Skocz do zawartości

czy to dobry zestaw??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jestem tu nowy i zamierzam rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką. Przeczytałem już kilka for na temat akwarystyki i sądzę że już parę rzeczy wiem (podstawy) reszta wyjdzie "w praniu" ;) chciałem zakupić taki zestaw

 

http://www.akwaria.net/Produkty/Zestawy-akwarystyczne/Zestawy-proste/MaxiStart/Zestaw-akwarystyczny-MaxiStart-200L-Czarny-Akwarium-100x40x50-200L-proste-Pokrywa-prosta-ABS-Filtr-zewnetrzny-HW-303A-MAXI-Wyposazenie

 

i nie wiem czy on będzie odpowiedni

chodzi głównie o filtr, grzałki itp czy są to w miarę dobre "sprzęty" do akwarium

proszę o porady i sugestie

a może macie jakieś propozycje mój budżet nie jest za duży, planuję wydać ok 1000zł (bez rybek i roślin) a akwarium chciałbym mieć takie średnie ok 200litrów lub więcej

z góry dzięki za pomoc

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego akwarium to myślę że będzie doskonale sprawowało swoją rolę.Masz wszystko co najważniejsze,a do tego ładnie skomponowana pokrywa. Na temat gratisów się nie wypowiadam bo z tym różnie bywa,ale na wszelkim komentarzom będę się uważnie przyglądał , gdyż w najbliższych dniach sam zamierzam kupić akwarium właśnie w tym samym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podliczmy co potrzebujesz, jakby to wychodziło osobno, co masz w zestawie naprawdę potrzebnego:

- Akwarium 200l 100x40x50 - 200-220zł.

- Filtr HW303A - 150zł, lub nawet HW302 90zł.

- Grzałka 200W 30-40zł.

- Pokrywa 100x40 ABS - 180zł.

 

Reszta jest zbędna, lub to rzeczy w stylu "za 5zł" jak mata, czy siatka do łapania ryb.

 

Ty za to chcesz zapłacić 700zł z dostawą.

Powiem krótko - nie warto.

 

W tym funduszu, można zrobić całkiem niezły baniak, ale zanim zaczniemy kompletować sprzęt, musimy dokładnie ustalić Twoje potrzeby.

 

Ode mnie kilka pytań:

 

1. Wymiary dna baniaka. Ogranicza Cię jakaś szafka czy coś w tym stylu? Dno 100x40 to max na jaki możesz sobie pozwolić? Nie ukrywam że dużo lepiej by Ci było kupić niższe akwarium, a dłuższe. Sam mam w domu 120x40x35 i wygląda to bardzo fajnie.

 

2. Wysokość baniaka: jest dość ważna. Nie ma mowy o typowym akwarium roślinnym, przy świetle ze standardowej pokrywy i wysokości akwarium 50cm. Tylko podstawowe roślinki. Jeśli chcesz gęsto obsadzone roślinami akwarium "holenderskie", to będzie trzeba inwestować w lepsze światło. Chyba że ryby które planujesz, czyli np skalary, potrzebują tak wysokiego akwarium. Jaką masz ogólną koncepcje na baniak? Jak chcesz żeby to wyglądało, jakiś biotop? To trzeba ustalić, pod to dobierzemy sprzęt.

 

3. Doświadczenie w tej "branży"? Masz obecnie akwarium, miałeś? Jest też kwestia, bardziej z roślinami żeby nie przedobrzyć. Ogólnie im większy baniak, tym stabilniejszy, ale jak zaszarżujemy np. z oświetleniem, to może być różnie jeśli jak chodzi o zielsko nie masz doświadczenia, lepiej nie uczyć się na swoich błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem.Atreyu twierdzi że kupując osobno np akwarium i pokrywę wychodzi taniej niż w zestawie. Nie wiem,na pewno w przypadku opisanym w tym poście na cenę zestawu złożyły się wszystkie występujące tam produkty,czyli filtr...itd. (a czy są dobre i warto je mieć,czy jeździć i szukać po sklepach) Z tego co ja obliczyłem ,to zestaw (akwarium i pokrywa-144 L ) który ja chcę kupić kosztuje 290 zł - bez żadnych gratisów (co prawda to i tak mi niepotrzebne) .Natomiast kupując osobno zapłaciłbym 191 zł za akwarium i 125 za pokrywę. Więc zastanawiam się jaka będzie riposta? Może poszukać sklepu gdzieś na Ukrainie to zrobią mi taniej,a może szanowny kolega sam robi akwaria i pokrywy za przysłowiową złotówkę, i wszystkim odradza zestawy-bo sam się reklamuje.Nie wiem,jeśli tak to chętnie skorzystam z usług,oczywiście z dostawą do domu za którą nie zapłacę ,ponieważ w przypadku posta "luki0830" sklep w którym on chciał kupić mam pod nosem gdyż jestem jakoby miejscowy.

 

Podsumowując ,chciałbym mieć nadzieję że kolega Atreyu nie uogólniał , mówiąc że zestaw się nie opłaca.W moim przypadku to się nie sprawdza.Poza tym nie każdy ma możliwość kupna w sklepie dwie ulice od domu.Czasem wysyłka i tak wychodzi taniej niż dojazd do jakiegoś miasta po baniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem.Atreyu twierdzi że kupując osobno np akwarium i pokrywę wychodzi taniej niż w zestawie.

To ja nie rozumiem. Kolega Atreyu, pokazał że rzeczywiście, w tym konkretnym wypadku zupełnie się nie opłaca. To nawet nie kwestia akwarystyki, a... matematyki i logiki. Po prostu wychodzi drożej. Z pokrywą jest ten problem, że jak autor myśli o roślinach, to lepiej od razu kupić coś lepszego, bo na standardowym świetle i to jeszcze przy tej wysokości baniaka, mało co utrzyma przy życiu.

Podliczyłem wszystkie potrzebne do funkcjonowania akwarium produkty z zestawu. Zbędne rzeczy [zamek...], albo rzeczy za grosze pominąłem.

 

Z zestawami jest ogólny problem. Do 90%, szczególnie tych allegrowych pakują badziewne głośne filtry, które i tak trzeba wymieniać. Tutaj się sprawdza przysłowie że kto oszczędza ten płaci dwa razy. :P Oświetlenia to zawsze standard i chyba każdy kto roślinami zajmuje się trochę bardziej niż na zasadzie "coś kupiłem i se rośnie" coś modyfikował w tym kierunku. Do tego dochodzi kwestia samych przesyłek, bo akwaria nie zawsze docierają w idealnym stanie i wytrzymałość takich baniaków, transportowanych w nie wiadomo jakich warunkach też jest mniejsza. Ogólnie większość zestawów jest do kitu. Ten jest ok, tylko że jest za drogi.

 

Nie każdy ma sklep blisko. Też nie mam. Sprzęty w stylu grzałki kupowałem przy okazji. Akwarium kupiłem na zamówienie w sklepie, nie było problemu z właścicielem żeby dogadać się żeby za drobną opłatą mi je przywiózł. Filtr kupiłem przez internet. Da się.

 

Autor ma spory budżet. Może kupić w nim ten zestaw, a może mieć coś lepszego. Kwestia po prostu co woli. Jeśli znasz jakieś tańsze zestawy odpowiednie dla niego, nie krępuj się, podaj. ;)

 

PS: I na prawdę nie wiem gdzie chciałeś kupić 144l za 191zł, skoro idzie nawet 160tki kupić w okolicach 140-150zł... Chętnie udostępnię swoje usługi jako "zaawansowany użytkownik wyszukiwarki Google". ;)

Ciesze się z Twojego przykładu, ale nie zakładaj że zawsze w zestawie jest taniej. Tutaj mamy tego koronny przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie kilka pytań:

 

1. Wymiary dna baniaka. Ogranicza Cię jakaś szafka czy coś w tym stylu? Dno 100x40 to max na jaki możesz sobie pozwolić? Nie ukrywam że dużo lepiej by Ci było kupić niższe akwarium, a dłuższe. Sam mam w domu 120x40x35 i wygląda to bardzo fajnie.

 

2. Wysokość baniaka: jest dość ważna. Nie ma mowy o typowym akwarium roślinnym, przy świetle ze standardowej pokrywy i wysokości akwarium 50cm. Tylko podstawowe roślinki. Jeśli chcesz gęsto obsadzone roślinami akwarium "holenderskie", to będzie trzeba inwestować w lepsze światło. Chyba że ryby które planujesz, czyli np skalary, potrzebują tak wysokiego akwarium. Jaką masz ogólną koncepcje na baniak? Jak chcesz żeby to wyglądało, jakiś biotop? To trzeba ustalić, pod to dobierzemy sprzęt.

 

3. Doświadczenie w tej "branży"? Masz obecnie akwarium, miałeś? Jest też kwestia, bardziej z roślinami żeby nie przedobrzyć. Ogólnie im większy baniak, tym stabilniejszy, ale jak zaszarżujemy np. z oświetleniem, to może być różnie jeśli jak chodzi o zielsko nie masz doświadczenia, lepiej nie uczyć się na swoich błędach.

 

 

odpowiadam na pytania ale tak bez punktów

 

nie ogranicza mnie szafka, ponieważ sam chce sobie zrobić taka szafkę bo w sklepach jest drogo i no nie ma co ukrywać są takie "słabe" a za już konkretny mebel trzeba słono zapłacić poza tym mam 10letnie doświadczenie w stolarce i maszyny też są więc sobie coś tam wystrugam pod akwa ;) nawet już mam koncepcję ;) będzie to solidny mebel z drzewa dębowego o solidnej konstrukcji więc wielkość baniaka może być dowolna no w granicach rozsądku :D

a jak ma wyglądać akwa?? hmmm szczerze mówiąc sam nie wiem. Jestem tu nowy i przygoda z akwa to mój pierwszy raz więc na początek nie chce czegoś trudnego może jakieś propozycje?? :D na pewno skorzystam

 

oczywiście mi te zameczki i te gratisy też się bardzo nie podobają może i przydatne ale ja tam żadnych zamków wkładać nie będę chce żeby to wyglądało jak najbardziej naturalnie. Roślinki, rybki i ewentualnie jakiś korzeń lub skałka i to chyba wystarczy, bynajmniej ja tak uważam ale jeśli się mylę to chętnie wysłucham uwag i propozycji

 

a co do samego sprzętu to no wiem że to jest droga inwestycja ale zależy mi no na bańce powyżej 200litrów, jakiś dobry, cichy filtr (obojętnie czy zew. czy wew. chociaż z tego co się zorientowałem to przy tej pojemności baniaka lepszy zewnętrzny) dobra grzałka oczywiście z termostatem, dobre oświetlenie no i reszta sprzętu :)

 

a co z doświadczeniem?? hmmmm jak już wspomniałem na razie jestem tylko teoretykiem :) i jako teoretyk no mam nie mam doświadczenia praktycznego a w teorii?? hmmm no jak to w teorii :) coś tam się poczytało, porównało kilka zdań i tyle

 

tak więc podsumowując:

- mam małe doświadczenie

- nie mam ograniczenia co do wielkości baniaka (chociaż może tak trochę jest myślę że do 250litrów to już mi wystarczy na początek ale jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne to nie mam ograniczeń)

- chcę w nim mieć jakieś rybki nie za trudne w utrzymaniu i trochę roślinek (no i jakiś korzeń lub skałke dla dekoracji)

- mój budżet to 1000zł

- no i w miarę dobry sprzęt żeby to no działało jak trzeba

 

z góry dziękuję za podpowiedzi

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu,te 144 L za 191 widziałem właśnie w tym sklepie gdzie zamierzam kupić zestaw z pokrywą (sklep robizoo) Wiem że można by było kupić taniej samo akwarium i przeglądałem to nawet w necie.Gdybym nie znalazł akwarium razem z pokrywa to byłem niemalże zdecydowany kupić to z wysyłki.I rzeczywiście ,to byłoby tańsze,tyle że bez pokrywy,i nie wiem jak z opłatą za przesył. Jednakże na zestaw pozwalam sobie po prostu z czystej wygody , żadnych innych powodów tu nie ma. A skoro już wspomniałeś o 160 L ,to niestety tego w ogóle nie biorę pod uwagę gdyż 140 to jest max na jaki mogę sobie pozwolić ze względu na mebel na którym będzie ono stało.Wiadomo że chciałbym mieć większe,ale w perspektywie co najmniej kilku najbliższych lat nie wchodzi to w rachubę.

 

A co do oświetlenia to wiem że jest ono standardowe i na początku mi wystarczy,a konieczność ewentualnych przeróbek biorę pod uwagę od samego początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do 90%, szczególnie tych allegrowych pakują badziewne głośne filtry, które i tak trzeba wymieniać. Tutaj się sprawdza przysłowie że kto oszczędza ten płaci dwa razy..."

 

Napewno w tych 90%, jak kolega napisal nie znajduje sie filtr ktory masz w zestawie (HW-303A 1400l/h). Sam mam taki u siebie, chodzi cicho nie mam z nim zadnych problemow... Wiadomo, ze kto chce miec filtr tylko i wylacznie dla nazwy, moze wydac duzo wiecej kasy, ale czy bedzie on lepszy??? Wydaje mi sie, ze nie... W tym wypadku bardziej sprawdza sie przyslowie "kto przeplaca traci dwa razy..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem :) jako zestaw warto kupić jedynie akwarium z pokrywą bo faktycznie w większości przypadków wychodzi taniej niż osobno. Natomiast jeżeli chodzi o osprzęt typu filtry, grzałki itp wolę dokupić osobno. Pominę tu całkowicie dodatki typu zamek (który jedynie do śmietnika się nadaje), siatka, termometr i inne groszowe bibeloty, które jedynie sztucznie podnoszą cenę zestawu. Nie oszukujmy się to wszystko jest wliczone w cenę zestawu. Lub sprzedawca upycha badziewny towar, który mu zalega od lat na półkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno w tych 90%, jak kolega napisal nie znajduje sie filtr ktory masz w zestawie (HW-303A 1400l/h).

Do 90% zestawów, pakują badziewne wewnętrzne filtry, głównie z serii JP i HJ. Za darmo bym takiego nie wziął. Tak, HW jest ok. Sam mam 302 u siebie i sobie chwalę. To inna liga nawet jak na chińczyka, kubeł za 90-100zł, a wewnętrzny za 9zł...nie muszę tłumaczyć. ;)

 

Wracając do tematu:

Skoro sam budujesz szafkę, to tak jak pisałem, polecam kupić baniak o długości 120cm. Przy takiej długości akwarium można już dosłownie poszaleć z obsadą. Akwarium tej wielkości robi wrażenie. Sęk w tym że te wszystkie standardowe baniaki o dł. 120cm są wysokie na 50cm.

Jeśli zdecydujemy się na standardowe światło, taka wysokość jest tylko przeszkodą. Ponad to w niższym baniaku miałbyś praktycznie taki sam wybór ryb, pomijając te "wysokie" skalary, lub paletki, od których i tak przygody z akwarystyką nie zaczniesz. Tutaj taka wysokość tylko nabija litraż, co wymusza konieczność kupna mocniejszego filtra. Jeszcze dodam że niskie, długie baniaki tzw. jamniki, wyglądają obłędnie. Jeśli nie stoi obok drugie, standardowo wymiarowe akwarium, to wizualnie niższy baniak wydaje się nawet większy ze względu na niestandardowe proporcje. Nawet na forum gdzieś mamy 60l, które wygląda na dużo ponad 100...

Najfajniej by było kupić baniak na zamówienie. O ile zdecydujesz się na zwykłe szkło, a nie guardiana lub opti, to nie wyjdzie to dużo drożej. Na taki baniak tak samo masz gwarancje i nie różni się on niczym od takiego seryjnego, prócz wymiarów. To tutaj jeszcze kwestia ustalenia dokładnych wielkości. Mógłbyś zamówić 120x40x40. To troszkę mniej niż 200l, a baniak lepiej prezentowałby się niż takie 200l 100x40x50 i wymiary też lepsze. A jeśli nie uda się niczego o specjalnych wymiarach, to ze standardowych 120x40x50... ale wtedy kusi żeby kupić od razu 120x50x50, a to już 300l. Ceny, zależnie od wielkości baniaka tutaj 200-300zł. Szkło trzeba kupić docelowe, tak żeby później nie żałować. Filtr można dokupić mocniejszy, światła można dołożyć, szkła nie powiększysz. ;)

 

Filtracja: tutaj idąc po kosztach, śmiało można kupić coś z HW. Taki filtr spokojnie da radę, a jak kiedyś uznasz że chcesz coś markowego to będziesz mógł wymienić. Niektórzy mówią że na filtrze nie powinno się oszczędzać i mają rację, ale to dobry kubeł. Tani bo tani, ale dobry. Nie ma kółek do transportu, regulacji wydajności, specjalnych węży, miejsca na grzałkę, kilku wlotów/wylotów, elektronicznego chipa, ani podpisu "Amano", ale spełnia swoje zadanie. Robi to co do niego należy, filtruje i nie warczy. No chyba że będziesz miał wielkiego pecha i trafisz na głośny egzemplarz...ale nie zakładajmy złego scenariusza. Dobre, markowe rozwiązania zaczynają się od 3x większych cen niż mają filtry z serii HW, więc warto.

Model 302, powiedzmy tak do 200l, wzwyż już 303. Jeśli zmieścimy się w budżecie, to nawet w mniejszym baniaku warto do 303 dołożyć. Filtracji nigdy zbyt wiele.

Co ważne, wersje A, czyli bez lampy UV. Podbija bardzo cenę, a jest Ci kompletnie nie potrzebna.

 

Pokrywę 120x40, przy mega okazjach da się dorwać za 170zł. Normalnie przynajmniej 190zł, pokrywy 120x50 są trochę droższe. Przy czym, są to te najtańsze pokrywy, plastikowe "wydmuszki" ABS. Masz w nich standardowe światło, czyli przy normalnych wymiarach raczej słabe i świetlówki jakości "mogą być", a do tego magnetyczny, grzejący się statecznik.

Tutaj ten trik z wysokością akwarium. Przy normalnych wymiarach, na standardowym świetle nie poszalejesz. Da się hodować roślinki, ale bez cudów. Cuda, w stylu mało światła i hardcorowe roślinne akwarium się zdarzają, nazywamy to techniką Low Tech, ale wbrew powszechnym opiniom, to wyższa szkoła jazdy i naprawdę trudno zrobić małym kosztem taki samowystarczalny ekosystem. Natomiast standardowe światło, w baniaku niższym niż standardowy, to już coś więcej.

 

Czy są jakieś lepsze niż te plastikowe pokrywy, z niegrzejącymi się statecznikami i od razu dobrym światłem? No pewnie! Ale na taką wydalibyśmy prawie cały Twój budżet...

Pisałeś że znasz się na meblach, myślę że śmiało sam mógłbyś zmajstrować lepszą pokrywę, niż taka najtańsza sklepowa. Zobacz na drogie, szczególnie aluminiowe konstrukcje, coś w tym stylu jest do jest do zbudowania. Oczywiście jeśli mowa o drewnie, to musiałbyś je odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, ale na tym pewnie sam się znasz. Kwestia elektryki: tutaj mamy eldorado.

Jak znasz się też na tym, albo masz zaprzyjaźnionego elektryka, to za śmieszne pieniądze, możemy zbudować świetny system oświetlenia. Jeśli elektryka jest Ci bardziej obca, można skorzystać z meblowych opraw świetlówkowych [idealne rozwiązanie do pokrywy samoróbki] i zwyczajnych lampek/gwintów pod zwykłe żarówki i zastosować energooszczędne. Dalej mamy już zestawy akwarystyczne. A jeśli coś jest "akwarystyczne" to jest to zwykle dużo droższe...

 

Może nie zrobiłbyś tego taniej, ale zdecydowanie lepiej i dałbyś na starcie lepsze światło. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby modyfikować też taką plastikową pokrywę. Szczególnie przy wysokości 40cm, mógłbyś spokojnie zacząć od standardowego światła i przez jakiś czas na pewno by Ci to wystarczyło do szczęścia. Nie możemy niestety porwać się na jakieś mega mocne światło w stylu 1W/l bo by Cię glony zjadły. Poza tym, mocne światło niejako wymusza dozowanie CO2 i jakieś konkretne nawożenie. Tutaj też są domowe sposoby za grosze, choćby bimbrownia, ale to przy tym litrażu już się nie sprawdzi, należałoby się zastanowić nad butlą, a to swoje kosztuje. To sobie można na razie odpuścić. Może za jakiś rok, jak uznasz że akwarystyka roślinna i zielsko Cię bardziej kręci [a takich osób mamy sporo], to wtedy tak. Na początek nie ma co zbyt inwestować.

 

Grzałka to niewielki koszt. Oczywiście są takie po 60-100zł, ale osobiście polecam Aquaela. 200-300W z termostatem. Zależnie od wielkości akwarium. Koszt takiej to nawet ok 35zł. Przy maksymalnym zakładanym przeze mnie wariancie [120x50x50] można by zdecydować się nawet na dwie grzałki po 150W na przeciwległych bokach... ale jedna 300W umieszczona w dobrym miejscu sprawi się równie dobrze. Także jak zostanie trochę w "budżecie" i będziesz chciał tak duże akwarium, to wtedy wersja z dwoma grzałkami ma jakiś tam sens, jeśli nie, to jedna też się sprawdzi. Tutaj ważne by nie kupić chińskiej grzałki za 5zł... albo czegoś bez termostatu.

 

Szkło, grzałka, filtr, światło, chyba "szkielet" akwarium omówiłem. Dalej mamy podłoże, ale to dobierzemy pod konkretne ryby i rośliny, tutaj jest sporo zależności, nie każdy gatunek dobrze czuje się na każdym podłożu. Tutaj też da się bardzo oszczędzić. Można będzie za 10zł zrobić podłoże do całego takiego akwarium, jak i kupić takie po 100zł za kilogram, tutaj jeszcze trzeba ustalić co i jak.

 

Jest jeszcze masa drobnych rzeczy, odmulacz/wężyk do podmian, jakieś wiadra/duże butelki też Ci się przydadzą.

Ozdoby, w stylu korzeni i kamieni. Po raz setny - też można bardzo oszczędzić, załatwiając takie rzeczy na własną rękę. Taki sam duży kamień, który w sklepie akwarystycznym kupisz za 10zł za kilo, na składzie budowlanym możesz kupować na tony, a na podwórku za domem masz takie gratis. Z korzeniami jest bardzo podobnie. ;)

Nowa gąbeczka do czyszczenia szyb akwarium [i używana tylko i wyłącznie w tym celu!], lub czyścik. Konieczna, lub raczej bardzo pomocna jest siatka do łapania ryb. Mimo termostatu warto mieć termometr [ważne!] nie naklejany pasek, tylko szklany, najlepiej porównany z innymi w sklepie, ostatecznie elektroniczny jak lubisz takie bajery. Potrzebujesz też jakiś nie byle jakich pokarmów na start, ale nie są to już drogie rzeczy.

Warto będzie się zastanowić nad testami wody, ale zobaczymy jak się wyrobimy z budżetem. Zielsko i ryby też trzeba dobrać wcześniej, z tym może być różny koszt, zależnie od tego "czego i ile", ale dasz radę, wielu akwarystów oddaje roślinki z przycinki za bezcen, albo oddaje ryby - i tu da się oszczędzić.

 

Trochę się rozpisałem, mam nadzieję że trochę naświetliłem sprawę co i jak. ;)

No dobra - konkrety. Zdecyduj w sprawie dokładnych wymiarów i w jakim stopniu możesz porobić z pokrywą, to ruszymy dalej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 1000 zł:

akwarium:

- http://allegro.pl/akwarium-100x40x50-pr ... 41157.html

filtr:

- http://allegro.pl/filtr-kubelkowy-aquae ... 12973.html

- http://allegro.pl/filtr-jbl-greenline-e ... 04493.html

- http://allegro.pl/jbl-cristal-profi-e90 ... 86782.html

grzałka:

- http://allegro.pl/grzalka-200w-z-termos ... 28437.html (jedna przesyłka z akwa).

Matę, termometr, odmulacz i siatkę kup sobie w zoologicznym pod domem.

 

Nawet w najdroższej opcji wychodzi ok. 725 zł + drobiazgi.

Ale masz markowy filtr z regulacją przepływu, składający się z kilku części i zużywający 3 razy mniej prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej 120cm? :)

Ale masz markowy filtr z regulacją przepływu, składający się z kilku części i zużywający 3 razy mniej prądu.

Mam kubeł bez regulacji, która jest zbędna dla mnie gdy kubeł jest dobrany do konkretnego litrażu i nie trzeba go skręcać, Koszt prądu, przy tych wartościach, to grosze. To kwestia wielu miesięcy, jeśli nie lat, zanim koszt utrzymania filtra, przebije jego różnicę w cenie. :P

 

Wystarczy kasy, to można zabrać się za coś markowego, jak nie to z HW będzie zadowolony. Większym priorytetem są w tym momencie chociażby testy, bo swoje zadanie, mam tu na myśli oczywiście filtrowanie wody, taki kubeł wypełni nie gorzej niż 3x droższy odpowiednik. Na jakość filtracji, wpływ ma przede wszystkim ilość mediów filtracyjnych, a pod tym względem, biorąc pod uwagę ceny te filtry biją na głowę markowe rozwiązania. Jakość plastików i inne bajery które wymieniłem w poście wcześniej na samą filtrację nie mają wpływu. Także gdy wystarczy na Unimaxa, czy JBL, to można, gdy nie... to nic nie szkodzi. Tylko należy brać pod uwagę, że tym filtrom bliżej jak chodzi o objętość mediów filtracyjnych do 302, a nie 303 i w opcji 300l byłyby moim zdaniem, w przeciwieństwie do chińczyka, raczej słabe. A żeby kupić coś analogicznego do HW303, trzeba wydać jeszcze więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jeszcze jedna sprawa do ATREYU . Przemyślałem trochę kwestię zakupu i jeśli byłbyś łaskaw wskazać jakieś sklepy w których można zamówić akwarium ,oraz takie gdzie mogę za przystępne pieniądze kupić pokrywę przystosowaną pod lepsze oświetlenie to będę niezmiernie wdzięczny.W końcu nie zaszkodzi jeśli się trochę rozejrzę po necie . Generalnie chodzi o to że największy standardowy rozmiar jaki by mi pasował to 80 cm (długość) i 40 (szerokość). Akwarium stało będzie na komodzie która ze względu na sfazowany blat ma wymiary 99 na 44. Nie wiem czy mógłbym postawić zbiornik 100 na 45 bo odrobinkę by wystawał. Poza tym to trochę nietypowy wymiar i jeśli nawet znalazłbym takie akwarium na zamówienie, to skąd wziąć pokrywę? Jeśli wiec szanowny kolega jest taką darmową przeglądarką i raczyłby wskazać kilka linków to chętnie bym przejrzał.Zawsze to kilka lub kilkanaście litrów różnicy.

 

Sorki że się podpiąłem pod czyjś temat,ale....tak jakoś wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

Przemyślałem trochę kwestię zakupu i jeśli byłbyś łaskaw wskazać jakieś sklepy w których można zamówić akwarium

Ogólnie ceny samego szkła tak bardzo się nie różnią. Nie chce też reklamować jakiś konkretnych sklepów, tutaj masz wielki wybór i ceny możesz porównywać sam. Odradzę tylko zoo-sklep.pl, mam niemiłe doświadczenia i polecę fionka.pl - mają co prawda troszkę drożej niż gdzie indziej, ale da się dogadać ze wszystkim. Kupowałem tam baniak na wymiar, nie wiem czy w standardowych baniakach też używają szkła wyższej jakości niż te Diversy, czy Wromaka, które są w każdym zoologu.

 

Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale muszą być też w pobliżu jakieś sklepy zoologiczne. Wchodzisz na zumi czy inny portal tego typu, odpowiednia fraza, będą telefony, gdzie masz blisko dzwonisz się pytać czy mają takie konkretne akwarium na stanie i ile kosztuje.

Generalnie chodzi o to że największy standardowy rozmiar jaki by mi pasował to 80 cm (długość) i 40 (szerokość).

Pisałeś coś o 144l. Taka Diversa ma największe akwarium o tym dnie 80x40x40 tj. 128l z szyby 6mm. Na fionce trafiłem na 80x40x50 czyli 160l, ale z szyby 8mm. Jest to tu kluczowe, bo jak zależy Ci na jak najniższe cenie to grubsze szkło trochę ją podbije. Ceny rosną stopniowo z większym litrażem, ale tam gdzie jest przeskok na grubsze szkło to zawsze jest duży schodek cenowy. Pewnie można by ten baniak zrobić z 6mm ze wzmocnieniami i byłoby ok, ale wątpię czy są takie standardowe i czy ktoś zrobiłby akurat taki na zamówienie.

kupić pokrywę przystosowaną pod lepsze oświetlenie to będę niezmiernie wdzięczny.

Ogólnie te czarne pokrywy ABS da się modernizować. Każda pokrywa z lepszym standardowo oświetleniem ma dużo dużo większą cenę.

Akwarium stało będzie na komodzie która ze względu na sfazowany blat ma wymiary 99 na 44. Nie wiem czy mógłbym postawić zbiornik 100 na 45 bo odrobinkę by wystawał.

Nie może wystawać. Mógłbyś kupić baniak o dnie 100x40, ale tak czy siak, powinieneś dać dodatkowy blat, większy niż dno akwarium. Jeszcze kwestia wytrzymałości szafki, ma jakieś nogi? Jaki ma tył? Widziałem wiele solidnych komód... które po paru miesiącach się wyginały. Najlepiej jakbyś dał zdjęcie, lub zrobił projekt w byle czym, nawet paintcie z opisanymi grubościami poszczególnych ścianek.

Poza tym to trochę nietypowy wymiar i jeśli nawet znalazłbym takie akwarium na zamówienie, to skąd wziąć pokrywę?

Dlatego polecam typowe wymiary dna. Są pokrywy 100x40.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sporo się dowiedziałem dzięki jak tylko wprowadzę się do nowego mieszkania od razu zabieram się do zrobienia szafki i chyba spróbuje zrobić pokrywę z drewna muszę tylko popytać jaką chemię zastosować do pokrywy ale taką żeby nie truć akwarium a na elektryce też trochę się znam ;) więc może coś tam skonstruuję ;)

 

i tak zastanawiam się nad tym baniakiem o wymiarach 120x40x40 rzeczywiście fajnie wygląda bynajmniej na zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie za bardzo się nada 100-40-40, to już sam nie wiem.A komodę sfotografuję jutro jak będę w PL Zdjęcia dorzucę w poniedziałek.O 144 L pisałem bo znalazłem ten zestaw 80-40-45.(to była moja pierwsza opcja,najbardziej prawdopodobna)W zasadzie wysokość to żaden problem i nawet wyższe mogłoby być.Poza tym w tamtym sklepiku nie zauważyłem że była jeszcze opcja negocjacji cen więc może coś można by uszczypnąć.Tymczasem popatrzę w tych sklepach wymienionych przez Ciebie.I jeszcze pozostaje sprawa tego czy mojej żony nie przerazi baniak długości metra .Na razie żadnych kroków nie wykonuję .Tylko przeglądam. I w ogóle już się zamotałem bo ten ROBIZOO na zestawy nie daje możliwości negocjacji cen ,a kupując oddzielnie-jest możliwość. A sama pokrywa 80-40 kosztuje 125 zł (jak myślisz ile mógłbym utargować? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do was prośbę czy moglibyście wysłać jakieś linki do sklepów (najlepiej linki bezpośrednie do danego urządzenia), w których mógłbym zakupić akwarium (200-240litrów) do tego filtr zewnętrzny jakiś lepszy (ale nie za drogi) :D do tego resztę sprzętu niezbędnego do założenia akwarium.

 

Wiem, że sam powinienem tego szukać ale głównym powodem jest to, że przez ok 8dni nie będę miał dostępu do netu, ponieważ mam wyjazd służbowy za granicę i raczej tam nie będzie czasu na szukanie takich informacji, a poza tym jestem "świerzakiem" no i nie będę ukrywał ale po prostu no nie znam się na tym i liczę na was, ponieważ macie więcej doświadczenia niż ja. Mój budżet to ok 1000zł ale jak wyjdzie mniej i sprzęt będzie dobry to jeszcze lepiej :D

 

z góry dziękuję za propozycje i przepraszam za kłopot

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie.Tak jak obiecałem ,stawiam zdjęcie mebla na którym będzie stało moje akwarium.Jestem otwarty na opinie,ale mam nadzieję że jednak komoda wytrzyma te 144 L .To większe akwarium o którym wspomniałem jednak odpada. Nie będę już nic kombinował i zostajemy przy wymiarach 80*40*45.

Blat tej komody ma grubość 3 cm a ścianki 4 cm.Jestem pełen nadziei że wytrzyma.

 

P.S Na śmierć zapomniałem dodać zdjęcie.Czynię to teraz. :lol::lol::lol:

post-6760-13685165617816_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje coś innego ,szukać na allegro używki ,albo akwa albo cały zestaw ,można trafić naprawdę fajne akwarium szczególnie w licytacjach a jedyną rzecz jaką bym kupił nową to filtr do tego akwa by był najlepszy http://allegro.pl/filtr-jbl-greenline-e901-promo-akwarystyczny24-i1835604493.html lub 1500 ale to juz wyższe koszty ale pewnie opłacalne .Powodzenia w zakladaniu nowego zbiornika i czekam na pierwsze foty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foty będą jak żonę przekonam,(trochę opornie to idzie,ale są małe efekty :shock: ) Filtr na razie mam wewnętrzny ze starego akwarium ,i musi taki zostać dopóki się nie zepsuje :D . C o do kupowania używanych ,to wiem ,czasami są okazje ,ale ja już nie chcę czekać,i nawet nie o kasę tu chodzi. Jutro jeszcze zadzwonię od szklarza i zobaczę co on powie , bo panowie z allegro w ciula zalecieli i widząc że ktoś obserwuje ich przedmiot ,podnieśli nagle cenę. Jak już mówiłem nie tyle chodzi mi o kasę ,ile o zasady, bo to zwykłe zdzierstwo.Różnica nieduża,ale może dam zarobić szklarzowi :D:D:D Relację z rozmowy przedstawię jutro :D

Aha,zanim ruszy akwarium to dużo pracy przede mną . Priorytetem jest tło które mam zamiar sam wykonać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...