Jump to content

więcej światła lecz krócej, czy mniej światła dłużej

seb87
 Share

Recommended Posts

Witam. jaki wariant oświetlenia 50 litrowego baniaka będzie lepszy : dwie świetlówki aquaela 11W 6500K przez 11 godzin na dobę, czy trzy świetlówki aquaela 11W (2x 6500K + 1x8000K) przez 8 godzin na dobę ? Rośliny niewymagające : polysperma, zwartka, moczarka, mech itd

3x11W to tak w sam raz. Ewentualnie jeżeli by Ci się glony zaczęły rozrastać (mało prawdopodobne) to wyłączysz jedną 11 i będzie w sam raz. Ja zainwestowałbym w to mocniejsze oświetlenie. Nigdy nie wiesz jakie roślinki kiedyś w przyszłości Ci się spodobają. Niekoniecznie wszystkie będą mało wymagające. :) 3x11 po 8-9h powinno być ok, albo tak jak pisałem wyżej włączysz tylko 2x11 i po sprawie :)

Proponuję kolegę kacperkrzyz zgłosić do nagrody Nobla za przełomowe odkrycie w dziedzinie multiplikacji energii za pomocą odbłyśników (mam nadzieje że będzie potrafił obronić swoją tezę przed szanowna Komisją)... :D

Witam. jaki wariant oświetlenia 50 litrowego baniaka będzie lepszy : dwie świetlówki aquaela 11W 6500K przez 11 godzin na dobę, czy trzy świetlówki aquaela 11W (2x 6500K + 1x8000K) przez 8 godzin na dobę ? Rośliny niewymagające : polysperma, zwartka, moczarka, mech itd

Żaden wariant nie będzie dobry. Te moduły aquaela strasznie szybko się palą a kosztują niemało pomyśl o czymś na normalnej świetlówce a nie na tych modułach.

Zależy, moduły z pierwszej serii - tak, działały około 2 tygodnie. Ale... Wymieniali je na gwarancji bez problemu. Moduły wyprodukowane w lutym lub później 2011r są ok, mam ich kilka i świecą od miesięcy. Tych z poprzedniej (wadliwej serii) też miałem i tamte szybko się spaliły.

Czyli przy zakupie warto patrzeć na datę produkcji, szukaj takich z nowszej serii czyli wyprodukowanych najwcześniej w lutym 2011r.