Jump to content
Sign in to follow this  
kamil6969

porośnięte szyby i rośliny

Recommended Posts

Witam. W swoim zbiorniku mialem porośnięte delikatnie rośliny takim ciemnym nalotem oraz ozdoby bardzo ciemnym nalotem, takim aż czarnym.. Po dodaniu oświetlenia (teraz jest 130W/180litrów) oraz rozpoczęcia dozowania CO2 wyskoczyl mi intensywny zielony nalot na wszystkich szybach... Ozdoby bez zmian a z roślin odrastają nowe pędy ale glony nie znikają... Nawóz dodaje taki kupiony na allegro (proszek do rozpuszczenia w wodzie). Podmiana wody 40 litrów oraz szorowanie szyb co 1-2 tygodnie. Co mogę zrobić aby się tego pozbyć? Testów nie posiadam. Jedynie stały test CO2 z JBL w ktorym preparat lekko wchodzi na zielony (około 15-20 mg/l) ale nie mam testu do twardości więc PH nie znam :( Możliwe jest lekkie przerybienie, ale nie napisze ilości ryb ponieważ sam jej nie znam ;p dużo tego;p z roślinożernych mam 2 kosiarki, okolo 15 mlodych zbrojnikow niebieskich i kilkanaście molinezji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zielony nalot - zielenice... męczyłem sie pół roku kiedyś i olśnienie... stosunek NO3 do PO4 !!!

Jak za duzo NO3 a za mało PO4 to od razu wyskakują zielenice, podmiany nic nie dadzą bo w wodzie czystej nie ma dużo PO4, wiec tylko zmniejszasz ilość PO4 podczas gdy musisz ją zwiększyć. Jesli masz NO3 10 toPO4 trzymaj 1, jak masz 20 to trzymaj PO4 na poziomie ok 1,5. Teraz jak widzę zielenice na szybie to wrzucam do kaskady ziarenko z KH2PO4 i znikają zielenice :)

 

Ludzie nie na darmo od lat stosuje sie NPK w akwariach. I uwaga nie wystarczy dodawać co tydzień NPK w ilosciach 10:1:20, przecież te składniki nie zużywają się w stosunkach 1:1:1. Ściągnąć sobie kalkulatory, kupić sole (5zł na allegro) i eksperymentować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno masz dość silne oświetlenie w swoim baniaku, w granicach 0.8 W/l. Bez testów i dokładniejszych danych o Twoim zbiorniku nic więcej chyba nie da rady wywnioskować - np fotki. Masz czegoś niedobór albo nadmiar. A ten czarny nalot to nitki czy co? 15 zbrojników to chyba za dużo Molinezji kilkanaście to chyba też przesada.... + jeszcze inne ryby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Innych ryb jest jeszcze więcej :P Więc w jakie testy powinienem zainwestować? A światło w tych okolicach jest moim zdaniem dobre jeżeli CO2 podaje przez cały okres naświetlania, wszędzie piszą że 0,5W/l to minimum dla roślin 0,7 jest optymalnie a 1W/l to idealnie ;p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak tylko ze z tym oświetleniem trzeba uważać. Czym wiecej oświetlenie, tym większe zapotrzebowanie roślina na różne składniki mineralne. o wysyp glonów wtedy nie jest trudno. A po drugie jeśli masz tak dużo ryb to poziom NO3 na pewno jest wysoki. Tylko czekać aż ryby będą padać. Kup sobie coś z JBL np test 6 in 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakupiłem test taki jak mi poleciliście z JBL 6in1.

zmierzone parametry to:

NO3- 100 mg/l

NO2- 0 mg/l

GH- >14

KH- 3

pH- 6,8

 

 

Zdaje sobie sprawę że NO3 o wiele za wysokie... Jak to skutecznie obnizyc i co jeszcze zmienic? Zbiornik 180l, 130W oświetlenia, duza obsada roslin i ryb, nawozone CO2 (20mg/l)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Częstsze podmianki wody i znacznie zmniejsz obsadę zbiornika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

 

6.4. Podpis użytkownika nie może zawierać więcej niż 255 znaków, 8 linii tekstu, lub grafiki przekraczającej rozdzielczość 600x200px (szer. x wys.)

 

Ostrzeżenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×