Skocz do zawartości

Ikra i gniazdo - podstawowe pytania (prętniki)


Vanilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam harem prętników karłowatych i mam problem z ikrą. Chodzi mi ogólne o odpowiedzi na pytania:

 

1. Czy najpierw samiec robi gniazdo, czy samica składa ikrę

2. Gniazdo mam już 2 dzień, a zazwyczaj po 3 - 4 dniu po gnieździe ani śladu (dlaczego?), a nie wiem czy mam wyciągnąć to gniazdo i przenieść, bo nie wiem czy jest zapłodnione? A do kotnika nie mogę przenieść prętników bo pływa w nim narybek gupików

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam harem prętników karłowatych i mam problem z ikrą. Chodzi mi ogólne o odpowiedzi na pytania:

 

1. Czy najpierw samiec robi gniazdo, czy samica składa ikrę

2. Gniazdo mam już 2 dzień, a zazwyczaj po 3 - 4 dniu po gnieździe ani śladu (dlaczego?), a nie wiem czy mam wyciągnąć to gniazdo i przenieść, bo nie wiem czy jest zapłodnione? A do kotnika nie mogę przenieść prętników bo pływa w nim narybek gupików

 

Z góry dzięki :)

1.Najpierw samiec robi gniazdo potem samica składa w nim ikrę,po złożeniu ikry samicę się odławia.

2.Być może że samica nie jest jeszcze gotowa do tarła więc samiec przestaje budować gniazdo stąd piana znika,cierpliwości.

Najlepiej nic nie rób bo tylko możesz zaszkodzić,tylko uważnie obserwuj.

Gniazdo nie może być zapłodnione co najwyżej ikra,którą na pewno w gnieździe zobaczysz jeśli samica ją złożyła.

Kotnik może być za mały do odbycia tarła zbiornik powinien mieć choć 6l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam harem prętników karłowatych i mam problem z ikrą. Chodzi mi ogólne o odpowiedzi na pytania:

 

1. Czy najpierw samiec robi gniazdo, czy samica składa ikrę

2. Gniazdo mam już 2 dzień, a zazwyczaj po 3 - 4 dniu po gnieździe ani śladu (dlaczego?), a nie wiem czy mam wyciągnąć to gniazdo i przenieść, bo nie wiem czy jest zapłodnione? A do kotnika nie mogę przenieść prętników bo pływa w nim narybek gupików

 

Z góry dzięki :)

1.Najpierw samiec robi gniazdo potem samica składa w nim ikrę,po złożeniu ikry samicę się odławia.

2.Być może że samica nie jest jeszcze gotowa do tarła więc samiec przestaje budować gniazdo stąd piana znika,cierpliwości.

Najlepiej nic nie rób bo tylko możesz zaszkodzić,tylko uważnie obserwuj.

Gniazdo nie może być zapłodnione co najwyżej ikra,którą na pewno w gnieździe zobaczysz jeśli samica ją złożyła.

Kotnik może być za mały do odbycia tarła zbiornik powinien mieć choć 6l.

 

 

 

A to przypadkiem nie jest tak, że to samiec w gnieździe umieszcza ikrę, którą samica wypuszcza? No widocznie mi się coś przywidziało. Chyba, że u mnie samiec nosił ikrę, a samica ją umieszczała w gnieździe.... :zamieszany: .

Grzegorzół, jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie jestem doświadczonym akwarystą bynajmniej za takiego się nie uważam.

Obecnie jestem na etapie rozmnażania prętnika i jedyny moment jaki widziałem i było to wg.zapłodnienie ikry podczas zalotów czy jak to zwał.Samiec oplata samicę swoim ciałem i okręcają się w kółko wtedy dochodzi chyba do zbliżenia tylko niedokładnie to widziałem i mogę się mylić,może na tym filmiku będzie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to są 2 grupy ryb - te które zapładniają ikrę jeszcze w ciele samicy(żyworodne) i te których ikra jest zapładniana po tym jak samica złoży ikrę. Tylko, że u prętników nigdy nie widziałem żeby samiec wysyłał ładunek na ikrę. A kiedyś naprawdę sporo czasu siedziałem przed akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...