Jump to content

niedobory makro czy mikro?

thorgus
 Share

Recommended Posts

Witam

mam problem z roślinkami, po prostu nie rosną, a 2x mają zgniłe końce.

niedobory makro elementów jak nic :)

lecz czy mikro elementy mogą być też powodem nie rośnięcia?

oświetlenie 2x 15W żwirek biały gress - zmienia wodę na twardą

nawożę ferro POL - żelazo

jaki nawóz makro polecacie ?

mekro elementy powinny rozwiązać problem :)

obsada nie jest tutaj potrzebna - rośliny mało wymagające

po 1. primo nie mam testów

po 2. primo kupowanie CO2 oraz innych zabawek do takiego akwarium mija się z celem

kupić się bardziej opłaca wiadro roślin za 25zł niż paczkę testów

chciałem się dowiedzieć czy makro załatwi sprawę czy jak nawożę ferro POL nie potrzeba mikro

odpowiedz twoją uważam za :spam::spam::spam::spam::spam::spam:

Najpierw byś podał litraż i jakie masz rośliny.

odpowiedz twoją uważam za :spam::spam::spam::spam::spam::spam:

Twoja odpowiedź to spam bo używasz tysiąca emotikonek a jedna wystarczy.

W obronie Rafi'ego mogę powiedzieć że jesteś zwykłym leniem który na forum wchodzi tylko z lenistwa. Dążę do tego że na forum zadasz pytanie i na drugie dzień zobaczysz odpowiedź bo szkoda ci marnować 5minut na google albo czytanie regulaminu. Podał byś więcej informacji o zbiorniku to wszyscy by byli szczęśliwsi. Co do tego linka co ci podał Rafi jest bardzo dobry ale tobie nie chce się czytać, a powinieneś sobie przypomnieć wszystkie literki bo od poniedziałku do szkoły ;)

po 1. czytać mi się nie chce

po 2. nie ma sensu do słodkowodnego bawienia się w parametry wody, gdyż za te pieniądze za które miałbym "uprofesjonalnić" zbiornik zrobiłbym sól 100 L i by było dobrze

w słodkowodnych jestem newbi i czytanie o niedoborach składników mineralnych makro i mikro elementów nie ma sensu najmniejszego

pro po rybek

to nie to samo co roślin - ryba przetrwa bez żarcia max. 3 tygodnie, a roślin bez pielęgnacji 3 miesiące więc ?

jeżeli chcecie parametry to proszę:

skład mineralny oraz chemiczny - kranówka warszawska

Flora:

Limnophila Wodna 3x

Echinodorus Amazonicus 3x

Ophiopogon minima 8x

LIMNOPHILA SESSILIFLORA 1x

Hydrocotyle Japan [Wąkrotka Japońska] 2x

+jakiś mech

jak chcecie mogę wrzucić zdjęcie akwarium ale musiałbym szukać aparatu, potem wyjmować kartę itd... strasznie dużo z tym roboty

Jest to raczej roślina bagienna. Ja też zostałem oszukany, zakupiłem podobną - ophiopogon japonicum. Gdy moja zaczęła gnić to przesadziłem ją do doniczki i o dziwo odżyła, zajęło jej to około miesiąca, może więcej. Taka rada na przyszłość trochę - kultury i wyrozumiałości ;)

Rada numer dwa kupując roślinki akwariowe nie mogą one być twarde, gdy je wyciągniesz z wody muszą być wiotkie i miękkie oraz elastyczne. Roślin twardych i stojących pionowo unikaj z daleka.

A my litrażu dalej nie znamy, pochwal się swoją obsadą.

W obronie Rafi'ego...

Dzięki ;)

po 1. primo nie mam testów

Nikt nie mówi o testach.

po 1. czytać mi się nie chce

W tym linku nie ma za wiele. Pojawia się tam na początku taka kolorowa tabeleczeka n której wszystko jest.

pro po rybek

to nie to samo co roślin - ryba przetrwa bez żarcia max. 3 tygodnie, a roślin bez pielęgnacji 3 miesiące więc ?

Nie wiem skąd te dane ale z takim podejściem długo się żyjącą częścią akwarium nie nacieszysz.

po 2. primo kupowanie CO2 oraz innych zabawek do takiego akwarium mija się z celem...

Nawet chociaż bimbrownia (skoro tak wyliczasz to powiem że za kilka zł.) przy niskim oświetleniu jest dla roślin lepsza niż baniak bez CO2. Nie wiem dlaczego się dziwisz że rośliny Ci nie rosną jak nie masz dla nich budulca do tej czynności.

...kupić się bardziej opłaca wiadro roślin za 25zł niż paczkę testów

To już Twój wybór...

chciałem się dowiedzieć czy makro załatwi sprawę czy jak nawożę ferro POL nie potrzeba mikro

Testy w płynie zawierają prawie wszystkie potrzebne dla roślin pierwiastki ale w takich płynach jak AQUA POTAS są one w śladowych ilościach przy głównie przeważającym potasie. Jeżeli podajesz mikroelementy to nie musisz podawać już żelaza w płynie.

• 7 months later...

Pozwoliłem sobie podpiąć się pod już istniejący temat. Akwarium założone 29.03.2012, także nieco ponad 2 tyg.

Akwarium 120 L

Trochę informacji o sprzęcie:

Filtr kubełkowy Ferplast Bluextreme 700

- wkład gąbka, gąbka węglowa, MicoMec JBL

Oświetlenie:

Sylvania Grolux 24W

Sylwania Aquastar 24 W

2 x świetlówka barwa zbliżona do dziennego 24 W

Oświetlenie działa 7 h (zacząłem od 5h, co tydzień o godzinę wydłużam)

Max światło 5 h z 7 h total świecenia

Podłoże: Amazonia New 2 x 9 L, Amazonia Powder, Amazonia 3L, ADA PowerSand 3L- nie do końca wykorzystane ale warstwa spora utworzona, podsypane na Power Sand nieco ADA Bacter 100

CO2 - butla, obecnie 3-4 bąble/sek, rozpuszczanie poprzez Aquatic Nature CO2 Tornado

Parametry wody obecnie:

pH - 6,6

KH - 3 d

GH - 6 d

NO3 - 50 ppm

PO4 - 00,2 ppm

Fe - stary test, odczyt wskazuje na zero

Temp 26 C

Nawożenie:

Obecnie jedynie Potas plus

Kilka dni temu zauważyłem wzrost azotanów, od tego czasu codzienne podmiany 30L

Pojawiły się brązowe nitki, rośliny rosną, ale cześć obumiera, załączę zdjęcia.

Flora:

Eleocharis acicularis

Eleocharis parvula

Eleocharis vivipara

Sporo, około 700 sadzonek, nieco się namęczyłem z nimi :)

Rośliny niby bąblują ale w mniejszym stopniu niż na początku. Zaczyna mnie martwić pojawienie się brązowych nitek o których wspomniałem, zastanawiam się nad tym czy nie zacząć nawożenia mikro, chociaż z drugiej strony przy tak częstych podmianach kranovitem raczej nie powinno być to czynnikiem limitującym wzrost.

Na zdjęciach widać że rośliny mogłyby mieć się lepiej :(

Brak rybek, więc rozważam czy nie pojawiły się niedobory fosforanów - chociaż tu liczę na podłoże...

Liczę na Wasze sugestie. Na półce czeka Tropica Plant Nutrition Liquid, ale chciałem z nim zaczekać do początku 4 tygodnia.

Pozdrawiam

Konrad

post-13709-13685168914986_thumb.jpg

post-13709-13685168915379_thumb.jpg

post-13709-13685168915771_thumb.jpg

re up: grzegrzół

To nie moment na prezentację, podpiąłem się ponieważ podejrzewam, że problemy jakie mam związane są właśnie z mikro/makro.

Liczę na radę czy wstrzymywać się z nawożeniem mikro czy też nie.

Opcja brak fosforanów także wchodzi w rachubę w mojej opinii.

Na 100% braki fosforu - stąd też kumulacja azotanów. Braki PO4 blokują możliwość chłonięcia azotanów. Trzeba zacząć nawozić i to można zwiększoną dawką - podłoże będzie natychmiast chłonęło wszystko co podasz.

Dziękuję za podpowiedź, też miałem takie przypuszczenia, zrobię dziś większą podmianę wody ze względu na azotany i przypuszczalnie wysokie DOC, gorsza sprawa że czystej soli w weekend raczej w Warszawie nie znajdę, może jakiś preparat z makro tyle że azotu nie potrzebuje.

Możecie coś polecić ?

Kondycja roślin coraz gorsza, w akcie desperacji zakupiłem Makro Red Aqua Artu, po dodaniu dawki 1,5 x lepsze bąblowanie, ale też wyciągneło do góry E. Acicularis i lekko poskręcało igiełki.

Teraz udało mi się zdobyć Easy Life Fosfo, przynajmniej wiem co jest w środku :) Sprawdzę jak rośliny poradziły sobie z fosforanami - w końcu po podaniu nawozu oznaczalne, to tzw podwójny plus bo wiem teraz że test JBL działa ...

Jeśli skonsumowały to jutro sam fosfor plus potas, ale już nastawiłem się na EI przynajmniej w zakresie makro na razie. Irytujące jest nie podawanie zawartości składników w nawozach Aqua Art, jakoś inne firmy np. Tropica mogą to zrobić.

No nic teraz muszę obserwować baniaczek z nadzieją, że trafiłem.

Jedyne co mnie zastanawia to to czy w przypadku wyczerpania makro w kolumnie wody na podłożu ADA z mikro nie jest podobnie.

Może podać mikro w 1/3 zalecanej dawki ?

Moim zdaniem możesz spokojnie zaczynać już pełne nawożenie . Kosmiczne opowieści ze stosując podłoża typu ADA nie trzeba nawozić x czasu są nieprawdziwe. Po miesiącu nic już w wodzie nie ma - mało tego jak się całkiem wszystko wyjałowi to potem chłonie bez końca.

Dzięki Łoren za pomoc.

Przyznam że to nie pierwszy mój zbiornik na substracie, poprzednio podłoże uwalniało sporo makro i to przez długi okres czasu do kolumny wody, a były tam bardziej zróżnicowane rośliny i szybciej rosnące. Ale fakt faktem, że czekałem zbyt długo, obstawiam, że wieczorny pomiar PO4 wskaże na wartość bliską zeru.

Także mikro w ruch :)

Pozdrawiam

Parametry wody:

PO4 0,05 ppm

NO3 30 ppm

KH 3 d

GH 6 d

pH 6,6

Azotu nie dodaję, zastanawiam się czy podwyższyć poziom fosforanów ?

Dotychczasowe działania sprawiły, że rośliny rosną znacznie lepiej, ale glony też mają się nieźle, może ich przyrost nie jest jakiś makabryczny ale mimo wszystko mam co wybierać codziennie - brunatno-zielone nitki (wata)

Ciężko mi zjechać z poziomem azotanów pomimo podmian wody - zakładam więc, że podbicie fosforanów pozwoli na lepsze wychwytywanie azotanów.

Jeśli pomysł z PO4 jest słuszny to do jakiego poziomu bezpiecznie jest je podnieść.

Z góry dziękuję za pomoc.

Możesz śmiało podnosić nawet do 2-3mg/l przy tak wysokim azocie - oczywiście w trakcie podnoszenia azotany będą spadały więc musisz je kontrolować. Skumulowanie azotanów bierze się z niedoborów fosforu - tu jest także przyczyna glonów. Istotą sprawy jest doprowadzenie do właściwych proporcji miedzy azotanami a fosforanami czyli ich stosunek 10:1 .Tu nie ważne są ilości jako takie - ale prawidłowe proporcje bo rośliny będą sobie pobierały tyle ile im potrzeba - trzeba nauczyć się jedynie obserwując/mierząc o ile im trzeba te związki uzupełnić.