Jump to content
Sign in to follow this  
ciambor

filtr zewn. do akwarium 54L

Recommended Posts

Jako że nie miałem wcześniej styczności z filtrami zewnętrznymi (tylko z kaskadą FZN-1) mam prośbę o pomoc w wyborze filtra do akwarium 54L (60x30x30). Zależy mi by cicho pracował oraz wysokość podnoszenia wody miał min. 1,0m (wymiar od spodu szafki gdzie będzie stał filtr do górnej krawędzi akwarium). Cena ~300zł

Po małym rozeznaniu w :google: moje typy to:

Eheim 2032 Ecco pro 130

Eheim Classic 2213

Filtr Tetratec EX-600 (NOWY TYP) (choć ten raczej odpada bo wysokość podnoszenia =0,81m)

JBL CristalProfi e701 GREENLINE

Nie są "za mocne" do takiego litrażu?

Może coś innego godnego polecenia?

viewtopic.php?f=8&t=36280

Nie są "za mocne" do takiego litrażu?

Poczytaj sobie, a tam jest napisane ile razy filtr powinien przepuścić wodę z akwarium. Przepustowość filtra / pojemność baniaka = 4/5 jak wyjdzie tobie coś koło 4/5 to filtr przepływem się nadaje np. 1000 / 200 = 5 .

Może coś innego godnego polecenia?

Masz tam tabelkę poczytaj sobie ;]

Mam takie akwa jak Ty.

W nim mini kani 120 są w nim 4 kosze,regulacja przepływu,bardzo cichy jedyne do czego można się przyczepić sztywne węże.Rozwiązałem to w ten sposób że dałem węże Eheim 16/22 i teraz jest o wiele lepiej.Wydałem na filtr coś ok 140zł i do takiego akwa według mojej opinii jest wprost super

@S'Sayan - wg Twojego przelicznika wychodzi że potrzebuję filtra o przepustowości 250L - nie za mało?

Masz tam tabelkę poczytaj sobie ;]

za dużo nie pomogła ;)

Ja bym ci polecił mini kani 80.

Myślę że lepiej dopłacić te 20 zeta i kupić 120 ma 4 kosze a 80 3

@S'Sayan - wg Twojego przelicznika wychodzi że potrzebuję filtra o przepustowości 250L - nie za mało?

Dla dobrze dobranej obsady - nie.

Dla dobrze dobranej obsady - nie.

Mimo wszystko wolę kupić coś bardziej wydajnego, z myślą że kiedyś założę większy zbiornik :)

Wiesz zawsze możesz kupić z przepływem 1000l i przykręcić trochę. Ja mam w swoim Eheima do akwarium 300l i daje sobie radę bez problemu tylko, że ja mam akwa 220l. Ma on przepływ 950l.

Dlatego myślę by kupić Eheim 2213++ :)

I prawidłowo myślisz!

To masz najlepszy filtr z dostępnych na rynku, jaki może być do akwarium tej wielkości!

Nie pamiętam teraz tych plusików w modelu 2213,wybierz ten z zaworami ale bez wkładów. Bodajże jest to 2213+, nie jestem pewien w 100%.

Zasyp go ceramiką/keramzytem i daj tylko 4-5cm włókniny na same górę.

dzięki! co do tych plusów to:

2213 - brak wkładów

2213+ - podwójne zawory i wkład gąbkowy

2213++ - podwójne zawory i wkłady do filtracji mech.-biol.

:)

Zakupiłem Eheim 2213++

Czy kolejność wkładów zastosować taką jak w instrukcji, tj: EHEIM MECH, niebieska mata piankowa, EHEIM SUBSTRAT, biała włóknina z watą i na to włóknina z węglem?

Ja w moim poradniku napisałem coś na temat wkładu węglowego więc weź poczytaj.

włóknina z węglem?

Węgiel stosuje się podczas ''dezynfekcji'' akwarium z resztek chemii po leczeniu.

Ostatnio czytałem, że mr Amano uzywa w swoich akwariach wkładów węglowych gdyż ze względu na wyjątkową porowatość są idealnym medium dla fitracji biologicznej, i węgiel może się "wypłukać" z tego co zbierze jedynie w wyjątkowych warunkach np kilkaset stopni więc raczej w akwarium nie... coś mi wygląda na mit.

Ja wychodzę z założenia, że jak coś ma nam wyjałowić wodę kosztem filtracji biologicznej to jest to badziewie jakich mało.

Zamiast węgla kup sobie ceramikę lub watę albo gąbkę i będzie dobrze.

Nie zastosowałem tego wkładu węglowego. Tak jak napisał S'Sayan że stosuje się go przy "dezynfekcji" akwarium, można też przy starcie akwarium włożyć trochę węgla na parę dni ale ja to sobie odpuściłem.

Z filtrem niestety mam inny problem: pierw przy zalewaniu filtra okazało się że oba zawory przeciekają - nie wiedziałem dlaczego ale w końcu po jakimś czasie doszedłem że oba są po prostu pęknięte :o (jakby były za mocno skręcone i pękły). Podłączyłem go bez zaworów, zalałem, uruchomiłem, odpowietrzyłem i znów niespodzianka - filtr pracuje strasznie głośno, buczy niemiłosiernie, trochę popracował ale w końcu go odłączyłem bo hałas jakby mi ktoś zamrażarkę sklepową* wstawił do pokoju - filtr jedzie na gwarancję :(

* moja żona tak stwierdziła :D

Jak przyjedzie naprawiony albo nowy to napchaj trochę wazeliny tam gdzie wchodzi wirnik.