Skocz do zawartości

podłoże najlepsze dla kirysów


madlen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zamierzam wymienić podłoże w akwarium z myślą o roślinkach

(do tej pory żwir rzeczny+ kule JBL)

Teraz biorę pod uwagę AQUA SUBSTRATE II+

Zastanawiam się jednak czy powinnam pokryć substrat warstwą żwiru czy też nie!

W obsadzie mam kirysy i obawiam się że gdy będą grzebać w podłożu to może woda mętnieć i powstawać małe błotko?

Dodam tylko, że najlepiej podoba mi się ciemne podłoże, wstępnie rozważałam substrat+ czarny gryz bazaltowy, ale już wiem, że gryz odpada (ostre krawędzie)

 

A może polecacie inne jakieś inne podłoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz moje akwarium z podpisu - tam jest AS II+, dużo roślin, trawnik z małego henka. Roślinkom nic nie jest, a kirysy panda buszują aż milo, oczywiście zostawiłem kawałek "łysego pola" do podawania posiłków :) Na podłoże nie mogę narzekać

Super się prezentuje Twój baniaczek

Ja aktualnie mam 60 l ale "wymieniam" na większe 112 l

Stąd problem z odpowiednim doborem podłoża, co ważne dla roślinności

Obliczyłam że aby uzyskać 5 cm podłoża- przód oraz 10 cm podłoża- tył potrzebuję ok. 16 l substratu, co daje ok. 170 zł zakładając AS II +, plus do tego nowe akwa, pokrywa, podstawa, dodatkowy korzeń i inne zdobniki, roślinki, grzałka... ( filtr aquashut 550 N turbo posiadam i mam nadzieje, że da radę w 112l) to troszeczkę wydatek....

Raczej o CO2 nie ma mowy w najbliższym czasie i dlatego też nie wiem czy jest sens wobec tego inwestować w droższe podłoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na konkurencyjnym forum czytałem opis zbiornika 375l bez CO2, oswietlenie 0,3W/l plus LED, z podłożem stworzonym z: "JBL Manado, pod spód ziemia z nawozami, keramzytem, zeolitem i pokruszonymi kulkami glinianymi JBL - substrat DIY umieszczony na dnie w workach z agrowłókniny". Brak specjalnego nawożenia, a prezentuje się następująco:

 

Dołączona grafika

 

Także można bez super substratów i jak się okazuje bez zbędnych "dodatków" jak CO2 i mego moc światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...