Jump to content

jaka to choroba - bojownik z dziurą w głowie

Recommended Posts

Mam chorego bojownika. Przede wszystkim jest osowiały, dużo czasu spędzał na dnie, jedynie od czasu do czasu podpływał na powierzchnie zaczerpnąć powietrza. Zauważyłem białą plamę za okiem.

Odłowiłem go do małego zbiornika.

Po dokładniejszym przyjrzeniu zauważyłem iż bąbelki powietrza ulatniają się z dziury za okiem.

Uszkodzenie mechaniczne mało prawdopodobne. Atak innych ryb również (mimo iż bojek jest pacyfistycznie nastawiony do innych rybek to jak trzeba było to porostawiał kompanów po kątach).

Parametry wody ok (aktualnych nie podam bo skończyły mi się testy paskowe i mam zamiar zainwestować w lepsze kropelkowe).

Szukałem w temacie Objawy chorobowe u ryb akwariowych ale za dużo chorób mi pasuje choć żadna w 100%. Może wam się z czymś skojarzy.

Dopiero dziś mogę odpisać bo wczoraj cały dzień w pracy a w nocy nie chciałem rybki stresować.

Fotki poniżej. Niestety mimo wykonania ponad pięćdziesięciu zdjęć niewiele widać.

Łusek brak w tym miejscu.

Zastanawiam się czy to nie pleśniawka. Ewentualnie czy mu glony nie zaszkodziły. Za tłem jest trochę przestrzeni i bojek jakimś sobie tylko sposobem często tam wpływał. Ja go wyławiałem podczas podmian wody a więc po kilku dniach. Za tym tłem urosło mnóstwo glonów.

Co do rybki to zauważyłem dzisiaj że ma problemy z równowagą i lekko jej tył zarzuca, zwłaszcza jak próbuje płynąć w dół.

Obsada od prawie roku bez zmian, czyli: kiryski panda, neonki inesa, otoski, żałobniczki, danio. Akwarium 126L

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Cytat:

Dziurawica

Choroba uleczalna.

Choroba dotyka głownie paletki i inne duże pielęgnice.

Objawy:

-ubytki w tkance rybki w okolicach głowy i boków

-często w kształcie dziur( stąd nazwa choroby)

-miejsca chorobowo zmienione często maja biały kolor.

-Występuje najczęściej przy zarażeniu wiciowcami..

Przyczyny:

-Zła jakość wody,

-stres,

-uboga dieta pokarmowa ,

-brak witamin

-związany z tym atak wiciowców Hexamita symphysodoni.

Leczenie:

Miejsca chorobowe zmienione przemywać roztworem rivanolu 100mg na 100ml.

Dostosować parametry wody dla danego gatunku, zredukować stres ryby do minimum.

Zapobieganie:

Urozmaicona dieta bogata w witaminy, jak najmniejszy stres dla ryb, odpowiednie parametry wody dla danego gatunku.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...