Skocz do zawartości

niewiadoma temp wody w akwa prosze o pomoc ... ;/


beny87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. Mam problem otóż nie wiem do końca jaka temperatura jest w moim akwa ponieważ grzałkę posiadam z termostatem i mam ustawioną ją na 20 stopni a termometr pokazuje mi 25 stopni.. I nie wiem teraz który wskaźnik pokazuje właściwą temp... :(

 

Edit:

dodam ze akwa jest 60l

 

Ale posty edytujemy. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, akwarystycznym termometrom nie należy ślepo ufać. Masa przekłamuje. Jeszcze kwestia czy to termometr elektroniczny, szklany, czy taki naklejany. W tym wypadku jednak może być ok.

 

Po drugie, jeśli na termostacie masz ustawione 20C, a w pokoju 25C, to jak ty sobie to wyobrażasz, że grzałka schłodzi wodę? Termostat [lub raczej co oczywiste grzałka do niego podpięta], czyli to ustawienie na 20C tylko podgrzeje wodę do tego poziomu, jeśli będzie zimniej. Jeśli jest cieplej, a zapewniam Cię że jest jeśli nie mieszkasz na Islandii, to grzałka nie wpłynie na temperaturę wody. Z termostatu nie odczytasz temperatury wody, chyba że ta będzie wyższa od temperatury wody bez grzałki. Nie masz mrozu w pokoju, masz niską temperaturę na grzałce, temperatura wody normalna, równie dobrze tej grzałki mogłoby nie być w tej chwili.

 

Dodam jeszcze, że samo ustawienie grzałki na 20C to jest jakaś pomyłka. W domowym akwarium, temperatura wody raczej nie spada poniżej tej temperatury, chyba że ktoś ma aspirację w zimie wietrzyć parę godzin. Możesz hodować zimnowodne gatunki, w stylu kardynałków, ale one grzałki - wcale nie potrzebują. Większość rybek tropikalnych, preferuje wyższe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to termometr szklany.. I widze ze nie rozumiesz za bardzo bo temperature pokoju tez bralem pod uwage i gdy raz mialem w domu 24 stopnie i grzalke ustawiona na 24 stopnie to termomentr mi wskazywal przeszlo 29 stopni i właczal sie dalej na chwile . I o ile podniose temp na grzalke o taka sama wartosc podnosi sie temp na termometrze ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te termometry z apteki to nie mają skali dopasowanej do ludzi? np. od 30 do 45*C? Nie wiem jak ze szklanymi, ale moje elektroniczne od 32 do 45*C mierzą.

 

Ja wkładając rękę do wody mogę stwierdzić czy ma 20 czy 25*C, ale to mało skuteczna i mało dokładna metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego beny87 mam to samo co ty... Na termostacie ustawione 22 stopnie a termometr wskazuje 26. Zawsze sobie tłumaczyłem to tolerancja załączania termostatu To znaczy chodzi mi o to ze jeśli ustawimy na nim np. 27 stopni to od razu przy 28 stopniach nie rozłącza grzałki a i juz przy 26 stopniach od razu nie załącza gdyz ciagle by się rozłączała i załączała musi być jakas tolerancja pewnie im lepsza grzałka tym te przekłamanie mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tę różnice masz od początku posiadania termometru? Jeśli nie to może uszkodziła się grzałka a raczej termostat. A jeśli od początku masz problemy z temp. to czy przy kupnie termometru porównywałeś temp. na innych termometrach. Bo jak się kupuje termometr to bierze się przynajmniej ze trzy do ręki i patrzy się czy wskazują tą samą temp. Jeśli dwa mają taką samą a trzeci inną to najprawdopodobniej ten trzeci wskazuje nieprawidłową wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gdy na początku kupiłem sprzęt wszystko chodziło jak w zegarku dopiero od jakiegoś czasu zauważylem różnice na termometrze. I rownież myslalem ze to termometr zostal uszkodzony bo mam w akwa suma rekiniego a ta bestia nie patrzy jak plywa gdy sie sploszy wiec wymienilem na nowy termometr ale to samo mi wskazuje co poprzedni wiec to byc moze termostat ma wine. Ale wolalem sie dopytac niz sam bez pojecia robic cos w tym celu :P

 

edit]

 

Filtr i grzałka po lewej stronie akwa. a termometr po prawej.

 

 

Gost: Pisownia, edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już 2 podstrona rozwodzenia się nad problemem, którego nikt nie rozwiąże. Jeżeli nie jest się pewnym wskazań temometru należy go albo kalibrować albo kupić drugi porządny. Prawdziwym problemem użytkownika nie jest więc termometr tylko duży sum rekini pływający w 60l akwarium.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zainwestować w zwykły termometr (kilka zł) i dorzucić jeszcze jeden do akwarium i później stwierdzić czy coś nie tak jest z tym termometrem. Ewentualnie termostat może być ,,niesprawny'', co jest także możliwe, o ile jest na gwarancji, zawsze można wymienić/oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w 260l nie próbowałem zbyt wielu ustawień ani grzałki która jest w położeniu na skos ani położeniu termometru.

Ot na logikę poszedłem i umieściłem je po przekątnej,w efekcie tego termostat ustawiony na 27 stopni a termometr pokazuje 28C.Mam deszczownię na całej szerokości akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem to w deszczowe dni nawet w wakacje miewałem po 28 st C, a grzałka odłączona. W tej chwili mam w akwarium 24 st. W domu mam podobną temperaturę, raczej nie jest wyższa, może być nieco niższa, akwarium przy oknie, na zewnątrz jakieś 15-20 stopni było dziś, świeciło słońce. Słońce mocno nagrzewa wodę, być może dlatego macie takie temperatury. Ja rano zmieniałem do tego wodę (zimną dolewałem) no i temperatura jest... O ile woda nie ma 30+ to nie ma się aż tak bardzo czym przejmować, ryby się nie gotują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...