Skocz do zawartości

dziwna choroba


Gosia0889
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam dwie samiczki gupika u których kilka dni temu zauważyłam zmiany na Ciele. Jedna ma zmiany całkowite na całym ogonie, druga te same (lecz mniejsze) w połowie ciała. Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś podobnego, ani nie mogę znaleźć o tej chorobie żadnych informacji. To nie jest pleśniawka, gdyż zmiany te nastąpiły WEWNĄTRZ rybki a nie na łuskach. Czy wie ktoś co to jest? Jak zwalczyć tą chorobę i jak jej zapobiegać?

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust, jeśli zmiany dotyczą tylko płetw i brak jakichkolwiek innych dolegliwości (na początku) to, jest to martwica płetw http://www.superakwarium.pl/martwica-pletw-id659.html , zauważyłam jednak, że rybka ma zaczerwienienie i obrzęk w okolicach skrzeli. Opisz ją dokładniej, czy skrzela wyglądały tak od poczatku, czy opuchlizna jest po obu stronach, czy widzisz w okolicach skrzeli jakąś narośl, watę, śluz? Napisz czym karmisz ryby, czy w ostatnim czasie doszło do podmiany wody (napisz też jaka jest jej temperatura), czy nie miały powodu do stresu? Wszystkie takie informacje sa bardzo przydatne. Na drugim zdjęciu moje oczy nie dostrzegają niczego niepokojącego- zrób lepsze zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to mamy tak:

- skrzywienie linii ciała (kręgosłupa),

- gigantyczne odbarwienia na ciele w postaci białych miejsc,

- uszkodzenie płetw,

- gupiczek nr. 1 jakiś taki wychudły się wydaje.

 

Jak dla mnie to będzie mikrosporidioza.

Mam nadzieję, że się mylę bo jeśli nie to koniecznym będzie uśmiercić chore rybki i dokonać restartu akwarium, ponieważ rybki będą się od siebie zarażały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Kahl. Gupiki to mało wymagające rybki i często hodowane są w różnych warunkach i dlatedo przenoszą różne choroby. W rodzimym akwarium nie ma żadnych objawów a po przeniesieniu do innego wybucha epidemia. Dlatego kupując gupiki w sklepie należy dokładnie obejrzeć akwarium w którym przebywają( czy nie ma martwych lub chorych), obejrzeć wszystkie egzemplarze i po zakupie bezwzględnie przeprowadzić ich kwarantannę przed wpuszczeniem do głównego akwarium. Jeżeli są to Twoje jedyne ryby w akwarium to niestety eutanazja :cry: i nie kupuj innych ryb przez około 2 tygodni podnosząc temperaturę w akwarium do ok 30 stopni, to powinno wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie zoologicznym, którym kupowałam rybki nie zauważyłam nic niepokojącego. Wszystkie rybki wydawały się zdrowe. Dziś żółty gupik niestety zdechł, ale jeśli jest to możliwe chciałabym uratować drugą rybkę. Dlatego tu powstaje moje pytanie, jak cofnąć chorobę i co zrobić aby zapobiec przed zarażeniem innych? Woda ostatnio nie była wymieniana, tem. 26C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...