Skocz do zawartości

Niskobudżetowe CO2


fforc9e
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem, że w tym sprayu jest kilkanaście gram co2, a reszta to sprężone powietrze. Bimbrownia chyba jest lepszym pomysłem.

Gdzie tak słyszałeś?

 

Atreyu

Nie mówie nie dla bimbrowni czy cytrynowni. Po prostu szukam rozwiążania wygdniejszego niż bimbrownia a tańszego niż zestaw CO2 z butlą. Zakładając, że 1000ml wystarczy na 3 wg porducenta 3-6 tygodni. To wychodzi mi około 200zl rocznie czyli mniej za najtańszy zestaw z butlą. Chociaż jak teraz patrze na te zestawy to kosztują jakies 300 zł. Tylko nie wiem na ile by starczyło CO2 w butli.

http://allegro.pl/mini-kompletny-zestaw ... 25015.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie w 200l butla 1,5 kg wystarcza na 3-4 miesiące ciągłego podawania dzień (dość spora ilość) i noc (na mniejszych obrotach) koszt nabicia butli ostatnio to 8,60 zł. Jeżeli będziesz chciał do 60l to sądzę, że i pół roku pociągnie. Też się zastanawiałem nad tym zestawem, o który pytasz ale zdecydowałem się jednak na butlę. Temat bimbrownia nie sprawdził się przy 200l baniaku. Ale w 112 dawała radę ok 8-10 dni więc nie tak źle. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu

Nie mówie nie dla bimbrowni czy cytrynowni. Po prostu szukam rozwiążania wygdniejszego niż bimbrownia a tańszego niż zestaw CO2 z butlą.

Jak chodzi o baniaki w Twoim podpisie to najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb to EC. Dozuje się to co prawda co dzień, tak samo jak np. pokarm dla ryb, ale wychodzi dość tanio, a efekty fajne.

wg porducenta 3-6 tygodni.

Producentom nie ufaj...

 

Bardzo ważna uwaga.

Wysokociśnieniowa butla z zestawu CO2, która starcza na wiele miesięcy a koszt jej nabicia to mniej niż 10zł - to zupełnie co innego niż taka mała, niskociśnieniowa i jednorazowa puszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 1x18W T8 + 2x24W T5 podobno samo EC nie wystarczy. Oczywiście będę mógł zredukować, ale chyba pozbieram na butlę i wystartuję dopiero z butlą tę 60-tkę. :) Nikt nie lubi czekać a jak wszyscy dobrze wiemy przy takim oświetleniu + CO2 oraz EC wszystko będzie rosło jak na drożdżach :P:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię rozczarować przy odpowiednio utrzymanych parametrach wody i zastosowaniu CO2 nie bedzie żądnych glonów. ;))

Odpowiednim, bardzo dokładnym, konkretnym nawożeniu i dozowaniu CO2.

Do znajomości parametrów potrzebujesz testów kropelkowych.

 

To nie jest tak że wlejemy trochę tego nawozu, trochę innego, zgodnie z tym co pisze na opakowaniu, damy CO2 i przy >1w/l nie będzie glonów... to naprawdę ostra jazda bez trzymanki. Tak czy siak, powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakimś forum czytałem opis jak chłopak zrobił co2 z kwasku i sody w turystycznej butli gazowej. Wyliczone były dokładne ilości kwasku, sody, wody....itd. Taka butla wystarczała mu na kilka tygodni. Jak uda mi się znaleźć ten tekst to wkleję

 

 

Znalazłem i cytuje:

 

"Gdzieś znalazłem informację żeby kwaseki sodę zmieszać w butli turystycznej i mieć zapas co2 pod niskim ciśnieniem. Miałem w piwnicy starą butle, postanowiłem spróbować. 

 

To zaczynam. 

 

1. Na początek sprawa prozaiczna - nie mogłem wykręcić zaworu. Dopiero metrowa przedłużka na klucz dała radę. 

 

2. Problem kolejny - smród. Potworny. Myśle se - nalejemy wody i będzie. No to nalałem, ale gdzie tam, jak śmierdziało tak śmierdzi. Bałem się podłączać takiego śmierdziela pod zbiornik, bo nie wiem czy nie zaszkodzi a po drugie będzie śmierdziało w pokoju. No to płukanie. Gorąca woda, zimna, godzinę, dwie, dzień, z kwaskiem, z kretem, z octem, no ludzie czego ja tam już nie nalałem. A ta franca śmierdzi dalej. Dopiero zgadałem się ze znajomym, który pracuje w branży spożywczej, polecił mi nalać silnie utleniającego środka żeby się tego smrodu pozbyć. I nawet mi to załatwił, nazywa się to perhydrol, czy jakoś tak; jest to 35% woda utleniona. No i po zalaniu tym, razem z gorącą wodą i po moczeniu przez chyba 12h przestało śmierdzieć. Sukces. 

 

3. Orurowanie. Na butli jest lewy gwint, niemetryczny, o dziwnej średnicy. Albo trzeba kupić redukcję na alledrogo, albo mieć fuksa jak ja. W sklepie akurat przy rozpakowywaniu towaru goście przez nieuwagę ucięli końcówkę węża do palnika do butli turystycznej. Dostałem kawałem węża z przyłączem za piątkę. Dalej dałem węża do instalacji pneumatycznych, dalej reduktor i zaworek precyzyjny do takich wężyków. Wszystko to znalazłem w Mojej Szufladzie Na Skarby. Przechowuję tam różne rzeczy z innych projektów, eksperymentów itd. Dalej dałem półlitrową butelkę z wodą jako licznik bąbelków i filtr wodny.Rurką z butelki dalej do filtra wewnętrznego. Wszystko jak zwykle u mnie przez dławiki elektryczne. 

 

4. Przygotowania do użycia. Bałem się żeby mi tego nie rozerwało. Dane techniczne: ciśnienie gazu propan-butan 8-16 bar, butla testowana na 35bar. Sporo. Zagadałem z chemikami ile czego. Policzyli, policzyli i mówią jakieś 200g każdego. No to nalałem litr wody, wsypałem 140g kwasku (na pierwszy raz, myślę wystarczy), zamieszałem. Jak tu dodać sodę ? myślałem ze dwa dni. W końcu wymyśliłem taki myk: wkładam do butli woreczek, taki cieniutki jak w sklepach pakują drobiazgi. Wtykam tyle żeby wystawało z 10cm z butli. Teraz lejek (koniecznie suchy) w to wkładam i sypię przez niego sodę do woreczka. Jak wsypię to ciągnę za to co wystaje aż się nie urwie i pieronem zakręcam zawór. Oczywiście wcześniej okręcony taśmą teflonową. I to tyle. 

 

Teraz o użyciu: 

 

5. Podłączyłem. Ciśnienie - 3bary. Ustawiłem. Ładnie bąbelkuje. Zostawiłem na noc. Szlag trafił manometr, poszła cała butla, a z nią 7 gupików. Przykre. (1L wody, 140g sody, 160g kwasku). 

 

Następny "nastaw" : 2L wody, 200g sody i 220g kwasku. Ciśnienie 4-5bar. Reduktor naprawiony. Działało przez 8dni, z tym że ciśnienie bardzo szybko spadało w pierwszych dwóch dniach a potem powolutku (moi chemicy pokazali mi taki wykres i powiedzieli że tak ma być, zależności ciśnienia i objętości coś tam) 

 

Kolejny "nastaw". 1,5L wody mocno ciepłej (pewno z 50st C) 240g sody i 260g kwasku. Ciśnienie 8-9bar i działa już 11dzień, ciśnienie obecnie 2bary więc myślę że będzie w sumie działało 14-18 dni. Zobaczymy, jak skończy się to wyedytuję posta. 

 

Co2 podawany wraz ze światłem, ok. bąbelek na 2-3sek. Przyrost roślin zauważalny, zieleń ciemna, woda kryształ. Nie wiem dlaczego ale zawsze u mnie tak jest, jak daję co2 to ma super wodę, jak nie to mętnieje. 

 

Opłacalność... Dyskutowalna. Nastaw kosztuje mnie 2zł, (czyli 4-6zł na miesiąc) bo kwasek mam od kumpla spożywczego. Zrobiłem to bo miałem wszystkie komponenty, butle, wężyki, reduktorek taki maleńki. No i dla zabawy, żeby coś się działo. I żeby sprawdzić czy się da. Dało się i działa u mnie już ponad miesiąc. W razie pytań ? pisać. Jak zrobię zdięcia to zamieszczę. O ile będą komuś potrzebne. Idę spać, na razie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ja używałem tego >> http://sklep.roslinyakwariowe.pl/technika-co2/butle-co2/butla-sprayu/tetra-plant-optimat-butla-pojemnik-p-8024.html

 

Nie pamiętam za ile kupiłem... tu widzę za 70 i potem nowe butle za 26 PLN

 

Ale szczerze mówiąc też myślałem teraz nad CO2 butla pod większe akwa. Ale spróbuje bez i tylko troszku nawozów.

 

Ale prześledzę ten temacik może i ja coś kupię. Zastanawiam tylko się nad tymi dyfuzorami.. jedni mają taki labirynt by bąbelek zasuwał, a ja np. w tych gotowych "kitach" mam zielony dyfuzorek Cylinder z membrana u góry. I przez nią powoli się dozuje co2.

 

Minusem jest to ,że czasem membrana może się zaglonić albo złapać dziwny osad.

 

Nie wiem czy warto będzie iść np. w 1,5kg strasznie drogi biznes a może uda się bez tego o dobre roślinki w ogólnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...