Jump to content

Obsada do BW w 54L/ 60cm długie


gosiaqool
 Share

Recommended Posts

BW w 54L/ 60cm długie.

Mam 7 neonek ze starego ogólnego i co dalej?

Jestem bardzo marudna i wybredna mimo, że początkująca więc mam własne typy. Nie wiem tylko, które z którymi i w jakiej ilości? Które rybki z wytypowanych odpadają absolutnie (choć starałam się rozsądnie wybierać). Zaznaczam, że dwa pierwsze bardzo! mi się podobają.

 

1.Pielęgniczka Ramireza

2.Prętnik Karłowaty

3.Pielęgniczka żółta (Apistogramma borelli)

4.Razbora Klinowa

5.Samotniczek neonowy (P. weitzmani)

6.Otosek?Kosiarka?Zbrojnik? - będą potrzebne?czy przerzucić do ogólnego?

7.Kirysek? Jaki? (wole małe gatunki oczywiście, bo zbiornik mały więc łatwiej będzie im stadko stworzyć) Sterby? Lamparci? Panda? czy inny?

Z góry dziękuję za pomoc!!!

Link to comment
Share on other sites

Chcesz ryby z prawdziwego BW czy zamienniki? Bo te ryby (mimo że odpowiednie na ten litraż):

 

Pielęgniczka Ramireza 1+1 lub Prętnik Karłowaty 1+3

Otosek x 6 lub kirys panda x 6

w naturze w rzeczywistości nie żyją w czarnych wodach mimo że mogą być w takim akwarium. niewiele ryb pochodzi z BW a wyselekcjonowanie obsady nadającej się do 54l to nie lada zadanie. Nie mówiąc też o dostępności ryb. Sam mam dylemat w takim samym zbiorniku. Najlepszym rozwiązaniem (myślę nad takim) będzie jedno duże stado neona Innesa - max. 18-20 szt.

Link to comment
Share on other sites

Według tej strony http://www.mojaamazonia.info/fauna.htm

Pielęgniczki Ramireza żyją w czarnych wodach Amazonii. Prętnik Karłowaty żyje w czarnych wodach Azji (według intertnetu) i ponoć może być trzymany w niedużych i niewysokich (zalecane) zbiornikach.

Pytam o Otoski czy inne rybki czyszczące: Czy są potrzebne i jak wygląda sprawa z glonami w BW? Mocno zarasta czy nie? Bo rozumiem (nie wiem czy dobrze??) że skoro nie ma roślin to kiryski są niemal niezbędne. ??

Link to comment
Share on other sites

Ramizery żyją raczej w CW:

Glony będą tak jak w każdym innym. Z Twojego rozumowania wnioskuje że ty myślisz że kirysek zjada glony.

Co do miejsca zamieszkania rybek sprzeczać się nie będę bo dopiera zaczynam i się uczę, czytam i sugeruję się tym co inni, bardziej doświadczeni piszą. Dlatego też pytam jakie rybki mogę wpuścić? Zresztą podoba mi sie klimat BW ale nie jestem zdesperowana, żeby to było typowo biotopowe akwa, chodzi mi o komfort ryb i urok akwarium.

Wiem co robią Kiryski a co Otoski, Kosiarki i mniej więcej wiem co robią Zbrojniki (bo różnie piszą o nich).

Może napisałam niejasno:

1. Pytałam o glonojady, bo nie wiem w jakim stopniu rosną glony w BW bo wydawało mi się, że jest w większym stopniu związane z roślinami, ale może jestem w błędzie.

2. Pytam o Kiryski bo w akwariach roślinnych resztki pokarmowe są zużywane przez roślinki, a czyściciele dna też się tam przydają. Skoro w BW nie ma "czyścicieli-roślinnych" zużywających resztki to może trzeba się ich pozbyć poprzez usunięcie ich przez Kiryski.

3. A może lepiej odmulać częściej dno a zamiast Kirysów wpuścić "glonojady" jakieś. Dlatego właśnie pytam w jakim stopniu robią się glony w BW? Czy lubią kwaśną wodę i mniej oświetlone akwaria czy wręcz przeciwnie?

Może dla akwarystów doświadczonych sa to oczywiste sprawy bo dla mnie jeszcze nie, dlatego też pytam tych bardziej doświadczonych.

 

PS Jest to dla mnie ważne ze względu na ograniczone miejsce w akwa.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium 54l + zbrojnik + łatwo dostępny = Otocinclus sp.

W naturze nie występuje w BW ale umieszcza się go tak samo jak kiryski.

Jednak z Twojego zdania wynika że myślisz że kiryski zjadają "śmieci". Rośliny wykorzystują gnijące resztki a kiryski takiego czegoś nie zjada. Rób regularnie podmiany, zaopatrz się w dobry filtr (w BW dobry filtr to konieczność) i nie przekarmiaj ryb. Nie będzie Ci wtedy potrzebne żadne ryby denne. W takim akwarium albo stado kirysków albo stado otosków. Wybrałbym otoski. Praktyczniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowałam się na Otoski i ślimaki świderki. Jeszcze reszta obsady do zarybienia... ??? Stadko razbor klinowych lub neonek i. No i prętnik karłowaty czy pielęgniczka ramireza?? Wszystko mi się podoba i najchętniej wpóćiłabym wszystko ale ... wiem, wiem nie mogę... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...