Skocz do zawartości

40l wymiana oświetlenia


Lofi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy na forum witam wszystkich serdecznie prosząc jednocześnie o poradę w sprawie wymiany oświetlenia.

 

Obecnie po blisko 20 latach ponownie posiadam akwarium jednak moje nowe początki idą marnie. Widać nie pamiętam jak to kiedyś się robiło a przy tym wile się zmieniło.

 

Chciał bym w tym małym baniaku 40l nauczyć się prowadzić akwarium roślinne z dodatkiem rybek jednak już wiem że obecne oświetlenie jakie jest w obudowie się to tego zbytnio nie nadaje. Na chwilę obecną w obudowie jest 1 żarówka energooszczędna 11W.

Chciał bym to badziewie wymienić na dwie świetlówki T5 8W jednak czy takie wybór będzie ok

PHILIPS Aquarelle 8W T5 (10000K)

SYLVANIA GRO-LUX 8W (8500K)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest dobre, w celu uzyskania większej wydajności światła możesz pokrywę obkleić folią srebrną lub czymś w tym rodzaju.

 

jeśli ma to być akwarium z roślinami polecam zrobienie bimbrowni i do tego jakieś nawozy micro+macro.

 

Zakładając akwarium pamiętaj o cyklu azotowym, filtr myj tylko w odstanej wodzie.

 

 

Od razu mogę ci polecić rośliny i ryby:

 

fauna:

moczarka

cabomba

bacopa

nurzaniec

anubias

Rośliny dość pospolite, więc w każdym zoologu powinieneś je znaleść.

 

flora:

10 neonów innesa

bojownik

+ może jakiś harem 1+3 żyworódek np. gupik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zasilaniu w CO2 już dawno temu myślałem kiedy jeszcze nie miałem akwa w domu więc mam już butlę na CO2 z agregatu gaśniczego :)

Tak swoją drogą to chyba dokładnie taka sama zawartość jak tych co w sklepach?

Jeśli tak to pozostanie tylko dokupić reduktor i kilka drobiazgów i będzie git.

 

Co do roślinek to mam obecnie tylko moczarkę jednak jest coraz to marniejsza i mniejsza więc pewnie niebawem nic z niej nie zostanie.

 

Nie wiem sam jeszcze co się znajdzie z roślinek jednak znalazłem na allegro kilka ciekawych zestawów tylko nie wiem który wybrać. Podobają mi się mchy a szczególnie jak porastają korzenie lub w formie trawnika. Zastanawia mnie tylko jak takie podłoże będzie się zachowywać z powstającym mułem?

 

Co ro rybek to proszę mnie nie besztać ale w tej 40l mam 4 glonojady w tym dwa albinosy lub złote jak pisało w zoologicznym, pozostał jeszcze jeden kirysek, jeden skalar i 3 ornatusy białopłetwe. Glonojady i skalar kupione pod kontem przyszłorocznego znacznie większego akwarium.

 

Niestety prze moją głupotę a właściwie brak wiedzy straciłem kilka rybek wpuszczając je do niedojrzałego akwarium :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...