Skocz do zawartości

CoZrobić aby małe slimaczki Ampularii nie wychodziły z akwa?


Raiko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie, jest to poniekąd kontynuacja tego tematu -> viewtopic.php?f=20&t=37819&p=335889 ale już z innej beczki...

 

No więc amuplaria złożyła jeszcze 2, 3, i teraz niedawno 4 kokon D:

 

Z 1 nic nie wyszło, z 2 bądź 3 w tej chwili zauważyłem, że w akwa chodzi sobie z 15 małych ślimaczków - czyli jednak coś się z tego wykluło mimo, że samca nie było xD. Problem jest, że miejscami pomiędzy pokrywą z pleksy, a akwarium mam około centymetra przerwy, słyszałem, że ten ślimak lubi wychodzić z akwarium i dlatego się martwię, że młode powychodzą i gdzieś rozlezą się po pokoju i zdechną :/

 

Jak temu zaradzić? Jakieś domowe sposoby jak można zakryć tą dziurę? No chyba, że te ślimaki, skoro młode, to nie będą wychodzić poza akwarium ? Mam się o co martwić czy nie?

 

PS: Aktualnie siedziałem nad tym i nic nie przychodzi mi do głowy co by się sprawdziło :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklej sobie na bocznej szybie kawałek styropianu tak, aby wystawał nad wodę, nie bezpośrednio pod źródłem światła, bo wyschną od ciepła, na wierzchu połóż im coś do szamania, kawałek ziemniaka gotowanego, marchewki itd, a także kawałek kamyka wapiennego, a i pomiędzy górną szybą a powierzchnią wody musi być przestrzeń ok4 cm, bo ślimaki te oddychają wiatrem? atmosferycznym. Jak im się spodoba to nie dadzą nogi, bo w przeciwnym wypadku urlop z pracy i na spacer :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wstałem, 1 co zrobiłem to zajrzałem do akwa, naliczyłem ich 16

 

Te ślimaki będą wychodziły z akwarium w końcu mają to w genach.Możesz położyć na akwarium szybę to nie wyjdą.Ale mogą zdechnąć

Na akwarium leży pleksi szyba od dawien dawna, właśnie po to żeby nic z niego nie wyszło, miejscami, przylega ona do szyby, miejscami jest luka 0,2-0,4 cm, a miejscami jest luka 1cm (szczególnie przy filtrze gdzie musi na zewnątrz wychodzić rurka, która zgarnia powietrze, i kabel do prądu, jak i kawałek plastikowego czegoś co trzyma to wszystko na szybie - filtr wewnętrzny ) przez te kilka miesięcy leżenia w takiej pozycji, ta pleksa zdążyła się już trochę powyginać więc za prosta to ona niestety już nie jest... sprawdza swoje zadanie jeśli ślimak ma 1cm, to nie wyjdzie, ale zanim te urosną do takich rozmiarów... właśnie o te szpary mi chodziło, co z nimi zrobić, bo maluszki mogą łatwo wyjść jeśli by chciały.

 

Przyklej sobie na bocznej szybie kawałek styropianu tak aby wystawał nad wodę, nie bezpośrednio pod źródłem światła bo wyschną od ciepła

Pytanie: Ten styropian (o ile takowy znajdę w moim domu D: (może być coś innego niż styropian jeszcze?)) to ma być przyklejony:

a) w środku akwarium nad wodą

b) tam gdzie się akwarium kończy, na górze (mam nadzieję, że wiesz o co chodzi, jak idzie ściana szkła i na górze się nagle kończy (czyli na tej przestrzeni o jakiejś tam bliżej mi w tej chwili nie określonej grubości) - chodzi mi o tą przestrzeń pomiędzy pleksą, a szybką, jak pleksę położysz, to gdzie nie gdzie dotyka szkła. (naprawdę nie wiem jak to opisać :/

c) na zewnątrz akwa, przykleić do szyby z zewnątrz, na górze, tak żeby styropian przykrywał lukę pomiędzy górną pokrywa z pleksy, a szkłem.

 

na wierzchu połóż im coś do szamania

Możesz sprecyzować gdzie? Bo wnioskuję, że chyba nie na tafli wody?

 

a także kawałek kamyka wapiennego

Skąd ja takie coś wezmę D: ?

 

a i pomiędzy górną szybą a powierzchnią wody musi być przestrzeń ok4 cm bo ślimaki te oddychają wiatrem atmosferycznym.

A o tym to akurat wiem, moją samiczkę mam już dobre kilka miesięcy i urosła do naprawdę ogromnych rozmiarów w porównaniu z tym jak wyglądała jak ją kupiłem, jest przestrzeń, wiem że te ślimaki oddychają powietrzem z atmosfery, i jest im to zapewnione, gorzej tylko jakby zakryć te szpary to trzeba by tam było często wpuszczać świeżego :/

 

Jak im się spodoba to nie dadzą nogi bo w przeciwnym wypadku urlop z pracy i na spacer :D

^^" ehh...

 

EDIT: AAA! I'm a moron...

Tobie z tym styropianem chodziło, żeby zrobić kładkę na której położyć to żarcie xD a nie o sposób na zaklejenie tych szpar, żeby ślimaki nie wychodziły na zewnątrz.

 

A coś na zaklejenie tych szpar się znajdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być styropian, to zależy wszystko od Twojej wyobraźni.

Opiszę Ci to bardziej obrazkowo. Zobacz sobie którędy najczęściej młodzież chodzi na górę pooddychać, w tym miejscu na powierzchni wody, częściowo w wodzie, częściowo nad wodą przyklej ten element, który spowoduje, że na powierzchni wody powstanie tzw pływająca wysepka, a na wysepce połóż jedzenie. Ślimaki wyjdą sobie na spacer pooddychają świerzym powietrzem, pojedzą i wrócą do wody.

Co się tyczy kamyka wapiennego, to jeżeli mieszkasz w rejonie Polski gdzie można znaleźć winniczka ( taki duży jadalny ślimak ) to wybierz się na spacer i znajdziesz kamień wapienny, jeżeli nie to udaj się do zoologa tam takich kamyków jest pod dostatkiem, kupują je miłośnicy tanganiki lub kup sobie kamień tzw wapno dla papug też w zoologu. Jeżeli zapewnisz to wszystko swoim ślimakom to nie będą dawały drapaka. Zmykają tylko wtedy gdy brakuje im czegoś w akwarium. Pozdrawiam w razie niejasności pytaj dalej, postaram się wyczerpująco odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm, czyli tak jak w edicie ostatniego posta, chodziło ci o wysepkę, ale ze mnie dureń XD

 

Hmm hipotetycznie czym taką wysepkę przykleić?

 

A co do kamulca i winniczka... Nie wiem czy takowy na terenie śląska znajdę :/ a do zoologa w tej chwili niezbyt się wybiorę bo "$$$" brak :/

 

Zmykają tylko wtedy gdy brakuje im czegoś w akwarium.

Hmm to jest cenna wskazówka.

 

A co do miejsca w którym najczęściej wychodzą po oddychać narazi nie wyczaiłem jeszcze takowego... chwilowo najwięcej ich przebywa w okolicach termometru, blisko filtra, a za każdym razem jak podchodzę to widzę ich gdzieś na środku akwarium na przedniej szybie, albo gdzieś bliżej dna, na szybie, w tym wydaje, mi się, że kilkoro nie zmieniło za bardzo swojego położenia od wczoraj, ale mogli je zmienić i znów wrócić w te same miejsce a ja tego nawet nie widziałem.

 

No nic, czekam na odp czym tą wysepką - czym ją przykleić, i możesz wyspecjalizować jedzenie jakie tam im można dawać i w jakich ilościach, myślę, że zacząłbym od jakiegoś ziemniaka bo to w tej chwili jest mi najłatwiej dostępne. To najnormalniejszy ugotowany ziemniak? Podczas gotowania solić go czy nie?

 

aaa i najważniejsze, czy mamuśka mająca parę CM nie z taranuje tej wysepki czasem jak wyczuje żarełko xD?

 

PS: Przepraszam, że post trochę chaotyczny, wstałem niedawno, (jakąś godzinę temu) a do tego jeszcze sam nic nie wszamałem jeśli chodzi o pożywienie, dlatego można uznać że umysł jeszcze nie pracuje na pełnych obrotach.

 

EDIT: AAA! byłbym zapomniał, co ile taki mały ślimak musi się wynurzać aby nabrać powietrza?

 

Co to za pisownia Hmmm, Mhm? O reszcie już nie wspomnę. Pisz poprawnie gramatycznie.

mod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz jakiś materiał, który samoczynnie unosi się na wodzie, to "przyklej" go do szyby nitką. Przywiąż nitkę do wyspy z dwóch stron i przycumuj wysepką do narożnika akwariun ( jedną nitkę przeciągnij nad boczną szybą, drugą nitkę np. nad czołową szybą, a całość dociśnij pleksą) wyspa nie będzie swobodnie pływała i będzie przylegała do szyby, tym samym przy zmianie nie będzie wisiała nad wodą i nie zatonie. Co się tyczy ziemniaka to możesz podebrać z garka jak się ugotują.

Najczęściej ampularia zmyka z akwarium jeżeli woda jest zbyt miękka, szuka minerału na wzmocnienie muszelki a w trakcie wzrostu bardzo dużo tego minerału potrzebuje. Chodzi tu o wapno, w zoologu kupisz to za parę groszy. Jest to bardzo ważne. Śląsk słynie z hodowli paletek, ponieważ wodę macie bardzo miękką i dlatego musisz dostarczyć im wapna. Jak nie masz w tej chwili na zakup to rozkrusz trochę skorupki z jajka i dodaj do wody.

Co się tyczy czasu wyjścia ślimaków po powietrze to jest różny, zależnie od temperatury w akwarium, im wyższa tym częściej wychodzą zaczerpnąć powietrza i tym więcej wapnia trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej ampularia zmyka z akwarium jeżeli woda jest zbyt miękka.

Z tego co pamiętam u nas jest cholerenie twarda woda, zawsze była, rodzice robili testy, babcia też i było tak twarde, że np. do prania trzeba było dawać różne środki zmiękczające. Ale dopytam ojca.

 

Śląsk słynie z hodowli paletek, ponieważ wodę macie bardzo miękką

Hmm to troche przeczy moim informacja, od kąd tylko pamiętam słyszałem, że woda jest zawsze cholerenie twarda D:

 

Jak nie masz w tej chwili na zakup to rozkrusz trochę skorupki z jajka i dodaj do wody.

 

Patrz, przed chwila jadłem jajka xD idę po skorupkę xD

 

Ale to chyba nie zaszkodzi ślimaką ani nie zrobi nic z wodą jak będzie tam długo leżeć?

 

Co się tyczy czasu wyjścia ślimaków po powietrze to jest różny, zależnie od temperatury w akwarium, im wyższa tym częściej wychodzą zaczerpnąć powietrza i tym więcej wapnia trzeba.

 

mhm i see D:

 

EDIT: Wrzuciłem troszkę skorupki z jajka do akwa, tak mnie coś teraz przy okazji naszło i aż dziw bierze, że na to wcześniej nie wpadłem, ale mam 2 ozdoby w akwarium które maja jakiś kamyk w środku, nie wiem tylko co to za kamień D: kupione były w zoologu po 5 zł bodajże za każdą. Z tym, że ten kamulec ma kolor białawo/szarawo czarny, tzn przeplatane są na nim czarne punkty/kropki/paski, więcej jest bieli/szarego na nim.

 

Edit2: Tak się zastanawiam, z czego może byc zrobiony ten domek kamienny i czy dałby coś ślimaczkom jakbym go wsadził do akwa xD

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

 

Jak powyżej. Co to za pisownia Hmmm, Mhm? O reszcie już nie wspomnę. Pisz poprawnie gramatycznie. Jeszcze jeden taki post nagrodzę ostrzeżeniem.

mod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...