Skocz do zawartości

Czy to możliwe aby Mieczyk podgryzał samiczke ?


favorite100
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś w moim akwarium zauważyłam że brzuszek samiczki Mieczyka jest oskubany z łusek (po jednej i po drugiej stronie), wystaje jakaś biała maź w tym miejscu... Od kilku dni samiec Mieczyka nie daje samiczce spokoju i ciągle kręci się koło jej brzuszka, myślałam że chce ją zapłodnić ale to wygląda jak by ją podgryzał a oprócz tego jeden Węgorzyk Ciernisty robi to samo (pływa za samiczką uczepiony boków jej brzuszka). Czy to możliwe aby rybki ją skubały ? Czy to jest wywołane przez chorobę?

 

Dane mojego zbiornika:

- mam 100l.

- filtr wewnętrzny AQUAEL TURBO 350 włączony 24h.

- akwarium dojrzewało ok. 3 tygodnie i zostało założone jakiś rok temu.

- 2x mieczyk (samiec i samica)

2x molinezja black molly

4x kirysek

2x zbrojnik (pot. glonojad)

2x węgorzyk ciernisty

2x skalar

- 2x Anubias

1x Zwartka (Kryptokoryna)

- napowietrzanie z filtra, grzałka.

- pokarm suchy Tropical Ichtio-vit, pokarm żywy i mrożony.

preparat do uzdatniania : Nutrafin Cycle

nawozy : Planta Gainer Classic i EASYCARBO Easy Life

- parametry nie znane ( testy drogie;| )

- temperatura 25 stopni

- podmianka wody raz w tygodniu 20%, odmulanie dna i czyszczenie filtra przy podmiance.

 

Zamieszczam zdjęcie chorej rybki.

post-10867-13685165791027_thumb.jpg

post-10867-1368516579145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zauważyłam aby moje skalarki interesowały się mieczykami ;) ale zgodzę się z tym że powinnam dokupić jeszcze ze 2 samiczki ;) a co do węgorzyków... w sklepie mówili że nie są agresywne :D i że nawet jeden wystarczy... Ale już wiem żeby porad nie szukać w sklepie :)

Aha a czy jest sposób na to żeby wyleczyć moją biedną rybkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLEŚNIAWKA-SAPLOREGNIOZA. Sad

 

Wywołują ją grzyby z rodzaju Saploregnia,Achlya i Dictyuchus.

Choroba atakuje ryby osłabione i przebywające w złych warunkach,często też w zbyt niskiej temperaturze.Infekcja zaczyna się na uszkodzonych lub zniszczonych miejscach ciała ryby.Grzyby rozwijają się na obumarłych tkankach i atakują nienaruszone wcześniej miejsca.

Chorobę tę łatwo pomylić z fleksibakteriozą.Optymistyczny jest fakt,że choroba ta nie jest zaraźliwa i atakuje tylko osobniki osłabione,które uległy urazom,skaleczeniom np.w wyniku walk.

 

OBJAWY:-biały kosmaty nalot na ciele ryby podobny do strzępków brudnej waty

 

Ryb z zaawansowaną pleśniawką nie da się uratować ponieważ grzyb wnika głęboko w tkanki ryby i niszczy narządy wewnętrzne.

 

LECZENIE:

Jest kilka sposobów leczenia pleśniawki.Stadia początkowe lub mniej zaawansowane można leczyć solą akwarystyczną, błękitem metylenowym i gencjaną,a ostre ataki saploregniozy,obejmujące duże części ciała leczymy nadmanganianem potasu.

 

LECZENIE PLEŚNIAWKI SOLĄ AKWARYSTYCZNĄ:

Chorą rybę przenosimy do osobnego zbiornika z wodą pobraną z akwarium ogólnego.

Przeprowadzamy kąpiel krótkotrwałą w roporcji 15-20 g.soli/1 litr wody.

Czas kąpieli 30-45 minut.Zaleca się obserwowanie ryby podczas kąpieli,a po upływie odpowiedniego czasu przekładamy ją do akwarium,z którego została wyłowiona.

 

CZY TO JEST TA CHOROBA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...