Skocz do zawartości

Cabomba!


Kałasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...

Witam. Jakieś 2 tyg. temu kupiłem Cabombe i muszę przyznać, że roślinka jak do tej pory świetnie rośnie. Niestety mam problem z jej rozsadzeniem. Gdy Cabomba zaczęła się już kłaść na na tafli wody, postanowiłem ją podzielić. Uciąłem ją mniej więcej w połowie tuż nad takimi białymi korzonkami wystającymi z boku oraz tuż pod tymi "listkami". Górną część roślinki wsadziłem z powrotem w podłoże i rośnie nadal bardzo dobrze, lecz mam problem z tą dolną częścią. Łodyga zaczęła się robić żółtawa, a to raczej nie jest dobra oznaka. Próbowałem również przycinać tuż nad tymi "listkami" lecz roślina nadal stoi w miejscu lecz nie robi się żółta. Czy brakuje mi cierpliwości, czy też robię coś źle? Proszę o rady. Dodam, że oświetlenie jest dość mocne oraz, że dodaję do wody nawóz florena w płynie firmy "SERA".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakieś 2 tyg. temu kupiłem Cabombe i muszę przyznać, że roślinka jak do tej pory świetnie rośnie. Niestety mam problem z jej rozsadzeniem. Gdy Cabomba zaczęła się już kłaść na na tafli wody, postanowiłem ją podzielić. Uciąłem ją mniej więcej w połowie tuż nad takimi białymi korzonkami wystającymi z boku oraz tuż pod tymi "listkami". Górną część roślinki wsadziłem z powrotem w podłoże i rośnie nadal bardzo dobrze, lecz mam problem z tą dolną częścią. Łodyga zaczęła się robić żółtawa, a to raczej nie jest dobra oznaka. Próbowałem również przycinać tuż nad tymi "listkami" lecz roślina nadal stoi w miejscu lecz nie robi się żółta. Czy brakuje mi cierpliwości, czy też robię coś źle? Proszę o rady. Dodam, że oświetlenie jest dość mocne oraz, że dodaję do wody nawóz florena w płynie firmy "SERA".

 

 

dołączam się do pytania, mam akwa 18l i często muszę ją podcinać, górna część rośnie super a dolna kuleje i żółknie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jakieś 2 tyg. temu kupiłem Cabombe i muszę przyznać, że roślinka jak do tej pory świetnie rośnie. Niestety mam problem z jej rozsadzeniem. Gdy Cabomba zaczęła się już kłaść na na tafli wody, postanowiłem ją podzielić. Uciąłem ją mniej więcej w połowie tuż nad takimi białymi korzonkami wystającymi z boku oraz tuż pod tymi "listkami". Górną część roślinki wsadziłem z powrotem w podłoże i rośnie nadal bardzo dobrze, lecz mam problem z tą dolną częścią. Łodyga zaczęła się robić żółtawa, a to raczej nie jest dobra oznaka. Próbowałem również przycinać tuż nad tymi "listkami" lecz roślina nadal stoi w miejscu lecz nie robi się żółta. Czy brakuje mi cierpliwości, czy też robię coś źle? Proszę o rady. Dodam, że oświetlenie jest dość mocne oraz, że dodaję do wody nawóz florena w płynie firmy "SERA".

Pomoże ktoś? Chce wiedzieć jak ją rozsadzić żeby ładnie rosła!

 

EDIT: Wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dolna część już tak ma. Po pewnym czasie wypuści odnogę z boku, ale w miejscu cięcia nic nie urośnie. To tak samo jak z drzewem. Dół może zmarnieć i nic z tym nie zrobisz.

Ja zawsze ucinałam jak najniżej. Wierzchołek wsadzałam obok i czekałam aż się rozrośnie, albo stare łodygi wyrzucałam, a zostawiałam tylko te młode sadzonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam cabomby :( ale czytałem ,że prawie zawsze roślina kupiona w koszyku nie ma korzeni(normalne) oraz to iż nie powinno się ich sadzić przy filtrze a przede wszystkim w pobliżu kamienia od napowietrzania,(w koszyku także nie :lol: )

To czy roślina w koszyku ma korzenie czy nie zależy od rośliny . Są rośliny które mają bardzo słaby system korzeniowy albo nie mają w ogóle np rogatek , a są takie które mają spore korzenie np zwartki.

Oczywiście niektórzy sprzedawcy w zoologikach przechodza samych siebie np widziałam w sklepie roślinę do kupienia - anubiasa - liście były dosłownie wsadzonę w watę , bez kłącza. Także trzeba patrzeć co się kupuje.

To że nie powinno się ich sadzić przy filtrze to pierwszy raz słyszę , może napiszesz dlaczego skoro tak twierdzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warunki w akwarium są prawidłowe to po przycięciu a nawet bez przycinania cabomba powinna się krzewić i powinny pojawiać się boczne odrosty. Na pewno nie będzie się krzewiła w jałowym podłożu - sprawdziłem - pomimo że była intensywnie nawożona - posadzona do ziemi przy braku CO2 i wspomaganiu E-carbo + sole ( 0,5W/l) rosła w zastraszającym tempie - próby prowadziłem też na wywłócznikach - jest tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...