Skocz do zawartości

Gnijące rośliny


Brevis14
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam okropny problem z roslinami w akwa

25L, oświetlenie 2x8W/12h, nawożę węglem, potas+fosfor+azot, nawóz uniewrsalny Easy Life oraz ostatnio rozpoczełem nawożenie żelazem firmy tropical i wszystko według zaleceń.

Rośliny to:

Microsorium

Kabomba

Willow Moss

Gałęzatka

Problem polega na tym że oprócz Microsorium i willow moss inne rośliny słabo rosną... a te pierwsze które wymieniłem niby dość szybko rosną ale microsorium gdy wypuszcza nowe listą przez jakiś czas ich końce są takie "przezroczyste" jakby nie miały chlorofilu a zdrojek też jest taki bez koloru, jakby lekko przezroczysty ale rośnie szybko. Z kolei kabomba okropnie marnieje, ładnie się na początku ukorzeniła, puściła boczne i liczne pędy ale po pewnym czasie zaczęła robić się coraz jaśniejsza od góry i gnić na ok 3/4 wysokości, a każdy nowy pęd robi się taki poskręcany jak główka kapusty i listki są bardzo krótkie... :( Podejrzewam brak żelaza ale mało znam się na roślinach więc mam nadzieję że mi pomożecie. Może to foto coś pomoże, ewentualnie postaram się zrobić jakieś dokładniejsze.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam testów i jakoś za bardzo nie opłaca dla jednej roślinki kupować zestaw. Obecnie po zmniejszeniu dawkowania nawozu z azotem, fosforem i potasem oraz podaniu żelaza inne rośliny są w lepszym stanie, natomiast kabomba listki ma już przeważnie w porządku (oprócz młodych pędów bocznych które są trochę pozwijane coś na kształt główki kapusty ale powoli rosną) ale dalej cały czas gnije tylko łodyga. Nie wiem czy to pomoże ale zanim zaczęły się problemy gdy włączałem rano światło to wszystkie stożki wzrostu kabomb były dziwnie pozwijane, po ok 1 godz się rozwijały do normalnego stanu.

 

Wodę podmieniam zazwyczaj 2 razy w tygodniu po 2-5 L ale schodzę już do poziomu 1 raz na tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Nadwódka od jakiegoś czasu mi marnieje.

Liście ma tylko na samej górze łodygi. Na dole jak tylko jakieś liście odrosną to od razu gniją i odpadają.

Czasami potrafią odpaść całe liście.

Nawożę codziennie węglem Aqua artu i planta ganier classic. W żwirze są kulki gliniane jbl.

Mój baniak ma tylko 26W na 72 litry, więc mogę się tylko domyślać, że właśnie to stanowi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś przeczytał to to na pewno dowiedziałbyś się, więcej niż tu w temacie:

http://www.superakwarium.pl/kabomba-id399.html

 

Nie wiesz jakie ma PH a można tam przeczytać, że woli miękką wodę.

Może umieściłeś ją koło napowietrzacza?

Można tam też przeczytać, że nie lubi mułu osiadającego na dnie, więc możliwe, że zaniedbałeś akwarium i roślinka nie chce rosnąć.

 

Co do Gałęzatki to jest to glon, który rośnie po prostu po woli i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muł? To jest świeżo założone akwarium i pływa tam kilka malutkich mieczyków ok maks 1 cm, więc mułu tam nie ma (również odmulam co tydz, brzęczyk jest po drugiej stronie akwa i ogólnie nie ma dużego ruchu wody) bardziej się skłaniam ku teorii że jest za twarda woda. nie tak dawno gdy miałem jeszcze test to w normalnym zbiorniku bez stosowania czegokolwiek oprócz szyszek olchy miałem PH w granicach 6,5-7,5 więc teraz pewnie jest podobna. Postaram się trochę obniżyć twardość stosując przegotowaną wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu jest świeże, surowe akwarium bez równowagi. Kup sobie tabletki crypto dunger 3 szt po pół pod roślinkę i do tego plantamin ( stosowanie według zaleceń producenta ) inne nawozy odstaw, daj roślinom jakieś 2 - 3 tygodnie szansy a na pewno ruszą tak że nie nadążysz przerywać. W nowym akwarium rośliny często mają taki objaw, że najpierw marnieją a jak się już przystosują to ruszają na nowo. Ja używam tylko tych środków od lat i mam piękny ogród za szybą. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...