Skocz do zawartości

SUMP kilka pytan-obliczeń


kkbkm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące sumpa a raczej tego jak go zrobić żeby nie zalać sąsiadów.

Więc tak mam akwarium 450l 150x50x60h instalując sumpa muszę pamiętać o;

 

1) żeby nie zalać sąsiadów w razie braku prądu i woda spływająca z akwarium zmieściła się w sumpie

 

2) żeby nie zalać sąsiadów w razie kiedy rura spływowa się zatka a pompa wypompuje wodę z sumpa do akwarium ( żeby się nie przelało )

 

Planuję pudełko przelewowe.

 

at 1) Jeżeli pudełko umieszczę 1cm niżej lustra wody to będzie 1cm x 150cm x 50cm to będzie 7,5 litra wody i ta wartość muszę dodać do pojemności sumpa oprócz tego co tam będzie cały czas (jako obieg) DOBRZE MYŚLĘ ??? wtedy w razie braku prądu woda zmieści się i nie będzie powodzi ??

 

at 2) No i jeśli chciał bym mieć sumpa 20l (to jest wielkość wody w sumpie, obiegu. cały sump będzie oczywiście większy) to jesli lustro wody bedzie 4 cm od krawędzi gdzie wcześniej wyliczyliśmy ( ze 1 cm wysokości ma 7,5l ) będzie to zapas na 30 litrów wody, więc gdyby rura wylotowa z pudełka się zatkała to 20 litrów z sumpa też zmieści się w akwarium

 

No to są moje spostrzeżenia jeśli chodzi o sumpa i bezpieczny "suchy sen" czy dobrze to rozumuje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące sumpa a raczej tego jak go zrobić żeby nie zalać sąsiadów.

Więc tak mam akwarium 450l 150x50x60h instalując sumpa muszę pamiętać o;

 

1) żeby nie zalać sąsiadów w razie braku prądu i woda spływająca z akwarium zmieściła się w sumpie

 

2) żeby nie zalać sąsiadów w razie kiedy rura spływowa się zatka a pompa wypompuje wodę z sumpa do akwarium ( żeby się nie przelało )

 

Planuję pudełko przelewowe.

 

at 1) Jeżeli pudełko umieszczę 1cm niżej lustra wody to będzie 1cm x 150cm x 50cm to będzie 7,5 litra wody i ta wartość muszę dodać do pojemności sumpa oprócz tego co tam będzie cały czas (jako obieg) DOBRZE MYŚLĘ ??? wtedy w razie braku prądu woda zmieści się i nie będzie powodzi ??

 

at 2) No i jeśli chciał bym mieć sumpa 20l (to jest wielkość wody w sumpie, obiegu. cały sump będzie oczywiście większy) to jesli lustro wody bedzie 4 cm od krawędzi gdzie wcześniej wyliczyliśmy ( ze 1 cm wysokości ma 7,5l ) będzie to zapas na 30 litrów wody, więc gdyby rura wylotowa z pudełka się zatkała to 20 litrów z sumpa też zmieści się w akwarium

 

No to są moje spostrzeżenia jeśli chodzi o sumpa i bezpieczny "suchy sen" czy dobrze to rozumuje???

Sump 20L do 450L jest za mały, oczywiście można, ale raczej nie warto się bawić, jeśli już to minimum 70L, gdzie robisz 5L na spływ, 5L dla pompy, 10L na osprzęt i 50L na media.

 

ad1. jeśli nie ma prądu to się nie przeleje, a żeby uzyskać spiętrzenie 1cm przed przelewem musiał byś go czymś zdławić np: dać zawór na rurę odpływową lub zainstalować za dużą pompę. Ja przy pompach 2x 1700L/h i przelewie 6000L/h mam spiętrzenie 2-3mm. Dlatego jak dasz pudełko 1cm poniżej lustra to i tak spłynie i przelew będzie 2-3mm poniżej lustra.

 

ad2. dlatego pompa ma oddzielną komorę, 3-5L. Dzięki temu nie mamy wpompowanej całej wody z sumpa do zbiornika, nie wysychają nam media, i nie zalewamy sąsiada. Jak się boisz zatkania pudełka to poszukaj takiego z rewizją lub sam ją dorób.

Przy sumpie popełniany jest inny karygodny błąd, wsadzanie wylotu z pompy głębiej od przelewu, co przy braku prądu skutkuje wypompowaniem wody ze zbiornika i zalaniem mieszkania. Wylot z pompy powinien być tuż pod powierzchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...