Jump to content

Skamielina


JamZim
 Share

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym do akwarium 112l 80x40x35(proste) włożyć skamielinę zakupioną na giełdzie kamieni. I moje pytanie jest takie czy nie zaszkodzi to rośliną i ryba / nie zmieni parametrów wody?

Nad polskim morzem znalazłem jeszcze kawałek ceramiki. Może jakiś wazon. Skąd na plaży gliniany wazon? Pomyślałem, że może z dawnych czasów i go zatrzymałem. czy jeśli udekoruje nim moje akwarium zmieni to parametry wody?

Link to comment
Share on other sites

Skamielina,jako że najprawdopodobniej zawiera wapń , pewnie będzie wpływała na parametry wody.Nie wiem tylko w jakim stopniu.Co do dzbanka,to nie wiem ,może wszystko co najgorsze zostało wypłukane skoro tyle czasu przeleżał na dnie. Ja bym tego nie wkładał,ale to tylko mój gust,albo jak wolicie "bezguście" :|

Link to comment
Share on other sites

Skamieniałości powstają w wyniku zastąpienia pierwotnej substancji (głównie budującej) substancję najczęściej zawierającą wapń np. węglanem wapnia. Skamieniałość trylobita byłaby bardzo oryginalna i dająca efekt realizmu w niektórych przypadkach. Akwarium 112l. proponuję nasypać piasek i trochę żwiru, ułożyć tło i groty z np. lawy wulkanicznej dać małe oświetlenie najlepiej jedną lampkę LED o małej mocy a że światło będzie dość mocno skoncentrowane to będzie sprawiało wrażenie światła wydostającego się ze szczeliny. I tak masz grotę do jaskini. Dasz na dno skamieniałość trylobita i gotowe. Możesz wpuścić stado ślepczyków meksykańskich. Ślepczyki wolą nico twardą i alkaliczną wodę, więc skamieniałość nie będzie im przeszkadzać. A często w jaskiniach można znaleźć skamieniałości.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam,

 

nie chciałam powielać tematu, a potrzebuję porady.

 

Mam akwarium ze skalarami (2 sztuki). Prawdopodobnie dołączą do nich niedługo 4 inne rybki (jeszcze nie wiem co to będą za gatunki). Pytanie jest nastepujące, czy mogę do akwarium wsadzić skamieniały kieł mamuta? Z tego co widziałam jest lakierowany.

Link to comment
Share on other sites

Dodam info do złączonych zdjęć (choć temat mocno przestarzały):

Na drugim zdjęciu widać ładnego trylobita. Zapewne jest z Maroka. Jak to większość skamieniałości zbudowanych jest z kalcytu/aragonitu i jak pisali poprzednicy, mogą zatwardzać wodę. Niektóre ciemnoszare skamieniałości to łupki ilaste lub mułowcowe (np. trylobity kambryjskie). Podobnego kupiłem kilka lat temu na giełdzie w W-wie, ale szkoda mi go lać HCl/octem. Jak chcesz to sprawdź: jak reaguje z octem to wapień bitumiczny, a jak nie reaguje to łupek ilasty.

 

Co do 'garnka' to zapewne jakiś zlepek piasku i gliny/iłu. Poddany obróbce termicznej (wypiekany w ognisku) będzie w jakimś stopniu odporny na wietrzenie chemiczne w wodzie. Zaszkodzić w akwarium nie powinien, a nawet może pomóc roślinkom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...