Skocz do zawartości

45l - jacy czyciciele?


Guppy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, planuję zakupić baniaczek 45l - 50cmx30cmx30cm. Akwarium na być przeznaczone dla dorastających molinezji i gupików (a może w dalekiej przyszłości platek), bo aktualnie mam ok. 30 nowowykoconych molek w 16l. :oops: Ale i tak uważam, że to lepsze niż kotnik w akwarium :D. A więc - jakie rybki mogłabym dodać jako czyścicieli? Myślałam o otoskach - ale nie ma nigdzie w pobliżu :(, potem o kiryskach panda - ale one się jakoś za bardzo u mnie nie trzymają. Krewetki nie wchodzą w grę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Nie napisałaś jakich czyścicieli i czego.

Jeśli podłoże, biały czy czarny piasek chcesz wzruszyć pozbyć się stref beztlenowych to polecam mułojada.

Na glony mogą być jakieś babkowate. Na przykład stiphodon sp red neon albo stiphodon sp cortunix, jakieś przylgi ale te wolą chłodniejsze wody, ślimaki neritina świetnie się spisują w roli glono-wylizywaczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mułojada.

Do 45l?
hmm, coś jest w tym dziwnego?

 

Ważne, aby zjadali jakieś tam resztki pokarmu i nie pokusili się na młody narybek

tacy czyściciele ... Polecił bym świderki czy inne ślimaki, nie pamiętam jak się nazywają te mniejsze ciemno-skorupe świdry, nie tworzą takich masakrycznych plag i są tak samo jak świdry bezproblemowe i nieobciążające ekosystemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mułojadzie wiedzieć musisz rzeczy kilka. Pierwsza jest taka że rośnie bardzo duży, rośnie wolno ale po kilku latach (kto trzyma tyle jedna obsadę zbiornika) będziesz zmuszona go wymienić na nowego małego modela. Mułojady nurkują w podłożu, polecane są do piasku, przesiewa piasek paszczą i wysypuje go tak jakby skrzelami co dostaje w paszczy to pożera, w żwirku słabiej sobie radzą, w zasadzie to wcale w żwirku nie nurkują. Mułojady potrafią wykopywać roślinki, taki skutek uboczny piasko - nurkowania.

 

No dorasta do 10cm, więc pakować go do 45l?

mala korekta, on rośnie do 30 cm, są tacy co twierdza że dorasta nawet do 50 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co Mułojad robi

Cudnie, informacja o mułojadzie była dla autorki tematu nie dla Ciebie.

nie rozumiem wymienianie go i trzymania w przymałym akwarium,

od kiedy zbiornik 50x30x30h jest za mały dla rybki o długości 3-5cm? Nie rozumiem idei trzymania 10 darmozjadów kosiarek które mają 15 cm wielkości i zamiast strzyc glony rąbią tablety i inną karmę. To samo tyczy się mułojada czy każdej innej ryby.

ale to może kwestia różnych poglądów.

Sekcja czyszcząca jest jak czyścik czy drapak do szyb, jak się zużywa to się ją wymienia. Duże podrośnięte okazy idą do nowych domów a nowe takie które spełnią powierzone im zadania trafiają do baniaka. Dodajmy do tego że ja nie lubię ryb, moim skoblem były krewetki. To nie jest pogląd, to jest praktycyzm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...