Skocz do zawartości

Jak często podmieniać wodę?


kocjano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 70 l. Raz w tygodniu podmieniam 1/4 wody na świeżą, odstaną. Tak zaleca większość podręczników akwarystycznych (niektóre radzą cotygodniową podmianę nawet 1/3 objętości wody). Na forum jednak wielokrotnie spotkałem się ze zdaniem, że cotygodniowa podmiana wody to za często. Wiele osób radzi podmieniać raz na 2 lub nawet 4 tygodnie.

Ze swej strony nie wyobrażam sobie podmieniać wody rzadziej niż raz w tygodniu, gdyż robię to głównie ze względu na odciąganie mułu z dna, którego zbierają mi się tony, a czynność ta wiąże się nierozdzielnie z odciąganiem także i wody. Nie zauważyłem, aby cotygodniowa wymiana wpływała ujemnie na kondycję ryb i w ogóle całego akwarium. Ba! Woda jest o wiele czystsza i nie muszę zbyt często robić generalnego sprzątania (dwa razy w roku wystarcza).

Piszcie proszę wszelkie swoje uwagi/wskazówki na temat częstotliwości podmieniania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna uogolniac kzdego zbiornika bo podmiana zalezy nie tylko od wielkosci ale tez od filtracji, ilosci ryb w akwarium, roslin nawet ma znaczenie jakie to sa ryby i jaka maja przemiane materii, od karmienia i rodzaju pokarmu itd........

kazdy musi znalezc u siebie zloty srodek na podmiane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna uogolniac kzdego zbiornika bo podmiana zalezy nie tylko od wielkosci ale tez od filtracji, ilosci ryb w akwarium, roslin nawet ma znaczenie jakie to sa ryby i jaka maja przemiane materii, od karmienia i rodzaju pokarmu itd........

kazdy musi znalezc u siebie zloty srodek na podmiane

Racja to racja, ale jeżeli dobrze sie robi akwa, to można podawac innym ktorzy zrobili podobnie w prodentach, jakby nie było baniaka z taka sama pojemnoscia ...

wyjatek to przemiana materii...

 

Ja wam mówiee w planach swoich jak bede mial gotowe akwa to wymieniac 15% na 2 tygodnie(tak, leniwy jestem, ale 240L to czsem porazka w uzywaniu wody);].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja to racja, ale jeżeli dobrze sie robi akwa, to można podawac innym ktorzy zrobili podobnie w prodentach, jakby nie było baniaka z taka sama pojemnoscia ...

wyjatek to przemiana materii...

 

Ja wam mówiee w planach swoich jak bede mial gotowe akwa to wymieniac 15% na 2 tygodnie(tak, leniwy jestem, ale 240L to czsem porazka w uzywaniu wody);].

pisalem co ma wplyw na podmiane wody a ty dalej uogolniasz ze jak bedziesz mial 240 litrow to 15%. jeden bedzie musial podmieniac 30 % a drugi 15%. U siebie czasami podmieniam 20% ale czasem jestem zmuszony zrobic podmiane dodatkowo w tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja to racja, ale jeżeli dobrze sie robi akwa, to można podawac innym ktorzy zrobili podobnie w prodentach, jakby nie było baniaka z taka sama pojemnoscia ...

wyjatek to przemiana materii...

 

Ja wam mówiee w planach swoich jak bede mial gotowe akwa to wymieniac 15% na 2 tygodnie(tak, leniwy jestem, ale 240L to czsem porazka w uzywaniu wody);].

pisalem co ma wplyw na podmiane wody a ty dalej uogolniasz ze jak bedziesz mial 240 litrow to 15%. jeden bedzie musial podmieniac 30 % a drugi 15%. U siebie czasami podmieniam 20% ale czasem jestem zmuszony zrobic podmiane dodatkowo w tygodniu...

 

Bo możliwe, że należę do ludzi, którzy dobrze robią akwa.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...