Skocz do zawartości

Moje akwarium 60L. Proszę o opinie i porady.


Pawlinho90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Akwarystyką zajmuję od 02.2011, więc nie za długo, ale już tyle co przeszedłem z moim akwarium to szok. Choroby ryb, gnijące rośliny, słabe światło, zła filtracja, ale dzięki forum, które czytałem a teraz się zdecydowałem założyć konto i wstawić swoje akwa doszedłem do stabilności w akwarium w szerokim znaczeniu tego słowa.

Jestem studentem PŁ i w czasie przerwy międzysemestralnej moja ukochana podrzuciła mi pomysł zajęcia się akwarystyką i tak oto się wciągnąłem po uszy :D

Chciałbym przedstawić na moich zdjęciach poszczególne etapy kreowania mojego akwarium. (Wrzucę zdjęcia przodu akwa z poszczególnych dni,miesięcy, ale więcej poszczególnych partii akwarium dorzucę w trakcie prowadzenia tematu)

 

Akwarium 60L

 

Filtracja:

HJ-722 600l/h

 

Oświetlenie:

2x18W(lampa)

Nocne- Tuba Led 12x Blue

 

Ogrzewanie:

75W

 

Fauna:

9x Neon Inessa

4x Botia Striata

 

Flora:

Nurzaniec(gatunek?)

Nurzaniec(gatunek?)

Po lewo na pierwszym planie (?)

Po prawo w przednim rogu (?)

Z tyłu o sztywnych liściach (?)

Na powierzchni (?)

Na powierzchni (?)

Przed korzeniem dużym (?)

Po prawo przy wąskich gałązkach (?)

Mchy (?)

(Pozapominałem nazw i prosiłbym o ewentualne rozpoznanie)

 

Wystrój:

Kokosy z zoologicznego

Korzeń z zoologicznego

Gałęzie z lasu(spreparowałem wg waszych wskazówek)

Liście dębu

Kilka małych piaskowców(podobno powoduje twardy odczyn wody)

kamyki z Bałtyku(czarne)

Żwirek (3 rodzaje)

 

Proszę o opinie, rozpoznanie roślin i ewentualne sugestie.

post-10776-13685165712015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiem, że za małe akwa na bocje:(

Rosną do 8 cm, kupiłem najmniejszy gatunek po to żeby mi ślimaki zjadły i pomogło.

W ciągu 24h sobie poradziły 2 bocje, później spodobały mi się i dokupiłem dwie bo są stadne rybki.

Jak urosną i będę widział, że maja mało miejsca to je wydam koledze. Póki co niech pływają.

 

Filtr miałem taki mały i słabo wydajny a na zewnętrzny nie mam miejsca w szafce bo te dobrej firmy są za wysokie.

Dysponuje wysokością 29cm w szafce a ten co jest na allegr i by pasował, to czytałem że przecieka i są problemy.

 

Kokosy były dwa i właśnie ze względów optycznych został jeden z otworami. Muszę pomyśleć czy go nie przypiłuje o połowę.

W środku jego jest piasek i wsadziłem niedawno (2dni temu) nurzańca. Chcę prawą stronę zarośniętą.

 

Poniżej przedstawiam wygląd zaraz po założeniu akwarium i w późniejszym etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ślimaki to najlepsze w/g mnie są helenki i mniej miejsca potrzebują niż bocje :lol:

Zdjęcie nr 3 z tymi ozdobami morskimi jest pojechane :D widać ,że Twoja praca nad akwarium postępuje w dobrym kierunku.

Pilnuj nurzańca , bo ta gadzina potrafi całe akwarium zarosnąć :kwiaty: bez ładu, a jak już ma duże korzenie to trudno wyrwać bez sajgonu w akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu można trzymać liście dębu?

Dopóki się nie rozłożą a jak już nic z nich nie będzie to się dodaje nowe. W miękkiej wodzie całe mogą pozostać nawet przez kilka miesięcy.

 

I ja muszę się przyczepić do obsady. Na bocje akwarium stanowczo za mało, do tego są to ryby stadne. Oddaj je jak najszybciej. Prawdziwe bydle z niej może wyrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie tak samo, bo nie jest to sztuczny produkt.

Nie jest sztuczny ale też nie naturalny że tak powiem. Kokos właściwy rośnie na wyspach i przy brzegach nad morzem a nie w głębi lądu. Więc na pewno w Amazonce nie znajdziemy łupinę kokosa. Ale fajnie się sprawdza jako kryjówka i miejsca do rozrodu dla pielęgniczek z BW więc się ją w takim biotopie umieszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się kogoś znaleźć w okolicy kto będzie chciał bocje.

Ten gatunek nie rośnie taki jak wspaniałe czy inne. Do 8 cm max, podobno.

 

Kokos mógłby być mniejszy albo usytuowany z tyłu po prawo ale już nie chcę robić sajgonu.

 

Dzisiaj po miesiącu czyściłem filtr, ale ku mojemu zdziwieniu w dolnym zbiorniku filtr gąbka był niemal czysty.

W górnym zbiorniku posiadam watę akwarystyczną i kilka ceramik bio i ten zbiornik miał więcej zanieczyszczeń.

Pewnie dlatego że bliżej pompki. Jak na miesiąc to filtr mogę określić ze był czysty w porównaniu do filtra mojego kolegi też po miesiącu.

Z filtracji jestem zadowolony bo woda jest klarowna, ale firma lepsza=lepsza filtracja.

 

Bardzo mi się podoba BW, ale to z czasem :D

200l bym chciał lecz najpierw muszę się wiele nauczyć.

 

Co sądzicie o używaniu chemii?

Do wody świeżej(odstanej 6dni) wlewam 5ml uzdatniacz żeby wytrącić metale i inne pierwiastki, wkraplam FMC(bakteriobójcze) 3 krople=3ml, Algin na cholerne glony(trochę się uporałem z nimi, w BW by pasowały) też 3ml jak reszta, sól niebieską łyżeczkę, multimineral 3ml, kobaltosan 3ml.

Po stosowaniu FMC nie mam w akwarium ospy którą miałem na początku z gupikami ( z 10 przeżył 1, ale oddałem dziewczynie i ma się dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o używaniu chemii?

Do wody świeżej(odstanej 6dni) wlewam 5ml uzdatniacz żeby wytrącić metale i inne pierwiastki, wkraplam FMC(bakteriobójcze) 3 krople=3ml, Algin na cholerne glony(trochę się uporałem z nimi, w BW by pasowały) też 3ml jak reszta, sól niebieską łyżeczkę, multimineral 3ml, kobaltosan 3ml.

Po stosowaniu FMC nie mam w akwarium ospy którą miałem na początku z gupikami ( z 10 przeżył 1, ale oddałem dziewczynie i ma się dobrze)

Głupota. Nie raz nie dwa opisywałem o logiczności używania uzdatniaczy, a także o szkodliwości preparatów takich jak FMC, czy algin, stosowanych radośnie bez podstawowej wiedzy z dziedziny chemii. Poszukaj, na forum wszystko znajdziesz. Niebieska sól, zawiera błękit, składnik MFC. Też szkodzi i neony za solą nie przepadają. Rozumiem że to wszystko do podmianek. Ciągłe dodawanie soli, powoduje jej coraz większe stężenie w wodzie, część usuwasz razem ze spuszczaną wodą, ale na pewno nie bierzesz poprawki na odparowywanie wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...