Jump to content

Węgiel w płynie własnej roboty ?


rafikrafiki
 Share

Recommended Posts

Cytat:

Nie każdy ma możliwość nawożenia akwarium roślinnego węglem w postaci CO2. Butla wysokociśnieniowa to ciągle wydatek, na który nie każdy sobie może pozwolić lub ma zbyt mało miejsca na umieszczenie takiego zestawu, a bimbrownia, dla niektórych może być problematyczna w stosowaniu. Natomiast CO2 w postaci tabletek, czy też sprey'u jest mało efektywne. Na przeciw akwarystom wyszły firmy produkujące nawozy akwarystyczne, oferując tzw. "CO2" w płynie. Jest to w dużym uproszczeniu nawóz, w którym żródłem węgla przyswajalnego dla roślin jest związek o nazwie aldehyd glutarowy. Nawozy tego typu produkowane są przez firmy takie jak Sachem, czy też EasyLife (dostępne w Polsce). Ponieważ nie zawierają one CO2 w wolnej postaci, właściwsza w zasadzie wydaje się nazwa "węgiel w płynie", niż "CO2 w płynie". Nawozy te pozostają także bez wpływu na pH wody w zbiorniku. Aldehyd glutarowy w dużych stężeniach jest toksyczny, a ponadto posiada silne właściwości bakteriobójcze, dlatego też stosowany jest nie tylko w nawozach, ale także w odkażalnikach medycznych takich jak Aldesan E, w skład którego wchodzi także alkohol etylowy. O ile stosowanie firmowego nawozu z zawartością aldehydu glutarowego jest w 100% bezpieczne, jeśli stosujemy się do wskazówek producenta, o tyle eksperymenty związane ze używaniem jako zamiennika do celów akwarystycznych właśnie Aldesanu E, nie zawsze kończyły się sukcesem. W związku z tym ekspermenty takie nie są zalecane dla początkujących akwarystów, natomiast stosowanie nawozów firmowych typu "węgiel w płynie" ma niewątpliwie pozytywny wpływ na rozwój roślin w akwarium (szczegónie gdy nie posiadamy innego źródła węglu), co potwierdzają obserwacje wielu akwarystów. Dodatkową zaletą aldehydu glutarowego sa jego właściwości glonobójcze.

 

 

Ps.Może jednak ktoś ma na to "patent".

Link to comment
Share on other sites

Poszukałem trochę i znalazłem kilka informacji. Można kupić specyfiki z zawartością Aldehydu glutarowego, znacznie taniej ( 1l. ponad 15 zł ) niż gotowy produkt np. EC, lub sam Aldehyd glutarowy http://abcleki.pl/leki/aldehyd-glutarowy-4 , lecz czy stosowanie tego będzie bezpieczne i jak sporządzić roztwór aby nie zniszczyć wszystkiego w baniaczku. Oto są pytania na które szukam odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Więc tak:

 

Aldehyd glutarowy 25% = C5H8O2

 

1 litr kosztuje 191,33 zł Czyli chcąc uzyskać roztwór 2,5 % musimy to rozpuścić w 10 litrach wody. Reasumując 191,33 zł za 10 litrów 2,5 % roztworu. Przy czym Easy carbo ma 3 % skład, jego cena za 10 l. wyniesie 490 zł. Różnica jest spora.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...