Skocz do zawartości

[54l] Ogólniak początkującego


sayeeeda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz pierwszy na tym forum, mimo iż od dawna sobie biernie w nim uczestniczę ;) Od prawie dwóch lat nosiłam się z zamiarem założenia akwarium i w końcu postawiłam mały baniak ale jako, że jestem zupełnie początkująca to być może nie wszystko jest tak jak powinno 8-)

 

 

:arrow: specyfika zbiornika

wymiary: 60x30x30, czyli 54 litry

oświetlenie: 2x14 W Philips 6500K + odbłyśniki z folii (póki co zwykłe żarówki energooszczędne, tak jakoś wyszło :zamieszany: )

filtracja: kaskada Aquael FZN-2

grzałka: Elite 50 W

podłoże: czarny bazalt + aquaclay ground 'stare dno'

Co2:brak, ale zaczynam czytać o bimbrowni :mrgreen:

nawożenie:

- na chwilę obecną, czyli jakoś od tygodnia mam mikro+makro Akwan basic + z netu, ale planuje kupić samo mikro i pobawic sie solami 8-)

- od początku 1 ml Easy Carbo

 

:arrow:flora

taiwan moss, phoenix moss, christmass moss

echinodorus latifolius

ceratopteris siliquosa

eleocharis parvulus

cryptocoryne balansae

hygrophilia polysperma

microsorum narrow

hottonia inflata

 

:arrow:fauna

samiec ramireza (póki co mam problem ze znalezieniem mu partnerki)

13 x neon inessa

6 x otosek

5 x krewetka amano (było 6 ale jedna padła)

 

Czas na zdjęcia - niestety mój aparat to typowy antyk i jakością zdjęć nie grzeszy. Musicie mi również wybaczyć brudne szyby na niektórych zdjęciach ale część była robiona dawno i niespodziewanie. :mrgreen::mrgreen:

Zbiornik został zalany w połowie sierpnia i aktualnie ma ok 2 miesięcy jednak dopiero od tygodnia zaczęłam nawozić toteż rośliny nie szaleją :x Po drodze oczywiście napadły mnie okrzemki i glony nitkowate (chyba).

Akwarium już zdążyło przejść zmiany dlatego wrzucam parę fotek z tego okresu.

 

 

Tak wyglądało zaraz po zalaniu, bardzo wstępna wersja :D Wówczas oprzytomniałam i zabrałam się za zamówienie kolejnych roślin :D Nie byłam również pewna nazbieranych kamieni więc postanowiłam jednak jakieś kupić - padło na serpentynity. Korzeń, a raczej patyki zebrałam gdzieś nad rzeką.

 

Dołączona grafika

 

Po jakimś tygodniu w końcu mogłam dosadzić roślin, zmienić kamienie i dołożyć podłoża. Efekt był widoczny od razu - szkoda tylko,że później roślinki zaczęły marnieć i gnić, zwłaszcza eleocharis parvulus - nigdy więcej tak ładnie nie wyglądał :roll:

 

Dołączona grafika

 

 

Po ponad miesiącu od zalania i zostawieniu akwa na jakiś czas pod opieką brata - zaczęła się inwazja okrzemków i nitek. Również gałęzie zaczęły strasznie pleśnieć i niesamowicie barwić wodę - wiem, że to przejściowe ale mnie wkurzało. Do tego fakt, iż nie miałam pojęcia z jakiego to drzewa sprawił, że zakupiłam red moor wood. Do końca też nie umiałam się zdecydować na tło :mrgreen:. Po dwukrotnym zaciemnieniu i zmianie korzenia akwarium wyglądało tak:

 

Dołączona grafika

 

W końcu dokupiłam otoski oraz krewetki i pomogły mi trochę posprzątać :D Do tego przy wlocie filtra miałam kępki mchu i miałam wrażenie, że śmieci się na nim zatrzymują więc postanowiłam zrobić trochę więcej przestrzeni. Czy lepiej - nie mam pojęcia, na pewno pospolicie ale mi się podoba ;) Zaczęłam zwiększać czas oświetlenia i wlewać wspomniany nawóz. Woda w końcu zaczęła się krystalizować (bo wcześniej pływała w niej masa śmieci) i już nie jest taka żółta :mrgreen:.

Tak akwarium wygląda obecnie i teraz czekam aż coś zacznie rosnąć.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

W najbliższych planach mam dokupienie koszyczka echinodorus latifolius oraz sagittaria subulata, zrobienie bimbrowni i zaopatrzenie się w sole.

W przyszłości pewnie, o ile nie zwiększę zbiornika (bo czasem o tym myślę :lol:) dorobię się lepszej pokrywy i świetlówek liniowych.

 

Ogólnie miałam zamiar zobaczyć czy się wciągnę i zrobić to najtańszym kosztem - teraz się już chyba nie wycofam :mrgreen:

 

 

Mile widziane komentarze i konstruktywna krytyka - wszak dopiero się uczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam za miłe komentarze, starałam się jak mogłam żeby akwa jakoś wyglądało ale jeszcze dużo przede mną :mrgreen:

 

Hej jak na pierwsze akwa bardzo przyjemny zbiorniczek ;) Przytnij tylko te lodygowce po prawej stronie bo juz najwyzszy czas :) I tylko czekac na dalszy rozwoj baniaczka :D

No właśnie, siliquosa... przede wszystkim myślałam, że będzie ciut mniejsza. Zupełnie nie wiem co z nią robić, nie wiem czy można ją przycinać - raz to zrobiłam i w tym miejscu zgniła i chyba łodyga była do wywalenia :roll:

 

Świetnie to wygląda :)

Tło jest teraz ok :) Lepsze ciemne do tego podłoża.

 

Dolej tylko wody, bo jest jakaś dziwna przerwa ;)

Kolejny problem - jak być może widać pokrywa to straszna prowizorka, do tego z drewna i jakby tego było mało, nie nasadzana na akwarium tylko wsadzana (o ile ktoś wie o co mi chodzi :)) toteż wyższy poziom wody ma z nią styczność a ta z kolei pęcznieje i wiadomo. Też mi przeszkadza ta przerwa właśnie :roll:

 

Fajny zbiornik widać , że masz pojęcie albo dobrego doradce .

Chyba doradca, superakwarium.pl i inne takie :mrgreen: dużo czytałam, żeby jako tako wystartować.

 

 

Jeszcze raz dzięki za komentarze. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, żę ATreyu mnie ubiegł... :)

 

Powiem tak. Twój temat powinno się wklejać jako przykład do naśladowania. Nie mówię tu o aranżacji - to jest kwestia gustu, talentu, doświadczenia itd. Temat jest wzorem do naśladowania za podejście do zagadnienia. BRAWO. Z przyjemnością czytało mi się to co napisałaś. Życzę wspaniałej przygody z akwarystyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...