Jump to content

Akwarium otwarte i ubytki ciepła


seb87
 Share

Recommended Posts

Zrobiłem sobie ostatnio otwarte akwarium 54 likwidując szpecącą pokrywę zauważyłem jednak, że grzałka zaczęła dużo częściej grzać, co jest zrozumiałe. Czy przykrycie akwarium szybą zatrzyma na trochę dłużej ciepło ? Miał ktoś taki problem ?
Link to comment
Share on other sites

Nie koniecznie, zawsze można dołożyć światła żeby uzyskać ten sam efekt co bez szyby. Wtedy się może zrównoważyć albo więcej światła, albo częściej włączająca się grzałka.

W obydwu przypadkach => większe zużycie prądu. Założyłem jednak znowu pokrywę, a klosze do świetlówek aquaela zostawię na lato, kiedy to na czas upałów zrobię otwarte. Teraz kiedy już się ochłodziło faktycznie bardziej sprawdza się pokrywa. Wymieniłem też badziewną grzałkę 50W, która była razem z zestawem akwariowym na grzałkę aquaela 75W.

 

Taka ciekawostka : Grzałka aquaela w ich firmowym sklepie w centrum Szczecina: 59zł. Identyczna grzałka aquaela w innym dobrym sklepie akwarystycznym 3km dalej: 34zł! Produkty aquaela polecam, ale nie z ich firmowych sklepów :D

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście uważam, że pokrywa jest git i mi się bardzo podoba z wyjątkiem akwarium:

 

http://www.google.pl/imgres?q=aquael&um ... 29,r:4,s:0

 

Te akwarium pięknie wygląda z szybą - miałam takie aqua kupić, ale wybrałam z pokrywą bo jak by moje 5 kilowe kicie skoczyły na szybę to by pewnie pękła :(.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem i pokrywy i belki i te lampki Aquaela. Nigdy nie wrócę do pokryw, mam w domu koty, ale siadają przed akwarium jak chcą popatrzeć. Za bardzo sobie cenię dostęp do akwarium żeby mieć pokrywę, jak rośliny trzeba przycinać co kilka dni to się odechciewa zdejmowania tej pokrywy. Mam w małych (25 i 54L) zbiornikach lampki Aquaela, w dużym (200L) belkę Hagena.

 

Minusy są takie że dużo więcej wody paruje, więcej nie widzę.

 

Plusy jak dla mnie to lepsze oddawanie ciepła przy akwarium otwartym (wodę jest łatwo nagrzać, gorzej ochłodzić, koszt chłodziarki akwarystycznej to minimum 700zł na najtańsze modele), jak wcześniej pisałem lepszy dostęp do akwarium (łatwiej robić porządki), no i ciekawie wygląda jak rośliny wyrastają parę cm nad poziom tafli wody, przy pokrywie nie mają jak (za gorąco-wyschną).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...