Skocz do zawartości

Pomocy. Problem z rybami, masowe zgony.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy!

 

Mamy duży problem odnośnie naszego akwarium  Akwarium stoi w dużym salonie stabilnie na komodzie.

Posiadamy akwarium (120L) od ok. 2 miesięcy, jesteśmy początkującymi akwarystami i uczymy się wszystkiego „od ludzi, od sprzedawców w sklepach zoologicznych” ale w dalszym ciągu coś jest nie tak jak powinno.

Zaczniemy od tego , po zakupieniu akwarium ułożyliśmy dno ze żwirku czarno-białego, zakupiliśmy 3 szt. roślin sztucznych, napowietrzacz oraz filtr wewnętrzny , napuściliśmy wodę. Akwarium „dochodziło” do siebie przez 2 dni po czym wpuściliśmy rybki(powiedzieli nam że po 2 dniach można już wpuścić rybki). Nasza obsada to ( na tamten dzień) :

- GUPIKI Samice i samce – ok. 10 szt.

- Molinezje Księżycowe – 4 szt. (dwa samce, dwie samice)

- Neonki – 25 szt.

- Glonojady żółte – 2 szt.

- Kiryski – 5 szt.

- rozbory klinowe 10szt

 

Wszystko było w porządku gdy po jakiś 2 tygodniach może nawet wcześniej zaczęły nam padać rybki i to dosłownie JEDNA PO DRUGIEJ, codziennie !! Czasami wyciągaliśmy po 3 ryby dziennie, same GUPIKI !! Nic z tym nie robiliśmy bo nie wiedzieliśmy co dokładnie robimy źle , albo co jest nie tak 

I tak dokupywaliśmy rybki cały czas jak zdychały, w tym czasie woda była czysta , przejrzysta wszystko z wodą było naprawdę super. Samice Gupiki wiele razy były kotne ale nigdy nie było małych, też nie wiemy dlaczego.

Na dzień obecny, czyli po 2 miesiącach w akwarium znajdują się ( z 15 gupików w tym czasie zdechło):

- gupiki – 5 szt.

- molinezje księżycowe – 3 szt.

- molinezje takie białe – 5 szt.

- kiryski – 9 szt.

- glonojad – 2 szt.

- neonki – 35 szt.

- rozbory klinowe – 15 szt.

- były mieczyki parka (ZDECHŁY)

- mieczyki parka

- 15-ście maluteńkich świeżo okoconych molinezji księżycowych

-dwie molinezje bialo czarne wygladajace jak dalmatynczki

I pojawił się znowu problem zauważyliśmy jakąś chorobę chyba u ryb, gupiki zaczęły zdychać znowu na potęgę po prostu, odchodziły od nich łuski, były pokryte tak jakby pęcherzykami powietrza całe,dwie największe samice tak jakby dostały krwotoku wewnętrznego miały czerwoną skórę całą i często siedziały na samym dnie  Co dziennie znowu zaczęliśmy wybierać po 2 gupiki 

Co najgorsze zauważyliśmy że choroba zaczyna się rozprzestarzeniać na inne rybki !!!

Zdechła parka mieczyków, jedna molinezja czarna księzycowa, na molinezjach czarnych na ciele pojawiły się białe drobne kropki  Najgorsze jest to że małe też dostały takich kropek 

W okresie tych dwóch miesięcy woda była podmieniana raz tzn. ok. 1/3 wody została wybrana i dolana nowa porcja trochę chłodniejszej niż od tej która jest w akwarium.

Temperatura wody w akwarium to ok. 26-27 stopni.

Nie wytrzymaliśmy i pojechaliśmy do sklepu zoologicznego opisać cały problem i żeby coś poradzili, sklep zajmuje się tylko sprzedażą rybek i wiemy że sprzedawcy znają się na rybkach bo to ich pasja.

Po opisaniu całego problemu sprzedawca dał nam dwie saszetki soli do akwarium oraz preparat na bakterie w płynie. Dwie saszetki soli kazał nam wsypać od razu i połowę butelki z płynem i za 4 dni podmienić wodę i jeszcze raz wlać ten płyn i jedną saszetkę soli.

Po wlaniu tego płynu po 3 dniach w wodzie zrobił się po prostu SYF !!!! Ściany wszystkie od wewnątrz akwarium pokryły się czymś podobnym do śluzu, ciężko było przez nie coś zobaczyć w ogóle , a w wodzie pływało tyle drobinek nawet nie wiem co to było , że się przeraziliśmy  Filtr zatykał się co 20ścia minut i nie działał w ogóle !!!! 

Czy możliwe że przez ten preparat tak mogło się akwarium za syfić????

Dlaczego i gdzie może tkwić przyczyna tego że nam tak rybki zdychają , przecież nie mamy żadnych żywych roślin w akwarium ani nic złego ??

Karmimy rybki 2 razy dziennie rano i wieczorem małą ilością pokarmu , i raz na tydzień zamrożonymi robakami??

Sztuczne roślinki bardzo często robią się brudne ????

 

Prosimy nie o „besztanie” tylko o poradę kogoś kto spotkał się z takimi problemami bądź kogoś kto naprawdę się na tym zna, bo my już nie wiemy dlaczego i co dzieje się z tymi rybkami.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Opisz dokładnie swoje akwarium: jaki filtr, ile czasu on chodzi, parametry wody itp... Tak to można strzelać czemu możesz mieć problem.

Białe kropki to może być ospa rybia. Sztuczne rośliny wywal z akwarium. Nie ufaj sprzedawcą w sklepach.

Wodę podmienia się częściej niż raz na 2 miesiące. Poczytaj na forum o pielęgnacji akwarium. Z tego co słyszałem, niektórzy hodowcy moczą w jakimś preparacie, by nie można było ich rozmnożyć. Jak padnie, to kupią następną u niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niestety muszę Was zmartwić, ale wszystko co robiliście od początku, co Wam poradzono to jeden wielki błąd. Państwa "znawców, akwarystów" w sklepie radzę nie słuchać.

 

Po pierwsze: Akwarium zalane musi być jakieś 2-3 tygodnie, żeby doszło do rozwinięcia sie w nim pożytecznej flory bakteryjnej (filtr musi isć cały czas), do momentu upłynięcia tego terminu rybek nie wpuszczamy. Jeśli od razu wpuści sie ryby, dochodzi po jakimś czasie (tak jak u Was) do masowego śnięcia rybek. Dużo by o tym pisać dlaczego, polecam więc lekturę viewtopic.php?f=43&t=14638

 

Po drugie: Jak na taki litraż akwarium, doszło u Was do zupełnego przerybienia (za duża ilośc ryb)- co równocześnie łączy się z duża ilościa azotu (z odchodów).

Jeśli nadal planujecie mieć akwarium proponuję zmienić obsadę viewforum.php?f=39

 

Po trzecie: Choroby rybek są trudne do zdiagnozowania i trudne do wyleczenia. Wbrew temu co mówią sprzedawcy w sklepach zoologicznych. Sól nie jest dobra na wszystkie dolegliwości a może niektórym rybkom poważnie zaszkodzić. Z tego co opisujecie, choroba Waszych rybek jest zaraźliwa- z zamieszczonego przez Was zdjęcia moge wywnioskować, że doszło u Was w akwarium do rybiej posocznicy. Stawianie się łusek, wodno, krwiste pęcherze, wybroczyny podskórne. Choroba ta jest nieuleczalna i kończy sie śnięciem ryb. Jeśli macie jeszcze jakieś "zdrowe" ryby, radziłabym je natychmiast odseparować od tych chorych i obserwować. Chorą obsadę należy uśmiercić. Proszę jednak za wczasu o dokładniejszy- bardziej szczegółowy opis choroby. W razie jakichkolwiek problemów możecie "zdiagnozować" ją sami- http://www.superakwarium.pl/choroby-i-leczenie-c12.html i spróbować leczyc ww metodami.

 

Po czwarte: Rośliny- błędem jest umieszczanie w akwarium plastikowych roślinek. Nie szkodzą (zależy od tego z czego zrobione), ale też nie pomagają. Rośliny żywe sa bardzo pomocne, dzięki fotosyntezie natleniają dodatkowo wodę, dzięki pobieraniu substancji do fotosyntezy zmniejszają w wodzie min. nagromadzony, wspomniany wyżej azot. Najważniejszą jednak zaletą żywych roślin jest ich piękno, naturalność i zapewnianie dobrego samopoczucia rybom.

 

Jak na razie tyle mam Wam do napisania. W razie pytań pytajcie ale wpierw czeka Was lektura ;) Szkoda, że postanowiliście założyć akwarium jeszcze zanim zaznajomiliście się z tematyką (cierpia przez to rybki). Niestety to błędy wielu z nas- także i moje, na szczęście jeszcze do skorygowania (nie biore pod uwage padniętych ryb ;) ). Co do filtra, nie wiem co poradzić. Są tu lepsi znawcy ode mnie, może oni zainteresują się tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FILTR fanfilter fan-1 plus pracuje cały czas około 2 miesiace, napowietrzacz tetratec aps 100, czy te rybki które widzimy że są już chore musimy wyrzucic? a co z małymi rybkami?

Chcielibyśmy to akwarium wyczyścić i wlać wodę od nowa, po przestaniu działania leku, czyli za trzy dni czy to coś da?

Prosimy Was o jakieś wskazówki i dziękujemy za dotychczasową pomoc.

Czy żwirek też wypłukać, czy zostawić tak jak jest?

Byliśmy dziś w sklepie i facet nam powiedział, że po przestaniu działania tego leku znów trzeba będzie podmienić wodę i "zaszczepić" ją jakimiś bakteriami. Czy wiecie coś na ten temat??

 

Pisz poprawnie.

mod. Rudzielec178

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze odnośnie choroby. Rybek chorych nie wyrzucaj. Rybki chore się humanitarnie uśmierca. Jeśli chcesz wiedzieć jak pisz pw. Posocznica- a objawy ryb na to wskazują, jako "choroba" jest nie do wyleczenia. Więc jakiekolwiek próby leczenia nic nie dadzą, a leki mogą dodatkowo osłabić te "jeszcze zdrowe" ryby. Akwaria dotknięte posocznicą należy zakładać od nowa, z dokładnym odkażeniem akwa i sprzętu. O żwirku i sztucznych roślinach nie wspomnę. Odseparuj te ryby jak najszybciej. w razie pytań odnośnie choroby, jak wyżej wspomniałam pisz pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się tyczy ryb Rudzielec178 napisała konkretnie, bez owijania, tak jak powinno być, więc skontaktujcie się z nią na pw w sprawie 'jak to zrobić'

Pierwsza rzecz w Waszym akwarium: od tego plastiku wewnątrz, to zrobił Wam się korzuch na powierzchni w postaci mazi, każdy plastik na początku wydziela substancję która powoduje takie objawy, ale to dobrze bo przynajmniej pokrywę będziecie mieli już " dotartą " reszta tych "pięknych roślin" niestety aut. Rzecz następna: w Waszym zbiorniku nie ma najmniejszych objawów biologicznych, więc nie ma tutaj mowy o restarcie tylko o dezynfekcji zbiornika. Do tego trzeba będzie udać się do apteki i za parę złotych kupić opakowanie nadmanganianu potasu. Jak to zorganizujecie, będziemy robić następne kroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie roślinki które mamy są odkąd założyliśmy akwarium czyli jakieś 2 miesiące,na początku nie było takiego osadu,on pojawił się po dwóch dniach stosowania leków.czy te wszystkie trzy sztuczne roślinki wyrzucić???

teraz właśnie zobaczyliśmy ,że jeden neonek jest strasznie gruby i wygięło mu ogon do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie roślinki które mamy są odkąd założyliśmy akwarium czyli jakieś 2 miesiące,na początku nie było takiego osadu,on pojawił się po dwóch dniach stosowania leków.czy te wszystkie trzy sztuczne roślinki wyrzucić???

teraz właśnie zobaczyliśmy ,że jeden neonek jest strasznie gruby i wygięło mu ogon do góry

Zdecydowanie kup żywe roślinki jak będziesz robić restart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz Wy.... Jesteście szybciejsi od rekina a rekin jest najszybszy. Ok, obsadą ryb i roślin zajmiemy się później. Teraz nadeszła pora pożegnania z rybami, mam nadzieję, że w tej sprawie kontaktowaliście się z Rudzielec178, więc nie będę tego roztrząsał. Po wyłowieniu ryb i dekoracyjnego plastiku grzałkę ustawiamy na maxa, filtr chodzi cały czas i przygotowujemy nadmanganian. Macie w tabletkach czy w proszku???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facet w sklepie twierdzi ze to woda ma bakterie "pierwotniak"

i mówił żeby rybek nie uśmiercać. szczerze to już z żoną mamy mętlik w głowie i nie wiemy sami :(((((

co z tym nadmanganianem potasu??

 

Wiem, że jesteście nowi, ale jakieś zasady muszą być, albo mnie olewacie, albo przyjmujecie wybiórcze informacje do wiadomości. Ostrzeżenie.

 

ps. ryb nie da się wyleczyć. To posocznica- jestem lekarzem (nie ryb), ludzi... i na chorobach znam się doskonale. Nie wierzcie facetowi ze sklepu, powie wam wszystko żeby tylko sprzedać kolejny "lek", albo w przyszłości nową partię rybek. Wasz wybór.

mod. Rudzielec178

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podzielcie ten nadmanganian na dwie równe części, pierwszą część trzeba rozpuścić w litrowym słoiku i wlać do akwarium, będzie fioletowo, ale to nic do rana zbieleje, drugą część jutro rano w taki sam sposób jak pierwszą do tej samej wody. Wieczorem po powrocie z cmentarza, trzeba będzie wylać całość, przepłukać żwir, akwarium i umyć filtr. Jutro opiszę Wam co trzeba będzie kupić w zoologu ( oczywiście bez rozrzutności ) tak aby to akwarium zaczęło żyć i cieszyć, wytłumaczę Wam co to znaczy zaszczepić i jak to zrobić. Pozdrawiam.

Zapytajcie faceta czy przyjmie Wam te ryby, skoro to tylko pierwotniak, to zobaczycie co powie, nawet za darmo nie będzie chciał. Zaufajcie Rudzielec1.. wie co pisze i ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie facet w zoologicznym pare minut temu spuścił nam ze swojego akwarium 10 litrów wody czystej jak łza, tam kazał nam umieścić rybki (te które widzieliśmy że są chore to zdechły śmiercią naturalną), teraz mamy te rybki w tym wiaderku plastikowym. Dostaliśmy od niego w gratisie (widać że też mu szkoda rybek i akwarium) preparat jakiś do czyszczenia urządzeń oraz akwarium o nazwie CHLORAMIN. (wytłumaczył nam wszystko co trzeba zrobić z akwarium i wogóle). W akwarium nie ma obecnie nic oprócz mętnej wody, którego zdjęcie prezentujemy poniżej. Powiedział nam żebyśmy przyjechali w środę i spuści nam jeszcze z 80 litrów czystej wody od siebie z akwarium, żebyśmy to wlali do siebie i resztę uzupełnili swoją wodą.

I teraz jesteśmy w kropce , nie wiemy już całkiem co mamy robić. :( Czy słuchać Was czy jego ?? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale mam wrażenie, że nas nie słuchacie, ale piszecie po prostu posty z relacją, co robicie i co pan ze sklepu wam radzi. Bo tak w chwili obecnej to wygląda. Teraz już nie rozumiem, czy macie jeszcze jakieś ryby z objawami, czy nie. Bo jeszcze parę godzin temu takowe były, a teraz co? te "chore" zdechły i pozostały tylko "zdrowe"? Zdecydujcie sami kogo chcecie słuchać. My tu nic na siłę. Możliwe, że Pan w sklepie ma dobre intencje, ale my również je mamy. Według nas akwa jest totalnie chore. Tyle w temacie.

 

ps. Skąd Wy jesteście, że po 20tej, dzień przed 1 listopada znaleźliście sklep zool otwarty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolejny krok.

Jak już wcześniej pisałem, dzisiaj trzeba przepłukać żwir, akwarium i dobrze umyć filtr.

Lista zakupów na jutro:

1) Trzeba dokupić żwiru, z tego co widziałem u Was jest go za mało. Żwiru musi być tyle aby wysokość jego warstwy wynosiła min. 4-5 cm. Nie kupujcie tego samego żwiru jaki macie bo jest to bazaltowy, kanciaty szczelnie przylegający do siebie kamień, tworzący na dnie mało przepuszczalną zbitą masę. Wizualnie jest fajny i kontrastowy, ale w przyszłości mogą być problemy z gniciem korzeni roślin. Dokupcie zwykłego żwirku takiego jaki można spotkać w rzekach, o granulacie ok 5-7 mn.

2) Rośliny hmm.. Nie będę Wam wypisywał nazw bo okaże się, że nic z tego nie będzie i będziecie mieli rebusa :( Ogólnie chodzi o to abyście kupili rośliny wodne, dlatego wystrzegajcie się pięknych kolorowych roślin podobnych do doniczkowych, bo to takie właśnie mogą być. Może uda Wam się kupić np. jakąś zwartkę, żabienicę, orzecha, anubiasa, jakąś trawę, może moczarkę (podaję nazwy potoczne aby lepiej było Wam zapamiętać ) w każdym bądź razie chodzi o to, aby była to roślina wodna i do tego łatwa w utrzymaniu. Do Waszego akwarium na start myślę, żę 5-10 szt. nie koniecznie gatunków w zupełności wystarczy. Gdybyście kupili rośliny w koszyczkach owinięte watą, to przed włożeniem do akwarium, należy poprzecinać te koszyczki, delikatnie wydobyć tą roślinę z tej waty i bardzo dokładnie przepłukać. Ta wata posiada haczykowate cząstki, które pływając wolno w akwarium wbijają się rybom w skrzela i działają jak azbest na ludzi. Jeszcze jedno połowa tych roślin niech będzie z gatunku niższych a druga połowa z gatunku wyższych.

3) Coś dla roślin: tutaj 100 akwarystów i pewnie 100 innych porad byłoby, lecz my umawialiśmy się inaczej, więc:

kupcie 5-6 tabletek Crypto lub Crypto Dunger firmy Tetra, aby rośliny dobrze się ukorzeniły ( są nie drogie sprzedawane na sztuki ), następnie nawóz płynny Plantamin 100 lub 250 ml również firmy Tetra. W tym przypadku nie zgadzamy się na żadne zamienniki. Nie wiem jakie macie oświetlenie w pokrywie, czy to jest jedna, czy dwie świetlówki i czy są to specjalistyczne czy najzwyklejsze dodawane w komplecie do pokrywy. Jeżeli jest jedna i zwykła, to dobrze byłoby kupić specjalistyczą z przeznaczeniem do wzrostu roślin ( ja używam Sylvania Grolux ale to są dosyć drogie świetlówki ), jeżeli są dwie to jedna dla wzrostu roślin, a druga dla uwydatnienia koloru ryb.

Acha, jeżeli ten Wasz zaznajomiony sprzedawca, byłby łaskawy upuścić wam wiaderko wody z akwarium wystawowego ( pod warunkiem, że nic się w tym akwarium nie dzieje, a ryby są zdrowe ) to byłoby fajnie, a jeżeli jeszcze zechciałby wkład z filtra przepłukać w tym wiaderku to już całkiem fajnie by było, mielibyśmy problem zaszczepienia akwarium z głowy. Jeżeli nie będzie chciał to łaski bzz, poradzimy sobie bez tego.

4) Coś dla oka. Jeżeli dobrze Wam się patrzy przez akwarium na tą czerwoną ścianę z globusem to nie ma tematu, jeżeli chcecie coś innego to można dokupić tło na tylną szybę. Jest szeroka gama wyboru ( trzeba tylko przy zakupie znać wymiary tylnej szyby ) od przeróżnych fototapet do jednolitych kolorów. Ładnie wygląda jednolite ciemne tło, dodaje głębi i na jego tle ładnie prezentują się rośliny i ryby, ale wybór do Was należy. Gdybyście kupili, to trzeba tą tapetę rozłożyć na podłodze aby się wyprostowała.

 

W dniu jutrzejszym podam kolejny opis co zrobić ze żwirem, jak zamontować świetlówki, filtr, jak posadzić rośliny, przymocować tapetę itp. itd. Do momentu opisu nic do akwarium nie wsadzajcie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze co myślę i będziecie do mnie mieć o to pretensje, al cóż. Jestem szczery MIMO WSZYSTKO! ........ Nikomu nie chce się czytać tyle tekstu.. przykro mi :cry: mogliście streścić...

jak widzisz parę osób nam udziela wskazówek co robić,wiec jednak przeczytali,po to m.inn.jest forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolejny krok.

Jak już wcześniej pisałem, dzisiaj trzeba przepłukać żwir, akwarium i dobrze umyć filtr.

Lista zakupów na jutro:

1) Trzeba dokupić żwiru, z tego co widziałem u Was jest go za mało. Żwiru musi być tyle aby wysokość jego warstwy wynosiła min. 4-5 cm. Nie kupujcie tego samego żwiru jaki macie bo jest to bazaltowy, kanciaty szczelnie przylegający do siebie kamień, tworzący na dnie mało przepuszczalną zbitą masę. Wizualnie jest fajny i kontrastowy, ale w przyszłości mogą być problemy z gniciem korzeni roślin. Dokupcie zwykłego żwirku takiego jaki można spotkać w rzekach, o granulacie ok 5-7 mn.

2) Rośliny hmm.. Nie będę Wam wypisywał nazw bo okaże się, że nic z tego nie będzie i będziecie mieli rebusa :( Ogólnie chodzi o to abyście kupili rośliny wodne, dlatego wystrzegajcie się pięknych kolorowych roślin podobnych do doniczkowych, bo to takie właśnie mogą być. Może uda Wam się kupić np. jakąś zwartkę, żabienicę, orzecha, anubiasa, jakąś trawę, może moczarkę (podaję nazwy potoczne aby lepiej było Wam zapamiętać ) w każdym bądź razie chodzi o to, aby była to roślina wodna i do tego łatwa w utrzymaniu. Do Waszego akwarium na start myślę, żę 5-10 szt. nie koniecznie gatunków w zupełności wystarczy. Gdybyście kupili rośliny w koszyczkach owinięte watą, to przed włożeniem do akwarium, należy poprzecinać te koszyczki, delikatnie wydobyć tą roślinę z tej waty i bardzo dokładnie przepłukać. Ta wata posiada haczykowate cząstki, które pływając wolno w akwarium wbijają się rybom w skrzela i działają jak azbest na ludzi. Jeszcze jedno połowa tych roślin niech będzie z gatunku niższych a druga połowa z gatunku wyższych.

3) Coś dla roślin: tutaj 100 akwarystów i pewnie 100 innych porad byłoby, lecz my umawialiśmy się inaczej, więc:

kupcie 5-6 tabletek Crypto lub Crypto Dunger firmy Tetra, aby rośliny dobrze się ukorzeniły ( są nie drogie sprzedawane na sztuki ), następnie nawóz płynny Plantamin 100 lub 250 ml również firmy Tetra. W tym przypadku nie zgadzamy się na żadne zamienniki. Nie wiem jakie macie oświetlenie w pokrywie, czy to jest jedna, czy dwie świetlówki i czy są to specjalistyczne czy najzwyklejsze dodawane w komplecie do pokrywy. Jeżeli jest jedna i zwykła, to dobrze byłoby kupić specjalistyczą z przeznaczeniem do wzrostu roślin ( ja używam Sylvania Grolux ale to są dosyć drogie świetlówki ), jeżeli są dwie to jedna dla wzrostu roślin, a druga dla uwydatnienia koloru ryb.

Acha, jeżeli ten Wasz zaznajomiony sprzedawca, byłby łaskawy upuścić wam wiaderko wody z akwarium wystawowego ( pod warunkiem, że nic się w tym akwarium nie dzieje, a ryby są zdrowe ) to byłoby fajnie, a jeżeli jeszcze zechciałby wkład z filtra przepłukać w tym wiaderku to już całkiem fajnie by było, mielibyśmy problem zaszczepienia akwarium z głowy. Jeżeli nie będzie chciał to łaski bzz, poradzimy sobie bez tego.

4) Coś dla oka. Jeżeli dobrze Wam się patrzy przez akwarium na tą czerwoną ścianę z globusem to nie ma tematu, jeżeli chcecie coś innego to można dokupić tło na tylną szybę. Jest szeroka gama wyboru ( trzeba tylko przy zakupie znać wymiary tylnej szyby ) od przeróżnych fototapet do jednolitych kolorów. Ładnie wygląda jednolite ciemne tło, dodaje głębi i na jego tle ładnie prezentują się rośliny i ryby, ale wybór do Was należy. Gdybyście kupili, to trzeba tą tapetę rozłożyć na podłodze aby się wyprostowała.

 

W dniu jutrzejszym podam kolejny opis co zrobić ze żwirem, jak zamontować świetlówki, filtr, jak posadzić rośliny, przymocować tapetę itp. itd. Do momentu opisu nic do akwarium nie wsadzajcie. Pozdrawiam

dzięki bardzo jutro jedziemy zatem na zakupy,sprzęt wyczyszczony,akwarium również,żwirek wypłukany i wygotowany,ale również dokupimy nowy. czekamy na jutrzejsze kolejne kroki od Ciebie. Również pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolejny krok.

 

2) Rośliny hmm..

3) Coś dla roślin:... następnie nawóz płynny Plantamin 100 lub 250 ml również firmy Tetra.

Nie wiem jakie macie oświetlenie w pokrywie, czy to jest jedna, czy dwie świetlówki...

Acha, jeżeli ten Wasz zaznajomiony sprzedawca, byłby łaskawy upuścić wam wiaderko wody z akwarium wystawowego...

 

 

2)

Rośliny niech sobie kupią z docinki na Allegro. Będzie taniej i pewniej.

3)

Akwarium przez okres dojrzewania się nie naważa...

Oświetlenie w 120l to na pewno 2x T8 18W

 

Jeżeli ryby do uśmiercenia, to niech nie biorą wody ze sklepu. Niech wszystko zdezynfekują i poczekają 2 tyg. do zaszczepienia bakterii.

 

Tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...