Skocz do zawartości

Podmianka


kubin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na pH i pośrednio KH najlepszy, najtrwalszy najtańszy i najprostszy sposób jest z kwasem solnym. Może komuś kiedyś pomogę więc napiszę sposób do którego sam doszedłem drogą prób i błędów.

 

Rozrób 60ml kwasu solnego 34-37% w 2200ml wody destylowanej. Kwas solny nie jest taki straszny, ale warto zrobić to przy otwartym oknie albo na balkonie i w rękawiczkach. Uważać na oczy i ubrania. Otrzymasz roztwór ok. 1%. Ja mając w kranie pH ponad 8 i KH 8 otrzymuję wodę do podmiany o pH 6,6 i kH ~ 1 w następujący sposób:

 

Rozrabiam kranówkę z demineralizowaną 50:50 w celu zbicia twardości KH do 4.

Dawkuję na litr tej wody 7ml roztworu kwasu solnego 0,5%

zostawiam na 24h napowietrzając w międzyczasie ok. 3h (zależy też, ile tej wody do podmiany jest. ja napowietrzam tylko 10L). Ważne jest, by napowietrzać. Po tym otrzymuję piękne pH 6,6 gotowe do podmiany.

 

:arrow: Ważne jest też aby za każdym razem sprawdzić parametry przygotowanej wody przed wlaniem do akwarium.

:arrow: Oczywiście każdy ma w kranie inne parametry i sam musi ustalić doświadczalnie swoje dawki kwasu. Można też lać kwas bez mieszania z destylowaną, ale trzeba go lać dużo więcej, a przy wysokich parametrach kranówki chyba nie jest to za bardzo wskazane.

:arrow: Dobrze jest zrobić właśnie bardzo słaby roztwór 0,5-1%, dawkowanie go jest wtedy łatwe, mając mocniejszy roztwór każda kropla w te czy wewte ma znaczenie a niemożliwym jest przecież dawkować co do kropli.

:arrow: Lepiej też nie schodzić z pH zbyt nisko. 6,5 będzie OK, dalej można z łatwością zakwaszać szyszkami i innymi bzdetami ;)

:arrow: KH ~ 1 jest bezpieczne pod warunkiem, że nie dawkujemy CO2

:arrow: Nie bójcie się kwasu solnego, byle w umiarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...