Jump to content

Oświetlenie akwa 60l


jarek16
 Share

Recommended Posts

Witam,

mam akwa 60l, oświetlenie standardowe 15W z tym że świetlówkę kupiłem nową(dla roślin, ma fioletowawy blask). Dzisiaj dołożyłem jeszcze zwykłą energooszczędną 9W (świeci na żółtawo).

Jak myślicie czy takie połączenie pomoże, czy też zaszkodzi rośliną? Chciałbym żeby mi to wszystko tam ładnie rosło. Nawożę CO2 w płynie. ...jak to widzicie wszystko?

Link to comment
Share on other sites

Świetlówka OK. Ale ta żarówka energooszczędna pewnie ma barwę 2700K, powiedzmy ze nie zaszkodzi ale też zawile nie pomoże. Zresztą 23W w 60l to odrobina za mało na nawożenie CO2, postaraj się tak aby było minimum 0,5W/L czyli ok. 30W a tą żarówkę postaraj się zmienić na 6500K, albo jakąś świetlówkę 8000K która będzie najlepsza dla roślin. Powiem ci ze ja w swoim 54l mam oświetlenie 0,44-1,33W/L w zależności od tego ile świetlówek włączę. Kolejno:Day 24W 9000K, Colour 24W 6800K( tez ma taki fioletowy odcień) i Merine 24W 15000K( stosowana na ogół w akwariach morskich, ale pięknie wybarwia kolor niebieski u ryb) Od razu powiem ze nie wliczam często wszystkich naraz żeby uniknąć niepotrzebnych dyskusji że za dużo światła. Najczęściej świecą się 9000K i 6800K.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...