Skocz do zawartości

140 L Jakie podłoże?


darek3160
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o rady ,jakie podłoże mógłbym zastosować aby rośliny zdrowo i szybko rosły? wyczytałem że Manado jest dobre,nie wiem tylko czy nie wpływa na parametry wody.Poza tym ktoś wspomniał że przy najlżejszym poruszeniu wody unosi się osad.

Druga sprawa ,to czy na taki substrat (bo chyba tak się to nazywa) mogę jeszcze nasypać bazaltu? Czy może substrat w ogóle nie będzie potrzebny i do dobrego wzrostu wystarczy tylko bazalt ? (oczywiście będę podawał mikro i makro ,ale o tym później)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na Manado mogę wysypać żwirek? Słyszałem tez że niektórzy dają ziemie ogrodową ,ale szczerze mówiąc trudno mi to sobie wyobrazić żeby tak ziemię sypać do akwarium..nie ma później mułu albo innych niespodzianek. Co do roślinek,to jeszcze nie wiem jakie by one miały być.Raczej jakieś mało wymagające.Kupię zapewne na allegro bo w sklepach to biednie mają. A te kulki nawozowe to się dodaje jak już woda jest,czy układa pod korzeniami przez napełnieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ziemia niby mówią że jest taka dobra, lecz nie zważają na jedną rzecz

 

jeżeli chcesz mieć akwarium na ziemi polecam czarnoziem amazoński taki jak jest dostępny do kupienia w Niemczech po 7 euro za 1L

ziemia polska czy inne chińskie <ostrzeżenie: gó...> zawiera związki które owszem dostarczają dobrych związków rośliną, ale szkodzą niektórym wrażliwym rybom szczególnie ikrowatym gdyż ikra może zawierać szkodliwe substancje

 

manado to chyba najgorsze <ostrzeżenie: gó...> jakie można wybrać ;)

widać że ktoś ci źle doradził

 

przy bazalcie nie możesz trzymać rybek wąskowatych typ kiryski

 

polecam jako podłoże zwykły żwir rzeczny bez chemii przepłukany

 

NIE KUPUJ białego gressu bo będziesz miał jak ja twardość 43N ;)

 

podłoże najlepiej polecam:

http://allegro.pl/jbl-aquabasis-5l-odzy ... 21578.html

na to daj siatkę nietoksyczną najlepiej taką jak na owady

jak ktoś będzie ci mówił że nie potrzebna niech kupi sobie mózg ;)

daj na to bazalt czarny lub jakiś nietoksyczny i niezmieniający parametrów wody żwirek ;)

nie dawaj piasku, wygląda kiczowaty i bakterie będą mieć raj oczywiście te szkodliwe

strefy beztlenowe możesz sobie olać bo to co mówią to <ostrzeżenie: gó...> prawda ;)

 

reasumując

LOW tech czyli ziemia to zły pomysł trudno zneleść odpowiednią

jak masz kasę najlepiej

http://allegro.pl/ada-aqua-soil-amazoni ... 46121.html

niektórzy polecają też http://allegro.pl/podloze-pro-soil-aqua ... 63424.html ale nie wiem nie miałem

ja oczywiście polecam http://allegro.pl/jbl-aquabasis-plus-5- ... 37959.html

dlaczego?

zawiera mnie więcej tyle samo związków co ziemia

przy odpowiednim nawożeniu starcza na XX lat

jeżeli rośliny ciągną wszystko z wody a nie z podłoża

jest dosyć tanie jak na swoją jakość

możesz pokryć to tym swoim manado jak tak bardzo chcesz ale to bardziej "żwir jak substrat"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat ma taki ,że w akwarium będzie czarne tło wewnętrzne ,i nie wiem czy bazalt będzie się ładniej komponował z tłem czy może właśnie ten zwykły rzeczny żwirek?

a co do tego substaratu, po 7 euro.To ile bym tego potrzebował na akwarium długości 80 cm * 40 cm . Jutro jadę do sklepu,zobaczę co tam w ogóle mają i jakieś testy do wody sobie sprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za waszymi radami , zakupiłem substrat JBL AQUA Basis plus. Teraz chciałbym aby wypowiedzieli się Ci którzy z takiego podłoża korzystają. Może macie jakieś rady,uwagi .... Chciałbym tez wiedzieć czy mam to jeszcze przepłukać przed ułożeniem w akwarium ,czy też można wsypać wprost z worka. Dodam że jako warstwę wierzchnią będę miał żwirek ,taki raczej drobniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary stosuj stare zasady akwarystyki, żadnego podłoża za "miliony" bo i tak się kiedyś skonczą minerały z tego (i będzie Maciuś "co sie stało? cały rok było ok"). Na dno zwykły żwir rzeczny, a jak masz wystarczająco oświetenia to:

a) do 0,45 w/L nic

b) od 0,5 do 0,6 W/L - CO2 (bimbrownia, soda+kwasek), i jakies kulki gliniano torfowe w podłoże

c) powyżej 0,7 W/L CO2+kulki+sole (chyba że masz kase to gotowe nawozy,ale moim zdanie i tak wyjdziesz jak zabłocki na mydle).

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem,podłoże już kupiłem,Aqua Basis. Do tego dojdzie żwir. Żadnej fortuny nie wydałem,choć nie powiem żeby kosztował grosze. Ale trudno, jakoś przeżyję ,mam nadzieję że przynajmniej rośliny będą mi rosły prawidłowo.Przynajmniej na początku. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Żeby nie tworzyć nowych tematów, podłącze się tutaj.

 

Potrzebuje porady na temat " BAZALT "

 

Może ktoś z kolegów dal by mi namiar na sprawdzonego sprzedawce BAZALTU ? Najlepiej na Allegro, bo jestem z Krakowa i nie bardzo jest gdzie kupić na miejscu.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...