Skocz do zawartości

Co z tym kH??


Dzierzka666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłam jedną dziwną rzecz: otóż z powodu budowy gniazda przez samca gurami złotego nie podmieniałam wody jak zwykle co tydzień, lecz dopiero po 3 tygodniach. Ponieważ z rozmnażania nic nie wyszło, postanowiłam dokonać podmiany. Przedtem jednak zbadałam parametry wody, tak z ciekawości. Okazało się, że przez ten czas spadły zarówno kH, jak i pH. Po podmianie wartości wróciły do poprzednich. Teraz znowu nie podmieniłam wody i zbadałam parametry. No i znowu:

pH - w granicach 6,8

kH - między 0 - 3

Testy są paskowe, jednak chodzi nawet nie o wartości, lecz o fakt, że spadają. Nie podaję tutaj poziomu NO3 i gH, bo wartości te pozostają na niezmiennym poziomie niezależnie od tego, czy podmieniam wodę, czy nie. Nie mam w akwarium korzeni, żadnych liści, muszelek, żadnych ozdób, w filtrze tylko gąbka. Co może być tego przyczyną? Wyszperałam, że pH można podnieść zaciemniając akwarium i przerzedzając roślinność, tu chyba jednak potrzebny byłby inny sposób. Znacie jakiś? Nie mam internetu i korzystam u znajomych, nie pojawię się tu szybko. Mam nadzieję, że podałąm wszystko, co niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem, najpierw piszesz że spadły parametry, a następnie piszesz o sposobach podwyższania. To że pH spadło to raczej normalne, ponieważ woda łączy się z CO2, zawartym w powietrzu. To tak jakbyś podawał CO2 tylko że w dużo mniejszej ilości. Co do twardości węglanowej to raczej nie realne żeby spadło ot tak, ale tu może mieć wpływ podłoże, niestety nie napisałeś jakie. A tak w ogóle przy paskowych błąd pomiaru może być astronomiczny więc musisz sprawdzić jeszcze dobrymi kropelkowymi, bo na tą chwilę dyskusja nie ma sensu. Nawet przy kropelkowych marnych firm wychodzi błąd pomiaru, można sprawdzić parametr, po chili sprawdzić ponownie i będzie spora różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są "zalety" korzystania z neta u kogoś obcego. Wtedy nie wyrażam się zbyt konkretnie, rozprasza mnie obce miejsce. - tak off topic.

 

Podłoże mam kwarcowe, czy to może mieć wplyw? A piszę o podnoszeniu pH, ponieważ wiem, ze zasadowość wody powiązana jest z poziomem kH i miałam nadzieję, że w ten sposób podniosę również tę wartość.

Na testy kropelkowe na razie mnie nie stać, szczególnie że sprawy zawodowe zmuszają mnie do oszczędności, no i znowu leczę ryby. :( Poza tym nie sądzę, aby przy tych testach błąd był aż tak wielki, raz robiłam tymi testami badanie w krótkich odstępach i różnic nie było - jeżeli już, to ja mogę błędnie odczytać...

A co do pH, ze względu na jego wysoki wzrost po podmianie, wolałabym oszczędzić rybom cotygodniowego szoku ;) szczególnie że zaczynam u nich zauważać objawy zbyt kwaśnej wody - pojutrze kolejna podmiana.

I jeszcze jedno pytanie: używam nawozów kulkowych JBL i nawozu w plynie Gainer Planta Classic. Czy stosowanie tego preparatu może mieć wplyw na zakwaszenie wody? Siostra wspominałą, że niektóre nawozy mogą mieć tę właściwość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
W dniu 21.02.2009 o 18:53, Dzierzka666 napisał:

Nie podaję tutaj poziomu NO3 i gH, bo wartości te pozostają na niezmiennym poziomie niezależnie od tego, czy podmieniam wodę, czy nie

 Jak spada kH to jednocześnie spada i gH. 

 

Wg mnie paski w tym przypadku można było o kant stołu rozbić. 

 

W każdym razie rzadsze podmiany prędzej czy później powodują, że kH może się zmniejszyć (wchłaniają rośliny), dzięki temu spadnie pH +fermentacja, za którą odpowiadają bakterie zakwasza wodę-wytwarza co2. Ciągłymi podmianami "niszczymy" ten proces. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piteros napisał:

możesz użyć gotowych preparatów lub sody oczyszczonej.

Lepiej kość mątwy zetrzeć. Sód jest roślinom potrzebny w śladowych ilościach, wapń bardziej. 

 

Koleżanka chyba będzie potrzebowała obniżyć twardości, nie podnieść.. To stary post 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bombabomba napisał:

Jak spada kH to jednocześnie spada i gH. 

 

Wertowałam wiele stron poświęconych temu zagadnieniu i często pada stwierdzenie, że niekoniecznie, a w niektórych przypadkach KH może być większe od GH wody. Ponieważ KH to jest bufor Ph, i zasadniczo na tę wartość ma wpływ. Z tego, co zrozumiałam, to popularne KH w akwarystyce to tak naprawdę zasadowość wody, a nie twardość węglanowa, gdyż na tę ostatnią składa się wiele węglanów i są one nie do zmierzenia testami. 

 

W ostatnim zdaniu mogłam coś namieszać :) 

2 godziny temu, bombabomba napisał:

Koleżanka chyba będzie potrzebowała obniżyć twardości, nie podnieść.. To stary post

 

 

Stary post - to prawda. Ale kto wie, czy jeszcze nie okaże się potrzeba powtórki...bo tak właściwie to akurat KH zostawiłabym z chęcią na stałym poziomie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się, że kH jest wyższe od gH. Ale u Ciebie jest inaczej. Masz analizę z wodociągów? Często dzieje się tak przez wysokie stężenie np.sodu w wodzie. 

 

Przy kH 6 tak czy siak, pH zbijesz tylko za pomocą co2, inaczej nie ruszy. A pH i twardości jakie masz teraz nadają się dla gupików, nie dla większości azjatyckich ryb. 

 

Jakieś decyzje musisz prędzej czy później podjąć... Albo wodę pod ryby, albo ryby pod wodę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

😁 Skoro odgrzaliśmy już ten temat...akwarium, w którym miałam ten problem, istniało wtedy jakoś od sierpnia 2008 roku, było więc całkiem młode :)  natomiast w moim obecnym  3 - 4 lata po restarcie (nie pamiętam dokładnie) jakoś nie jestem w stanie osiągnąć takiego efektu. 

W dniu ‎03‎.‎02‎.‎2019 o 19:00, bombabomba napisał:

Przy kH 6 tak czy siak, pH zbijesz tylko za pomocą co2, inaczej nie ruszy.

 

Jak sie to ma do tego:

 

W dniu ‎03‎.‎02‎.‎2019 o 15:42, piteros napisał:

Spadek Kh może być spowodowany pobieraniem węgla z wodorowęglanu wapnia ponieważ nie dodajesz CO2.

 

Czyli jeśli będę podawać węgiel w płynie, to KH pozostanie na tym samym poziomie? A co z pH? Czy będzie się zachowywać jak po podaniu CO2, czy również nie ulegnie zmianie? 

Dlaczego moczarki - które podobno pochłaniają wapń z wody, nie robią tego? 

 

A tak właściwie - to obecnie powróciłam do podawania węgla (od kiedy wiem, że nie należy go podawać za dnia, efekty są lepsze) i o dziwo, przy stałych wartościach pH (7,6) i KH (6) spadła mi twardość ogólna do 19n. Zastanawia mnie, czy to moczarka w końcu zabrała się do roboty, czy to wywłócznik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Dzierzka666 napisał:

Jak sie to ma do tego:

 

W dniu 3.02.2019 o 15:42, piteros napisał:

Spadek Kh może być spowodowany pobieraniem węgla z wodorowęglanu wapnia ponieważ nie dodajesz CO2.

 

 

Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam, ale w ciągu 3 tygodni kH spadło Ci z 6 do 0-3  (testy paskowe). 

Wg mnie w takim czasie to niemożliwe, chyba że masz aktywne podłoże albo torf w filtrze. Paskami raczej do wniosków trudno dojść... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak pisałam przed 11 laty, zapewne tak było :) bardzo możliwe, że miałam coś w akwarium, może kryjówka dla zbrojnika (nie wiem,  z czego ona była). Co do tych paskowych - wydaje mi się, że były OK, chociaż mniej dokładne niż kropelkowe (mniejszy zakres skali). Ale jakoś łatwiej odczytywałam z nich wartości. W kropelkowych dosyć długo porównuję wynik badania wody ze skalą. 

 

 

A ktoś mógłby tak łopatologicznie wytłumaczyć zjawisko spadku GH komuś, kto sprawdziany z chemii zaliczał jedynie dzięki ściągom? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel w płynie nie zakwasza wody tak jak CO2, więc nie obniżysz pH. 

Moczarki nie pochłaniają wapnia. Przy braku węgla w postaci CO2 potrafią pobrać węgiel z wodoroweglanu wapnia, wówczas wapń wytrąca się z wody w postaci białego nalotu, a więc spada twardość węglanowa-patrz Kh.

 Tzn. źle się wyraziłem. Oczywiście pewne ilości wapnia pobiera ale bardziej istotne jest zjawisko o ile dobrze pamiętam nazwę: dekalcyfikacji.

Edytowane przez piteros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piteros napisał:

Węgiel w płynie nie zakwasza wody tak jak CO2, więc nie obniżysz pH. 

I bardzo dobrze. Chcę mieć akwarium stabilne przede wszystkim. 

 

3 godziny temu, piteros napisał:

wówczas wapń wytrąca się z wody w postaci białego nalotu, a więc spada twardość węglanowa-patrz Kh.

Tylko że teraz twardość węglanowa pozostała na swoim poziomie. Biały nalot mam na szybie, ale na zewnątrz - tam, gdzie woda trochę wyleci z akwa i jej nie zbiorę. Spadła GH - i to mnie dziwi. Czy taki proces może zajść w akwarium w sposób naturalny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale odwapnienie biogenne (dekalcyfikacja) na takim poziomie w 3 tygodnie zajść nie może... 

 

I powtarzam, paski można o kant stołu rozbić w tym przypadku. Już lepiej byłoby mierzyć też przewodność i mieć coś do porównania. 

 

 

W sposób naturalny teoretycznie i kH i gH z czasem spada, to normalne. Ale nie w kilka(lub naście) dni. 

 

Zeolit masz dalej? 

Edytowane przez bombabomba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam testy kropelkowe. I nie wiem, od kiedy GH się zmniejszyła. Ostatni raz mierzyłam ją w październiku ubiegłego roku.  Zeolit podobno podnosi twardość :) 

 

a niech to licho - zbadam jeszcze teraz, po podmianie. 

 

P.s.:Dobra, ten problem rozwiązany. Przyczyna była bardzo prozaiczna, chyba powinnam nauczyć się robić pomiary podwójnie (ale to jest okrutne :( )

woda w akwarium GH - 18n

woda w kranie GH - 18n 

 

Rewolucja w wodociągach :? jeszcze będę szukała wapienniaków :P 

Edytowane przez Dzierzka666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...