Skocz do zawartości

Kiryski - Corydoras, Brochis - kompendium wiedzy


PiotrSz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarystyka jest to hobby, któremu poświęcam sporo czasu od dzieciństwa, kiedy to pasją hodowli i rozmnażania ryb zaraził mnie mój Tata. Początkowo działałem jako obserwator - o sprawy związane z akwarium dbał Tata, z wiekiem przejmowałem coraz więcej obowiązków, aż w końcu sam zająłem się dbaniem o swoje ryby, rośliny. Dzisiaj mam duże doświadczenie związane z wieloma gatunkami ryb akwariowych, działam na międzynarodowych forach akwarystycznych, umieszczając tam swoje obserwacje i dokumentując rozmnażanie i rozwój moich podopiecznych. Zajmuję się na razie akwarystyką słodkowodną- przede wszystkim rodzajem Corydoras - (słodkowodnymi rybami z rodziny kiryskowatych) obejmującym około 150 gatunków, w tym wiele popularnych ryb akwariowych, zwanych w Polsce popularnie kiryskami, kirysami. Zainteresowały mnie te ryby ze względu na sposób zachowania, jak również na ciekawą biologię. Pełnią one bardzo pożyteczną rolę w akwarium, sprzątając dno z opadłych resztek pokarmu. Są to ryby stadne, dlatego zalecam kupno przynajmniej małego stadka złożonego z minimum 6 sztuk - wtedy ryby pokazują pełnię swoich zachowań, możemy też za jakiś czas doczekać się młodych rybek :)

Zajmuję się rybami tropikalnymi - aby były one zdrowe, prawidłowo się rozwijały i długo nas cieszyły w akwarium, potrzebne jest spełnienie pewnym podstawowych warunków. Zacznijmy od zbiornika - wbrew pozorom łatwiej jest utrzymać we właściwym stanie akwarium duże niż małe. Wynika to stąd, iż w dużym zbiorniku tworzy się naturalna biologiczna równowaga, w małym nawet drobne zmiany (np. podanie zbyt dużej ilości pokarmu) powodują zaburzenia. Drugim elementem, o który powinniśmy zadbać jest dobór grzałki o odpowiedniej mocy - zależy to od wielkości zbiornika, temperatury pomieszczenia, w jakim znajduje się akwarium oraz wymagań ryb, które zamierzamy hodować. Kolejną ważną sprawą, o której powinniśmy pamiętać, jest dobór odpowiedmigo filtra i napowietrzania - zależy to od wielkości zbiornika oraz jego obsady. Kolejną sprawą jest zakup pokarmu przeznaczonego dla ryb, które chcemy trzymać. Pokarm suchy może być roślinny, zwierzęcy - w płatkach, granulkach, drażetkach

Pokarmy
Z pokarmów suchych najczęściej używam pokarmów firmy Hikari, Naturefoos, O.S.I. . Jesli chodzi o pokarmy innego typu to polecam pokarmy mrożone to polecam pokarmy IchthyoTrophic. Możemy też wzbogacić nasze karmienie ryb o pokarmy żywe. Polecam larwy ochotki, artemię (solowiec), oczliki, dafnię - ostrożnie jeśli chodzi o tubifex.
Ja stosuję najczęściej larwy ochotki a z suchych Hikari Sinking Wafers - ten ostatni stymuluje mocno do tarła - przeczytałem o tym na zagranicznych forach - i podziałało u mnie. (nie jest to żadna kryptoreklama - ale efekt wieloletnich poszukiwań i stosowania różnych pokarmów dla kirysków)

Dla początkujących
Pierwszym kiryskiem, który znalazł się w moim zbiorniku był Kirysek pstry, kirysek srokaty (Corydoras paleatus) z rodziny kiryskowatych – niewielka, stadna ryba z rodziny kiryskowatych - zwykle nie przekracza w warunkach hodowlanych 7 cm. Był jednym z pierwszych gatunków wprowadzonych do hodowli akwarystycznych. Ryby te w naturze wystepują w południowo-wschodniej Brazylii w dorzeczu La Platy (Ameryka Południowa). Jej ubarwienie jest może mało atrakcyjne - bo szare, z ciemniejszymi plamami - zalecam jednak, żeby od tego gatunku zaczynać przygodę z kiryskami. Wynika to stąd, że ryby te od pokoleń są rozmnażane w Polsce - w związku z tym dla początkującego akwarysty są łatwe w utrzymaniu. Radzę kupno przynajmniej 6 młodych rybek tego gatunku - jest wtedy duża szansa na to aby były tam ryby obu płci, przez co możemy później cieszyć się z przychówku. U kirysków samice są większe i pełniejsze od samców - dlatego jeśli kupujemy ryby z jednego źródła (najlepiej zrobic to u zaufanego hodowcy, gdzie mamy pewność że sa to ryby zdrowe) wybieramy ryby największe i najmniejsze - wtedy jest duża szansa, że będą to samice i samce. Akwarium powinno być przykryte (najlepiej od razu kupione z pokrywą) - kiryski od czasu do czasu podpływają do powierzchni, aby zaczerpnąć powietrza (oddychają też dodatkowo przez jelita). Ryby przystosowane do warunków, gdzie w wodzie jest mało tlenu.

Kirysek spiżowy - drugi z gatunków kirysków najczęściej spotykany w naszych akwariach. Kiryski pstre i spiżowe pamietam już z wczesnego dzieciństwa z lat 80-tych. Już wtedy były łatwo dostępne i rozmnażane w Polsce. Inne gatunki można było zobaczyć często jedynie w zachodnich książkach. Kiryski są rybami bardzo łagodnymi i spokojnymi, nadającymi się praktycznie do każdego akwarium z innymi nieagresywnymi rybami. Początkujący mogą je trzymać razem z gupikami, mieczykami, molinezjami - znakomicie spełniają rolę sanitarną w każdym akwarium. Kiryski spiżowe powinny być trzymane w grupie przynajmniej 6 sztuk - wtedy najlepiej widać ich naturalne zachowanie - są wtedy też mniej płochliwe. Bardzo chętnie przystępują do tarła - miałem kiedyś grupę tarliskową złożoną z samicy (która jest zawsze zdecydowanie większa i bardziej zaokrąglona) oraz 5 samców. Raz w efekcie tarła odchowałem od tej samicy ponad 300 młodych! Ryby te dojrzewają z reguły po minimum 12 miesiącach, jeżeli ryby przystępują po raz pierwszy do tarła, zdarza się, że większość lub całość ikry jest niezapłodniona - konsultowałem się tutaj z hodowcami o międzynarodowej sławie - uważają oni, iż wynika to z tego, że samce później dojrzewają i nie zapładniają złożonej ikry przez "rówieśniczki"

Kupno kirysków
Podstawową sprawą przy rozmnażaniu kirysków (ryb z rodzaju Corydoras czy Brochis) jest dobór ryb z odpowiedniego źródła, najlepiej od zaufanego hodowcy. Większość ryb jest obecnie sprowadzana do nas z ferm azjatyckich - jakośc tych ryb jest często bardzo marna - zdarza się, że większość pada po niedługim czasie lub jest bezpłodna. Wśród wielu hodowców panuje opinia, że wartościowe ryby są często sterylizowane - utrzymywany w ten sposób jest wysoki popyt na pewne gatunki - ze względu na trudną dostepność ryb utrzymuje się ich wysoka cena. Najlepiej kupić młode ryby u jednego lub kilku hodowców którzy je rozmnażają.

Osobom zaczynającym przygodę z tymi rybami zalecam na początek kupno młodych dwóch gatunków - kiryska pstrego i spiżowego. Dojrzałość płciową te ryby osiągaja po około roku. Jeżeli to pierwsze tarło tych ryb, często ikra jest niezapłodniona. Wynika to z tego, co wiem po konsultacjach z akwarystami o światowej sławie, iż samice dojrzewają wcześniej niż samce. Należy nabyć grupę przynajmniej sześciu sztuk młodych ryb (jeżeli to możliwe to więcej) - jeśli są z tego samego źródła to wybiera się ryby najmniejsze i największe - jest wtedy duża szansa na to że grupa będzie złożona zarówno z samców jak i samic. Nie zalecam raczej kupna dorosłych importowanych ryb - często sa to stare ryby wycofane z hodowli.

Jeżeli to rzadziej spotykany gatunek kiryska, to dla osób chcących go rozmnożyć zalecam kupno przynajmniej 12 sztuk młodych. Wynika to stąd, że jeżeli będzie ich mniej i np. wśród nich znajdzie się tylko jedna samica - to niestety - gdyby padła (co trzeba zawsze brać pod uwagę) musimy cały proces zaczynać od początku. Kilka lat temu, kiedy miałem mniejsze doświadczenie udałem się do sklepu akwarystycznego, gdzie mieli sprowadzone rzadko spotykane kiryski, których nazw sprzedawcy nawet nie znali. Mając mało gotówki przy sobie kupiłem największego kirysa - wyrósł on później na dorodną samice. Kiedy wróciłem za kilka dni do sklepu, kirysów już nie było - szukałem towarzystwa do mojej samicy ładne parę lat - aż mi padła bezpotomnie - dlatego od razu uczulam wszytkich na ten problem.

Rozmnażanie kirysków
W naturze kiryski rozmnażają się, kiedy zaczyna się pora deszczowa. Najlepiej do rozmnażania wybrać grupę ryb (choć zależy to też od gatunku) z przewagą samców.W praktyce, jeżeli chcemy doprowadzić do tarła powinniśmy dłuższy czas - przynajmniej kilka tygodni nie podmieniać wody w akwarium tarliskowym. Po tym okresie podmieniamy wodę dolewając wodę świeżą o temperaturze o kilka stopni niższą niż ta, w której przebywały kiryski - najlepiej około 20 stopni Celsjusza. Kilka takich podmian z reguły stymuluje kiryski do tarła.

post-10829-13685165795785_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako ciekawostkę podam fakt, że kiryski panda - a przynajmniej ta grupa, która rozmnażam nie zjadają ikry i swego potomstwa. Zauważyłem bowiem kiedys pojedyncze ziarenko ikry na korzeniu, którego nie zebrałem. Znikło ono po jakimś czasie i byłem przekonany, że to rodzice je skonsumowali. Ku mojemu zdumieniu za jakiś czas zauważyłem malutkiego kiryska, który raźno przeszukiwał dno w poszukiwaniu pokarmu, nic sobie nie robiąc z obecności znacznie większych dorosłych. Poniżej fotka tego już nieco podrośniętego osobnika wśród dorosłych:

post-10829-13685166024733_thumb.jpg

Dzisiaj zauważyłem następnego tej wielkości, którego można dostrzec na filmie umieszczonym na moim blogu.

Ponadto dzisiaj zebrana ikra pand:

post-10829-13685166025155_thumb.jpg

oraz fotka młodych spiżowych weloniastych - 4 tygodniowych - można już dostrzec wydłuzone płetwy - filmiki na moich blogach:

post-10829-13685166025417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podam fakt, że kiryski panda - a przynajmniej ta grupa, która rozmnażam nie zjadają ikry i swego potomstwa. Zauważyłem bowiem kiedys pojedyncze ziarenko ikry na korzeniu, którego nie zebrałem. Znikło ono po jakimś czasie i byłem przekonany, że to rodzice je skonsumowali. Ku mojemu zdumieniu za jakiś czas zauważyłem malutkiego kiryska, który raźno przeszukiwał dno w poszukiwaniu pokarmu, nic sobie nie robiąc z obecności znacznie większych dorosłych. Poniżej fotka tego już nieco podrośniętego osobnika wśród dorosłych:

 

Jako specjalista od rozmnażania kirysków powinieneś wiedzieć ,że pandy nie polują na swój narybek.Różnią się również tym od innych kirysków, że grupa hodowana w dobrych warunkach potrafi wycierać się co dzień przez okres trzech miesięcy o to pewnie dlatego że samiczka składa tylko kilka dojrzałych jaj dziennie,nosi je po jednym w kieszonce z płetw i bardzo starannie wybiera miejsce do jego ukrycia.Najczęściej z dużą siłą nurkuje w kępy mchu,czarne korzenie mikrozorium a nawet kępy pływającej wgłębki i tam zostawia jajo (jeśli hodujesz na szybie bez roślin,to tego nie spostrzegłeś.Młode bez problemu można odchować z dorosłymi.Wydajność z grupy 4+4 wynosiła w 200l zbiorniku do 600szt,w ciągu 3 miesięcy.Ba dodam że pandy są doskonałymi stymulatorami do tarła innych kirysków i niejednokrotnie wykorzystywałem to do tworzenia krzyżówek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich krzyżówek? Bo kiryski są bardzo starą grupą ryb i nie krzyżują sie między sobą gatunki nawet bardzo do siebie podobne (np. adolfoi i duplicareus). Zgadza się - samica pandy potrafi wycierać się dzień w dzień składając - przynajmniej u mnie - czasem kilkanaście ziarenek ikry - przyklejając pojedyńcze ziarenka w różne miejsca - szyby, korzenie, rośliny.

 

Dlatego pytam - o jakie gatunki chodzi? - konkretnie. Bo ja też mogę napisać, że skrzyżowałem kiryska Sterby ze spiżowym, a ponieważ mam pewne umiejętności informatyczne - to mógłby w Photoshopie spreparować odpowiednie zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam - o jakie gatunki chodzi? - konkretnie. Bo ja też mogę napisać, że skrzyżowałem kiryska Sterby ze spiżowym, a ponieważ mam pewne umiejętności informatyczne - to mógłby w Photoshopie spreparować odpowiednie zdjęcie.

viewtopic.php?f=24&t=2907&st=0&sk=t&sd=a&start=260

Tu znajdziesz moje mieszańce a poniżej zdjęcie rodziców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski Sterby jak na swój rodzaj osiągają dosyć duże rozmiary - 65mm (2.6")

Wymagania:

pH: 6.0 - 7.6

Temperatura: 24.0-28.0°C

Jest to gatunek, który dobrze znosi wyższe temperatury, nadaje się przede wszystkim do większych zbiorników, często występuje w akwariach z paletkami - sam kiedyś tak miałem - nie było problemów. Tym niemniej przy odpowiedniej dbałości o akwarium jest możliwe trzymanie ich w mniejszym zbiorniku. Uważam, że aby cieszyć się w pełni różnymi gatunkami kirysków - należy trzymać większą ich grupę. Jeżeli pragniemy rozmnożyć jakiś gatunek, najlepiej nabyć przynajmniej 10 sztuk - jeżeli to możliwe wybrać osobniki największe i najmniejsze (oczywiście zdrowe) - wtedy mamy szansę, że nasze towarzystwo będzie "koedukacyjne".

 

pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski czarne wyglądają jak spiżowe - jak podrosną - tylko są nieco ciemniejsze. Przypuszczam, że to po prostu wariacja barwna popularnych "spiżówek" - w akwarium, gdzie trzymam młode czarne kiryski z weloniastymi spiżowymi znalazłem ostatnio ikrę - jestem bardzo ciekawy, co wyrośnie z młodych. Ponadto po raz pierwszy z ikry corydoras duplicareus mam młode rybki. Zastosowałem metodę bardzo doświadczonego akwarysty z Kanady - który rozmnożył wiele gatunków już w latach 80-tych. Jeżeli będzie ona dalej skuteczna - to ją szczegółowo tutaj opiszę.

 

pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Odnośnie dojrzewania. Kiryski dojrzewają płciowo po mniej więcej roku. Nie ma czegoś takiego jak kirysek albinos - forma albinotyczna występuje u różnych gatunków kirysów - przede wszystkim u najczęściej rozmnażanych - czyli pstrego, spiżowego - widziałem również Sterby czy raz similis. Tak więc to czy uda się skrzyżować kiryska "albinosa" z innym zależy przede wszystkim od tego, jakiego gatunku była forma wyjściowa. Na temat krzyżówek międzygatunkowych natomiast nie będę się wypowiadał - gdyż nie mam tu doświadczeń - a są osoby na tym forum, które mogą bardziej naświetlić ten temat.

 

http://www.scotcat.com/callichthyidae/c_aeneus_albino.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dowiedziałem się ostatnio, że również małe gatunki kirysków - pigmej, malutki (habrosus) czy hastatus nie zjadają złożonej ikry i narybku podobnie jak pandy - zatem można przygotować akwarium, gdzie ryby raz za razem przystępuja do tarła i następuje jednocześnie wylęg i odchów młodych. Na moim blogu nowe filmy - m. in. odmiany kiryska spiżowego - albinotyczna, weloniasta i czarna - od samicy weloniastej albinotycznej udało mi sie uzyskać 218 sztuk narybku - są widoczne na jednym z filmów. Szukam tanich cyst artemii - kilka kilogramów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

U kirysków panda podobnie jak u innych gatunków kirysów samice są większe i pełniejsze od samców.

Kiryski z natury są rybami stadnymi - dlatego często pływają "razem". Jeżeli szykują się do tarła, to samce gonią za samicą po całym akwarium, następnie ustawiają się w literę T, gdzie następuje zapłodnienie ikry - w dalszej kolejności samica pływa z ziarenkami (lub ziarenkiem - w zależności od gatunku) ikry i w końcu przykleja je do szyby, korzeni lub roślin.

 

pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski panda w naturalnym środowisku

 

 

 

__________________

 


Posprzątałam cały temat.

Przypominam, iż niniejszy wątek ma charakter czysto informacyjny.

 

Jeśli ktoś chciałby dodać coś istotnego, co nie znalazło się w powyższych postach - proszę napisać PW do dowolnego moderatora.

/ Luna /
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...