Skocz do zawartości

Podmianki wody w akwariach powyżej 500l.


JamZim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni na internecie szukam informacji na temat podmianek wody w akwariach powyżej 500l. Interesuje mnie jak posiadacze zbiorników, które mają 600l, 840l, 1050l robią podmianki wody. Niestety nic na ten temat nie znalazłem poza tym, że niektórzy robią podmianki 10% kranówki tygodniowo(wody nie odstanej) lub zakładają filtr węglowy by się chloru pozbyć.

Ale jeśli ktoś chce założyć 840l dla 16 paletek, ławicy 40 zwinników czerwonoustych, 10 kirysków panda, 10 kirysków pstrych i 10 lamparcich (temp.26-27*C) (np. JA) To muszę robić podmianki około 30% tygodniowo.

840l +200l(Sump) = 1040 l czyli trzeba robić około 300l tygodniowo

Na początku myślałem, żeby w szafce pod zbiornikiem(840l, 200x60x70) (wymiary szafki 250x60x80 zrobić sumpa razem ze zbiornkiem na podmiany 500l (200lsump i 300l podmianka) 200x50x50 ale przeraziła mnie łączna waga około 1800kg, więc pomyślałem, że poszukam jakiegoś sposobu, żeby nie odczekiwać tej doby, żeby chlor wyparował, ale nic na internecie nie znalazłem.

Więc mam pytanie do osób ze zbiornikami powyżej 500l, a w szczególności do akwarystów z akwariami dla paletek, jak robicie swoje podmiany wody, macie jakieś sprawdzone pomysły godne polecenia? bo z pewnościom nie latacie z 10 wiadrami i nie wlewacie nimi wody do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było.

 

W dużych baniakach, z bardzo bardzo dobrą filtracją, dużą ilością podłoża, z kilkoma kilogramami zielska, gdzie badamy parametry, podmianki można znacznie ograniczyć. Podmianki 30% tygodniowo? Bez przesady. Dokładne wartości sam ustalisz testami, ale myślę że tutaj nawet mniej raz w miesiącu wystarczy. Zresztą wystarczyłby denitryfikator, albo hydroponika i nawet to można by znacznie ograniczyć.

 

Jak rozegrać? W bardzo dużych baniakach, czasem warto nawet system wodny podprowadzić gdzieś bliżej...ale przy takiej szklance tym bym się nie martwił. Może jakiś system stałej podmiany wody? Jednak w Twoim wypadku, kombinowanie potrzebne raczej nie będzie.

 

Co do chloru, nie musisz się tym przejmować. Zacznijmy od tego, że przydałoby się ustalić ile tego chloru masz w wodzie i czy w ogóle go masz. Po drugie, chloru łatwo się pozbyć w >80% lejąc wodę pod dużym ciśnieniem z prysznica np. do wiadra. Większość cholerstwa wyparowuje. I po trzecie, najważniejsze. Przy tej wielkości baniaka, albo przede wszystkim, przy takim sumpie, możesz lać najbardziej hardcorowo zachlorowaną kranówkę i nic się nie stanie. Zapomnij o odstawianiu wody. To nie 25l z bojkiem i fanmikro. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam "mały" baniak 340l i podmianek nie robię prawie wcale - tylko uzupełniam wodę odparowaną, co tydzień badam parametry i tym się sugeruję. Raz na miesiąc wymieniam ze dwa wiadra. Odkupiłam szkiełko od gościa co miał w nim paletkowo-roślinne. Wspominał o podmianiach 20l na dwa tygodnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja mam stałem porzyłącze w rurkach na zgrzew. Nad akwarium wystaje około 30 cm rurka podziurawiona wiertłem 1 mm w +- 30 miejscach (efekt prysznica). Pod akwarium w szafce mam najmniejszą umywaleczkę jaką dało się kupić i tam spuszczam wodę wężem. Mam też ro na dolewki w szafce z wężykiem prosto do akwarium, odprowadzenie do umywalki:) proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...