Jump to content

Podmianki wody w akwariach powyżej 500l.


JamZim
 Share

Recommended Posts

Od kilku dni na internecie szukam informacji na temat podmianek wody w akwariach powyżej 500l. Interesuje mnie jak posiadacze zbiorników, które mają 600l, 840l, 1050l robią podmianki wody. Niestety nic na ten temat nie znalazłem poza tym, że niektórzy robią podmianki 10% kranówki tygodniowo(wody nie odstanej) lub zakładają filtr węglowy by się chloru pozbyć.

Ale jeśli ktoś chce założyć 840l dla 16 paletek, ławicy 40 zwinników czerwonoustych, 10 kirysków panda, 10 kirysków pstrych i 10 lamparcich (temp.26-27*C) (np. JA) To muszę robić podmianki około 30% tygodniowo.

840l +200l(Sump) = 1040 l czyli trzeba robić około 300l tygodniowo

Na początku myślałem, żeby w szafce pod zbiornikiem(840l, 200x60x70) (wymiary szafki 250x60x80 zrobić sumpa razem ze zbiornkiem na podmiany 500l (200lsump i 300l podmianka) 200x50x50 ale przeraziła mnie łączna waga około 1800kg, więc pomyślałem, że poszukam jakiegoś sposobu, żeby nie odczekiwać tej doby, żeby chlor wyparował, ale nic na internecie nie znalazłem.

Więc mam pytanie do osób ze zbiornikami powyżej 500l, a w szczególności do akwarystów z akwariami dla paletek, jak robicie swoje podmiany wody, macie jakieś sprawdzone pomysły godne polecenia? bo z pewnościom nie latacie z 10 wiadrami i nie wlewacie nimi wody do akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Było.

 

W dużych baniakach, z bardzo bardzo dobrą filtracją, dużą ilością podłoża, z kilkoma kilogramami zielska, gdzie badamy parametry, podmianki można znacznie ograniczyć. Podmianki 30% tygodniowo? Bez przesady. Dokładne wartości sam ustalisz testami, ale myślę że tutaj nawet mniej raz w miesiącu wystarczy. Zresztą wystarczyłby denitryfikator, albo hydroponika i nawet to można by znacznie ograniczyć.

 

Jak rozegrać? W bardzo dużych baniakach, czasem warto nawet system wodny podprowadzić gdzieś bliżej...ale przy takiej szklance tym bym się nie martwił. Może jakiś system stałej podmiany wody? Jednak w Twoim wypadku, kombinowanie potrzebne raczej nie będzie.

 

Co do chloru, nie musisz się tym przejmować. Zacznijmy od tego, że przydałoby się ustalić ile tego chloru masz w wodzie i czy w ogóle go masz. Po drugie, chloru łatwo się pozbyć w >80% lejąc wodę pod dużym ciśnieniem z prysznica np. do wiadra. Większość cholerstwa wyparowuje. I po trzecie, najważniejsze. Przy tej wielkości baniaka, albo przede wszystkim, przy takim sumpie, możesz lać najbardziej hardcorowo zachlorowaną kranówkę i nic się nie stanie. Zapomnij o odstawianiu wody. To nie 25l z bojkiem i fanmikro. ;)

Link to comment
Share on other sites

Osobiście posiadam "mały" baniak 340l i podmianek nie robię prawie wcale - tylko uzupełniam wodę odparowaną, co tydzień badam parametry i tym się sugeruję. Raz na miesiąc wymieniam ze dwa wiadra. Odkupiłam szkiełko od gościa co miał w nim paletkowo-roślinne. Wspominał o podmianiach 20l na dwa tygodnie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ja mam stałem porzyłącze w rurkach na zgrzew. Nad akwarium wystaje około 30 cm rurka podziurawiona wiertłem 1 mm w +- 30 miejscach (efekt prysznica). Pod akwarium w szafce mam najmniejszą umywaleczkę jaką dało się kupić i tam spuszczam wodę wężem. Mam też ro na dolewki w szafce z wężykiem prosto do akwarium, odprowadzenie do umywalki:) proste

Link to comment
Share on other sites

W moim przypadku do podmiany (we wszystkich baniakach) wykorzystuję osobny zbiornik 100l, który stoi pod dopływem wody z kranu.

Zalewam go do pełna a w dniu podmiany przepompowuję (pompka/głowica + wąż ogrodowy) odstaną wodę do wybranego akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...