Jump to content

Eheim ecco pro 2034 - spadek przepływu

abstract
 Share

Recommended Posts

Witam,

może ktoś ma jakieś doświadczenie w podobnym problemie.

Od niecałych 2 miesięcy używam filtra z tematu w zbiorniku 72l (70cm długości). Ostatnio mam wrażenie, ze bardzo spadł przepływ. Biologicznie spełnia swoja role, ale mechanicznie...można mieć wątpliwości. Spodziewałem się, ze cyrkulacja będzie za mocna, a tu przy brudnej włókninie, ledwo lustrem wody porusza...

Trochę faktów:

- filtr odkręcony na maksa, czysty (komora wirnika tez), odpowietrzony, nie buczy, nie brzęczy

- rurki, zawory czyste, połączenia sprawdzone, powietrze się raczej nie dostaje, bo bym słyszał

- wypełnienia: Eheim SubstratePro + włóknina (górny kosz), SERA Siporux (dolny kosz).

- Teoretyczny max przepływ600l/h, czyli szacuje, ze z wypełnieniami powinno być jakieś 300l/h

- odległość od podstawy filtra do górnej krawędzi zbiornika - 1,3m

- żadnych dodatkowych urządzeń na wylocie

- wlot, wylot Eheima, na tej samej ścianie - ruch wzdłuż zbiornika

Wczoraj na probe dodatków podłączyłem najmniejsza pompkę Eheima compact 300 (max przepływ 300l/h) to musiałem skręcić na 1/3, co by mi henka nie wyrwało...

Czy wypełnienia mogą być problemem - oryginalnie, zamiast ceramiki Sery były te plastikowe rurki, czy coś, ale wolałbym gąbkę, od tego. Mógłbym niby spróbować zmienić, ale szkoda mi dojrzałego złoża...

Cos kiedyś czytałem o magnesowaniu wirnika, ale było tak enigmatycznie napisane, ze nie wiem o co chodziło...

Mógłbym podłączyć JBL-a e900, ale trochę chyba za mocny, no i przecież Eheim nie był tani...

Ktoś ma pomysł?

Może jest za wysoko. 1.3m to chyba raczej jego górna granica podnoszenia wody

Też tak myślałem. Dlatego wyjąłem wylot i sprawdziłem jak mocno "wylewa" do wiadra metr niżej - brak różnicy.

Na marginesie - z fizyki bylem kiepski i nie do konca rozumiem, o co chodzi z max. podnoszeniem słupa wody, bo czysto teoretycznie - jeżeli masz wylot i wlot na tej samej wysokości, to woda w wylocie, bez pracy pompy, i tak będzie na tej samej wysokości co na wlocie...Mozna zrobić prosty eksperyment z rurka w kształcie litery "U", do której wlejemy wodę, poziom po obu stronach jest zawsze taki sam - mechanika płynów.

A rurki jeszcze raz przeczyszczę, bo za niemożliwe jest, ze filtr o takim przepływie, nie daje rady w takim małym baniaku.

Tak przy okazji to po pierwszym uruchomieniu mocno go skręcić musiałeś ? Pytam się gdyż zamierzam kupić nieco mniejszy model pro 130 do 45L akwarium, no i jak jest z przewodami ? są sztywne ?

Tutaj pisałem pierwszą recenzję tego filtra viewtopic.php?f=8&t=22675&p=330147#p330147

Nie musiałem skręcać, pralki nie robił.

Eheim daje chyba najlepsze przewody, potem Tetra, a JBL najgorsze.

naświniły ci zwierzaki w akwarium i włóknina już nie przepuszcza.

Włókninę nowa wsadziłem. Pomogło chyba ponowne czyszczenie węża doprowadzającego wodę, ale rewelacji nie ma. Tak bym nie narzekał, ale nie rozprowadza mi dobrze co2 po zbiorniku. Cyrkulacja jest stanowczo za mala.