Skocz do zawartości

Nawozy micro i macro do akwa z roślinkami. Jakie wybrać ?


rafikrafiki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie zakładania akwarium z roślinkami i mam problem z doborem nawozów do niego. Szukałem na Aledrogo :D i znalazłem taki oto nawóz http://allegro.pl/zestaw-nawozow-mikro- ... 17853.html Czy to się nadaje. A może ktoś coś podobnego stosuje i mi poleci. Bo nie mam kasy na jakieś markowe produkty, których ceny są o wiele wyższe.

 

Opis zbiorniczka:

 

:arrow: Akwarium 200l. 100x40x50

:arrow: Oświetlenie 2x30w T-8 6500k , w trakcie kompletowania 2x39w T-5 8500k i 10000k.

:arrow: Bimbrownia wg. przepisu 1410.

:arrow: Podłoże: Ziemia ogrodowa uniwersalna ze sklepu + jakieś 30% gliny na to żwirek 1-5 mm.

:arrow: Roślinki i mniej wymagające i bardzo wymagające.

:arrow: Obsada: Planuję miks krewetek mini + 10 Amano i jeszcze może orange. Rybki też może się znajdą np ławica.

 

Akwa już funkcjonuje ok tygodnia, ale, jeszcze nie wszystko jest odpalone :D

 

Czekam na podpowiedzi i z góry dziękuję za waszą pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry zestaw(patrz ile osób to kupuje) przede wszystkim tanie.

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s04-fe-co2-kulki-dyfuzor-i1824318816.html

 

 

Właśnie taki kupiłem. Teraz czekam na jego dotarcie i zobaczymy jak to działa. Mam tylko nadzieję że krewetkom nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już użyjesz przez pierwszy tydzień to pisz bo mam zamiar takowy kupić ;]

Oczywiście, że napiszę ;) Mam zamiar je stosować w głównym baniaku, oraz dwóch krewetkariach. W jednym mam same mchy i nie rosną praktycznie od czasu gdy je kupiłem. Dawałem EC i też efekt był mizerny. Teraz trochę potestujemy i zobaczymy czy gra jest warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym 200l litrowym baniaku na ziemi i glinie (tygodniowym zresztą) nie szalej czasem z nawozami.Po to się daje podłoże organiczne (ziemia i glina by wiązało i mikro i makro).Na początku będziesz miał nadmiary. Przynajmniej 6 tygodni czekaj aż podłoże się zadomowi,rośliny się dobrze ukorzenią i zaczną rosnąć(oczywiście część z nich może wypaść)obserwuj ich wzrost.Jak dołożysz przy młodych , słabych jeszcze roślinach do tych 60 W jeszcze 2 X 39W to uwolnisz jeszcze dodatkowo za dużo żelaza z DOC z którego na pewno skorzystają glony. Z nawożeniem w Low Tech trzeba poczekać!Zresztą idea zakładania takiego zbiornika jest taka by nie trzeba było stosować chemii(nawozów)i nie robić cotygodniowych podmian tylko podmianki co kilka miesięcy. Polecam książkę "Rośliny w akwarium"-Diana Walstad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy dotarły dzisiaj. Już przygotowałem roztwór do stosowania. Według zaleceń należy stosować 5-7 ml 2 razy w tyg, lub 3 ml codziennie na zbiornik 100 litrów. Ja mam 200 l. czyli wszystko 2x. Zacznę jednak od minimalnych dawek 1 ml. dziennie i stopniowo będę zwiększał co tydzień aż dojdę do zaleceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy dotarły dzisiaj. Już przygotowałem roztwór do stosowania. Według zaleceń należy stosować 5-7 ml 2 razy w tyg, lub 3 ml codziennie na zbiornik 100 litrów. Ja mam 200 l. czyli wszystko 2x. Zacznę jednak od minimalnych dawek 1 ml. dziennie i stopniowo będę zwiększał co tydzień aż dojdę do zaleceń.

Ostrożnie z tym nawożeniem,żeby uniknąć wysypu glonów.Nie jestem pewien też czy bimbrownia w 200l sobie poradzi.Robiłeś jakieś testy przed tym nawożeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas oświetlania akwarium mam włączony sterylizator.

 

Nie za długo?

 

Na razie oświetlam 5-6 godzin i stopniowo zwiększam, jak wszystko się ustabilizuje to go wyłączę.

Testy zrobiłem dzisiaj i oto wyniki:

 

Testy Jbl paskowe

 

No3- 25-50

No2- 0

GH- 7d

KH- 6d

Ph- 7,6

 

Nawóz dałem w ilości 1ml na 200l. A w pozostałych 2 krewetkariach o poj. 30 litrów też po 1 ml. Nie wiem czy to przypadek, czy też nie, ale w jednym co stoi na parapecie zaczęły bąbelkować mchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwarty dzień stosowania w minimalnej dawce 1-2 ml na 200 l, a zalecana to 6 ml. na 200 l. dziennie. Roślinki podrastają ale nie wiem czy za sprawą tego nawozu, zobaczymy jak zwiększę dawki.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć dzisiaj po włączeniu światła mało nie padłem. Przednia szyba i na podłożu jest pełno zielonych glonów nitkowatych, więc jestem zły :twisted: i to strasznie. Ugotowałem korę z olszy i tak otrzymany wywar wlewać będę do akwarium, jak na razie wlałem go po raz pierwszy w ilości 50 ml, będę go stosował codziennie i zobaczymy czy to działa na glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co Ty w końcu tam lejesz? siarczan potasu i żelazo?Pisałem Ci byś odpuścił na razie nawożenie aż" ziemniak" dojrzeje.

Trzeba liczyć około 6 tygodni na stabilizację pH z takim podłożem.Zaczekać na rozwój bakterii nitryfikacyjnych drugiego etapu,bo na razie to wszystko(bakterie,rośliny ,glony) konkurują o jony amonowe.

Przednia szyba i na podłożu jest pełno zielonych glonów nitkowatych, więc jestem zły :twisted: i to strasznie. Ugotowałem korę z olszy i tak otrzymany wywar wlewać będę do akwarium, jak na razie wlałem go po raz pierwszy w ilości 50 ml, będę go stosował codziennie i zobaczymy czy to działa na glony.

Nitki to glony nadmiarów.Wywar z olszy to nic innego jak zwiększanie DOC ,które ma wiązać nadmiar jonów żelaza Fe2+,Fe3+,jony te uwalnia z DOC światło.Dostosuj oświetlenie bo cała nadwyżka żelaza której nie zjedzą rośliny zostanie wykorzystana przez glony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co Ty w końcu tam lejesz? siarczan potasu i żelazo?Pisałem Ci byś odpuścił na razie nawożenie aż" ziemniak" dojrzeje.

 

Tego nie wiem, leję to co kupiłem, jakiś cudowny nawóz :o Dawki stosuję minimalne. Co do glonów to przyhamowały. Rozkoszują się nimi krewetki Amano 4 szt. Yellow 4 szt. i redki ok 30 szt. Dorzuciłem też 6 helenek. No i czas oświetlenia podniosłem do 10 godz. Roślinki sporo podrosły. A i jeszcze dodałem jedną dawkę kory 50 ml. i na tym kończę dawkowanie kory. Woda uzyskała kolorek słabiutkiej herbatki.

 

Aktualne parametry to:

 

NO3 - 25

NO2 - 0

GH - 7

KH - 6-10d

Ph - 8,0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...