolewam po 5l co 2tygodnie

Biorąc to i to co napisałeś w innym temacie o tym,że myjesz filtr pod bieżącą wodą,śmiem twierdzić że masz tragiczne parametry wody.Od tego ryby Ci chorują i padają.

 

nigdy nie podmieniałem wody bo nie było takiej potrzeby

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Poproszę o wyniki testów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej podobne do pleśniawki ale nic nie jest opisane o zaćmie na oczach naprawdę coś dziwnego. co do wody i wymiany rozumie m ze woda pod wymiane musi byc odstana nigdy nie podmieniałem wody bo nie było takiej potrzeby a mam 46l 112l i 390l zawsze tylko dolewam po 5l co 2tygodnie

Zaćma atakuje organy wewnętrzne w końcowej fazie widać pasożyty w postaci bielma oka. Nie masz wymienić wody tylko podmienić podmieniasz co tydzień 20-25% bo to fragment ekosystemu w przyrodzie są rośliny, zwierzęta, żwir który filtruje wodę a woda która odparuje wraca w postaci deszczu spowrotem do rzeki. gdzie woda cyrkuluje cały czas. Pleśniawka dzieje się właśnie przez zaniedbanie zbiornika. Produkty przemiany materii są często nazywane Cichym zabójcą bo ryby nagle padają a oznak nie widać. Czasami ryby są apatyczne pływają przy dnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Jeśli chłopak ma 390L to nie ma potrzeby podmieniać wody co tydzień. To nie jest 56L :roll: . Wystarczy spokojnie co 3 tygodnie + oczywiście dolewanie wody w miejsce gdzie wcześniej wyparowała. Do tego sprawdzać parametry, zwłaszcza na NO3. Jeśli nie ma przerybienia to nie ma co panikować. Ja mam 200L i teraz podmieniam co 2-3 tygodnie mimo, że kiedyś za radą wszystkich podmieniałam co tydzień, jak w zegarku. Zmiany: 0.

Z filtrem płukanym pod wodą z kranu spotkałam się już wiele razy i wiem, że u niektórych nie wywołuje to żadnych szkód. Nie wiem jak to działa ale tak jest. Tu bym się nie czepiala zwłaszcza, że kolega pisze, że zawsze tak robił i nigdy nic się nie działo.

Po mojemu to wygląda tak: Bocje miały ospę ponieważ są nosicielami tego pasożyta i często chorują zarażając inne ryby przy okazji. Jeśli pilnujemy temperatury to Bocje nie są wtedy tak podatne. Skoki temapratury też sprzyjają pojawieniu się ospy. Wlałeś kilka leków na raz za radą sprzedawcy ze sklepu i burdel gotowy. Teraz nie wiadomo co spowodało taki zły stan zdrowia Sumów i padnięcie Bocji. Parametry wody teraz zapewne nie są ciekawe bo takiej mieszance.

Ja robię tak: gdy nie wiem co dolega rybie, bo zazwyczaj jest to ciężkie do stwierdzenia tak jak w przypadku Sumów, stosuję nadmanganian potasu. Prosty, nieszkodliwy środek odkażający, sprawdzający się w wielu sytuacjach. Zrób kąpiel (oddzielną, nie w ogólnym) tzn. do jakiegoś pojemnika, miski czy w co tam Sumy się zmieszczą zlej wodę z akwa. Dodaj troszeczkę opiłek nadmanganianu potasu (woda musi być blado różowa, ciemnoróżowy kolor wody będzie miał działanie żrące!). Wymieszaj aż do rozpuszczenia opiłków. Niech sobie Sumy posiedzą w tej wodzie około 5 minut i do akwa. W akwa z kolei wymieniłabym no tak śmiało z 50-60% wody. Po takiej podmianie sprawdź na drugi dzień jakie masz parametry. Kąpiel Sumom można powtórzyć po jakichś 2-3 dniach.

Wydaje mi się, że to najlepsze wyjście z sytuacji. Ja bym nie ryzykowała dodawania kolejnych leków czy przeprowadzania kuracji jak nie wiadomo co dolega Sumom. Jaką masz pozostałą obsadę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w domku i wodę mam ze studni i na pewno nie ma tam chloru.

sprzedawca polecił tak zrobić jak napisałeś, odlać 50% wody i dolać takiej krańówy jak zawsze dolewam???

sumom kąpiel mam to w takich malutkich fioletowych tabletkach do rozpuszczenia

 

 

Sum Rekini 2szt

Brzanka Rekinia 2szt

Mułojad 2szt

Sum Szklisty 4szt

Sum Europejski 1szt

Sum Kirysi 1szt

Labeo 1szt

Zbrojnik Lamparci 1szt

Zbrojnik Złoty 1szt

Giętkoząb 1sz

Kirys 2szt

Duch Amazoński 1sz

Skalar 1szt

Żaba 1szt

 

Filtry:

Prime 20

 

Sera air 550R plus-natlenianie

Dekoracje:

Głaz Piaskowiec Korzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wodę z kranu ale nie prosto ze studni bo ona ma chyba ze 3 stopnie :D . I jeśli będziesz mieszał ciepłą w akwa z lodowatą ze studni to znowu ryby na coś zachorują. Nie możesz robić aż takich skoków temperatury. Obsada? Hmmm, jakby to powiedzieć? Stragan na odpuście będzie tu chyba odpowiednim porównaniem. Ale to nie ten dział, wiedz tylko, że bosada do zmiany koniecznie. Większość ryb może nie przeżyć takich zmian jakie polecam no ale to już nie moja wina. Ryby zwyczajnie źle dobrane.

 

sumom kąpiel mam to w takich malutkich fioletowych tabletkach do rozpuszczenia

Jakbyś pisał bardziej po polsku to bym odpowiedziała na to pytanie ale tak to sorry ale nie rozumiem co piszesz. Nadmanganian potasu może być pod różną postacią dostępny. Najczęście jest w formie małych opiłek. Bez względu czy to opiłki czy tabletki woda musi być blado różowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podmianek wody, osobiście podmieniam np co 6-7 dni 15%, ale był czas że podmieniałem co 3 tyg 15% w akwa 128l i jakie wyniki: Testy na NO3 które mnie najbardziej interesowały robiłem przez 3 tyg co 2 dni. I z 0 zmieniło się na 10. Więc przy 390l moim zdaniem jak jest odopiednia obsada i rośliny mozna robić śmiało podmiankę raz na 2-3tyg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego nie widziałem tego Twojego wcześniejszego tematu a to się już stało o czym Ci pisałem. Masz (skutki obiegu azotu) gdy się duże ryby trzyma w20l wody na szt.Diagnozowanie bardzo proste(poparzenia płetw i ich infekcja i grzybowa i bakteryjna,nie ma tak że ryba zachoruje na jedną opisaną wszędzie chorobę). Doprowadzenie parametrów wody do norm to podstawa ,rozpoczęcia leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...