Skocz do zawartości

Projek kubełka


Tomazi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na to że posiadam filtr Eheim 2213 i denerwuje mnie wyciąganie całego wkładu tylko po to aby wymienić dolną warstwę (Gąbka) która najszybciej się zabrudza. Postanowiłem zrobić kubełek własnej produkcji. Projekt:

post-5650-13685165686733_thumb.jpg

Mam kilka pytań odnośnie tego projektu do osób które próbowały podobnych rozwiązań, z uwagi na to że nie byłem mocny z fizyki :):

Mój projekt przewiduje wlot z akwarium na górze filtra gdzie nastąpi I faza czyszczenia poprzez różnego rodzaju włókniny i gąbki, co ułatwi ich wymianę bez konieczności wyjmowania całego wkładu ale z tym rozwiązaniem mam pewne obawy:

- boje się że pompa umieszczona na dole filtra wypompuje całą wodę z zalanego filtra szybciej niż wlatująca do niej woda z akwarium co spowoduje że pompa będzie chodzić na sucho i się spali (czy jest to możliwe ??) czy może grawitacyjnie woda nie pozwoli na takie zjawisko??

W projekcie nie zależy mi na dużym przepływie wody tylko na dużej powierzchni filtracyjnej, zastosuje kubełek około 10-20l, pompę będę wybierał raczej pod kątem oszczędności prądu ale przepustowość też będę brał pod uwagę. Czy pompa identyczna z Eheimem czyli 440 l/h 8W wystarczyła by??

Czy grubość węży będzie miała jakieś znaczenie?? myślałem o zastosowaniu węży do mojego Eheima czyli 12/16.

Proszę o ewentualne porady, krytyka i podzielenie się własnym doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to że posiadam filtr Eheim 2213 i denerwuje mnie wyciąganie całego wkładu tylko po to aby wymienić dolną warstwę (Gąbka) która najszybciej się zabrudza. Postanowiłem zrobić kubełek własnej produkcji. Projekt:

[attachment=0]Projekt filtra.JPG[/attachment]

Mam kilka pytań odnośnie tego projektu do osób które próbowały podobnych rozwiązań, z uwagi na to że nie byłem mocny z fizyki :):

Mój projekt przewiduje wlot z akwarium na górze filtra gdzie nastąpi I faza czyszczenia poprzez różnego rodzaju włókniny i gąbki, co ułatwi ich wymianę bez konieczności wyjmowania całego wkładu ale z tym rozwiązaniem mam pewne obawy:

- boje się że pompa umieszczona na dole filtra wypompuje całą wodę z zalanego filtra szybciej niż wlatująca do niej woda z akwarium co spowoduje że pompa będzie chodzić na sucho i się spali (czy jest to możliwe ??) czy może grawitacyjnie woda nie pozwoli na takie zjawisko??

W projekcie nie zależy mi na dużym przepływie wody tylko na dużej powierzchni filtracyjnej, zastosuje kubełek około 10-20l, pompę będę wybierał raczej pod kątem oszczędności prądu ale przepustowość też będę brał pod uwagę. Czy pompa identyczna z Eheimem czyli 440 l/h 8W wystarczyła by??

Czy grubość węży będzie miała jakieś znaczenie?? myślałem o zastosowaniu węży do mojego Eheima czyli 12/16.

Proszę o ewentualne porady, krytyka i podzielenie się własnym doświadczeniem.

1. Grubość węży ma znaczenie. Cienki wąż wejściowy wymusi większe ciśnienie wejściowe (pompa będzie wykonywać pracę z tym związaną niepotrzebnie). W kubełkach stosowane się 12/16 i wydaje się to wartość odpowiednią, nie stosuj nic cieńszego.

2. Jeżeli wąż wejściowy się zapowietrzy to pompka będzie chodzić na such (nie ma znaczenie polożenie pompki). Wystarczy nie dopuścić do zapowietrzenia i będzie dobrze.

3. Wlot wody od góry ma minusy: obszar czynny gdzie woda ma najmocniejszy strumień (z np gąbką) jest mały i momentalnie się zapycha. dużo lepszym rozwiązaniem jest gdy woda wypływa od dołu. Wtedy na całej powierzchni ma mniej więcej jednakową szybkość przepływu.

Pamiętaj przy tym, że w filtracji II (biologicznej/chemicznej - jak zwał tak zwał) objętości medium filtracyjnego jest tak samo ważna jak czas styku wody z filtrem, inaczej mówiąc zbyt szybki/niejednorodny przepływ wody tym gorsza wydajność. Dzieje się tak dlatego że biologiczna filtracja wymaga odpowiedniej szybkość przepływu a przy wlocie z góry: w miejscu wlotu jest zbyt szybko a w pozostałych obszarach zbyt wolno.

4. Do twoich celów przypuszczam, że chciałbyś po prostu mieć prefiltr, w akwarium i/lub na rurach dochodzących do filtra. Albo przeznaczyć jeden kubełek wyłącznie na filtr mechaniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co rozumiem chodzi ci że na gąbki woda będzie padać tylko w miejscu wlotu (czyli koło węża, ja myślałem o zastosowani czegoś podobnego do deszczownicy w filtrze tak żeby woda była rozmieszczana równomiernie po całej powierzchni.

Pre filtr miałem w akwarium na rurze dolotowej do filtra takie rozwiązanie mi się nie podoba gdyż jest dużo kłopotu z czyszczeniem tego pre filtra, myślałem też o zrobieniu pre filtra z filtra na-rurowego podłączonego do węża dolotowego przed filtrem eheim ale obawiam się że bardzo mocno spadnie wydajność filtra (może ma ktoś takie rozwiązanie ??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...