Skocz do zawartości

Granulat Piasku Kwarcowego


Michalk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to mój pierwszy temat i post :) Mam pytanie... zmieniam akwarium z 70l na 160l. Zawsze miałem żwirek różnego granulatu. Dziś kupiłem białe skały wapienne i chciałbym umieścić także biały piasek. W przyszłym miesiącu także zaopatrzę się w sprzet CO2 przez co zależy mi na dobraniu dobrego podłoża dla roślin, oraz ładnie komponującego się ze skałami wapiennymi. Więc pytanie do was... Jaki jest najlepszy granulat piasku kwarcowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek to piasek. Niezależnie z jakiej skały pochodzi to taka sama granulacja czyni go piaskiem.

"Piasek – skała osadowa, luźna, złożona z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych. Wielkość ziaren od 0,0625 do 2 mm[...]"

A taka granulacja jest raczej nieodpowiednia dla roślin. Pomyśl o żwirze a nie o piasku.

A i po co Ci do roślinniaka skały wapienne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurza mnie już żwir i to że syf się zbiera pod nim... Więcej roboty w odmulaniu. A gdy odmulam to przez jakis czas wszystko unosi się w wodzie, a potem i tak część opada na dno. Długo się nad tym zastanawiałem i dochodzę do wniosku że czyściej będzie na kwarcu. No i naturalniej wygląda. Niech sie wypowiedzą osoby które mają doświadczenie z piaskiem i żwirem, bo ja takiego nie mam. A wapień chyba nawet wśród roślin będzie sie ładnie komponować na białym podłożu. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piaskiem będzie jeszcze więcej roboty. Pilnowanie by nie doszło do stref beztlenowych to raz a czyszczenie trudniejsze niż w przypadku żwiru to dwa. Piasek kwarcowy nie wygląda naturalnie. Nie wiem czy gdzieś można znaleźć rzekę z białym piaskiem. Jak piasek to już prędzej z budowy. Wapień będzie Ci zatwardzać wodę co jest raczej nie korzystne dla większości roślin i on też raczej nie wygląda naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wybierając ze względu tylko dla roślin to lepiej już wypada żwir. Z niego też nie tak trudno zebrać cały syf. Przyciśniesz, wysysa i dalej. Może szybko się będzie zbierać z piasku ale na takim białym ciemne zbierające się odpady będzie bardzo dobrze widać a to chyba nie będzie zbyt pożądane. Najlepszy będzie ciemny żwirek taki jak rzeczny choć możesz też się skusić na bazalt.

Korzeń oprócz naturalnego wyglądy ma też taki plus że jeszcze do niego można przymocować kolejne różne rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że tu napisałem przed założeniem większego akwarium. Zmieniam swoje plany, bo najbardziej zależy mi na roślinach i kolorowych rybkach miedzy nimi. Skały uda mi sie sprzedać, bo kupiłem z hurtowni za dobrą cenę więc zostaje przy korzeniu i żwirku. Ma znaczenie wielkość żwirku, czy raczej tylko czysto wizualne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...