Skocz do zawartości

korzenie oświetlenie filtr jakie wybrać?


dorota2204
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poczytałam trochę na forum i mam mętlik w głowie.Jeśli chodzi o korzenie czytałam że najlepsze to mahoniowy lub mangrowca.Znalazłam też informację że dąb i buk jest bardzo dobry więc który wybrać pytam? Kolejny problem to filtr zewnętrzny kaskadowy czy kubełkowy? do akwa 170L.Ostatnie pytanko może komuś wyda się śmieszne ale co tam zapytam.Czy lampa fluorescencyjna to to samo co świetlówka? Z góry dziękuję za pomoc :)

 

Mod.Janusz---Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy filtr zewnętrzny kubełkowy ale to moim zdaniem nie wiem jak myślą inni . Korzenie jak sama robić chcesz to dąb i buk najlepsze a jak kupujesz to ten co ci się podoba xD.

A z lampkami to nie wiem bo nie czytałem za dużo ale fluorescencyjna to jest chyba to co ma inne kolory albo coś do roślin ma nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tetra-tec ,ale mam złe doświadczenie, bo często miałem problem z uszczelnieniem jego nawet przy nowej uszczelce , dziwne ale prawdziwe i nawet słyszałem e inni też mają taki problem , cichy też nie był . Teraz mam jbl e900 i jestem z niego bardzo zadowolony , brak minusów u mnie . Tetra-tec był na 120 l ,a jbl mam przy 240l.

 

Mod.Janusz----Pisownia jest tragiczna.Kolejny taki post i będzie ostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kubełek to rzeczywiście dużo ludzi chwali tego JBL e900. Z wewnętrznych, trochę tańszych poleciłbym Ci Aqua-Szut Turbo 750, 550 trochę za mały. Może jak ktoś ma w 170L to coś napisze. Filtr ten jest o tyle fajny, że możesz go sobie dowolnie rozbudowywać. Minusem jest to, że zabiera trochę miejsca w akwarium. Oświetlenie to raczej belka, nie są tanie ale jak dobrze dobierzesz to wszystko Ci będzie pięknie rosło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie się kłócić czy Mercedesy mają lepsze silniki od Audi, to zaproponujcie jakiś konkretny model z ceną. Bo ja zaraz powiem że HW są najlepsze a dziewczyna dalej będzie miała mętlik w głowie.

 

Przede wszystkim, ile nasza droga koleżanka ma do wydania na filtrację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filtracje moge wydać 350zł a czy ten filtr JBL e900 jest z napowietrzaczem? Czy pompkę muszę kupić oddzielnie jeśli tak to jaką polecicie? najlepiej taką cichą.chciałam też przy okazji zapytać czy jak kupię korzeń ze sklepu to też muszę go preparować?Piszecie że z oświetlenia najlepiej będzie belka co to znaczy?Mam jeszcze pytanko dotyczące podłoża wystarczy podłoże np.Aqua Art.... i na to żwirek czy muszą być dwie warstwy podłoża wewnętrzna i zewnęrzna i na to dopiero żwirek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz ja coś dopowiem.

 

Polecam filtr kubełkowy Aquael Unimax 250 koszt ok 260zł na Allegro, posiadam go w akwarium 112l od tygodnia i woda jest krystalicznie czysta( akwarium założone tydzień temu) do filtra w komplecie masz deszczownice(pięć rurek z dziurkami ) jak zamontujesz ją nad powierzchnią wody a wyloty wody z filtra(te dziurki) skierujesz w stronę tafli wody to będzie Ci moim zdaniem wystarczająco napowietrzać wodę a przy okazji będzie dużo lepiej niż miała by być jedna dysza wylotowa przez którą w akwarium mógłby być "efekt pralki), w pudełku masz jeszcze dwie końcówki ssące, instrukcje w języku Polskim, kilka rurek(bez dziurek ) które służą do połączenia końcówki ssącej z wężami, dwa węże ok 155cm każdy, przyssawki i coś tam jeszcze.

 

Belka oświetleniowa wygląda tak Dołączona grafika

zastępuje ona pokrywę, zazwyczaj używa się jej do akwariów roślinnych lub do akwariów z rybkami ale takimi które nie wyskakują z akwarium.

 

Jak kupiłem korzeń mangrowca 40-60cm to na początku dokładnie go wyszorowałem i przemyłem pod bieżącą wodą potem wsadziłem go do dużego garnka, gotowałem go przez ok godzinę, a potem dodałem odrobinę soli pogotował się jeszcze 15min, następnie wylałem wodę z garnka i wlałem nowej i gotowałem korzeń w czystej wodzie przez kolejną godzinę.

 

Co do podłoża możesz zastosować jakiś substrat na dno(ja zastosowałem jbl Aquabassic plus warstwa ok 1-2cm) następnie 13 kulek dla roślin filtrus, a na to żwir bazaltowy ok 5cm. To co producent podłoża pisze na opakowaniu może przyspieszyć rozrost i ukorzenianie roślin, ale jak zastosujesz sam żwir bazaltowy to też będą ci rosły rośliny ale wolniej, a te bardziej wymagające rośliny mogą mieć czasami problemy ze wzrostem niekiedy potrzebują różnych substancji do wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłem korzeń mangrowca 40-60cm to na początku dokładnie go wyszorowałem i przemyłem pod bieżącą wodą potem wsadziłem go do dużego garnka, gotowałem go przez ok godzinę, a potem dodałem odrobinę soli pogotował się jeszcze 15min, następnie wylałem wodę z garnka i wlałem nowej i gotowałem korzeń w czystej wodzie przez kolejną godzinę.

 

Adrian15223 nie miałeś problemów z zatopieniem tego korzenia. Ja dostałem od znajomego 3 malutkie korzenie, tak w sam raz do 17-35L. Niestety małe skurczybyki po wygotowaniu za nic nie chcą zatonąć i strasznie barwią mi wodę. Zatopione przy pomocy kamieni moczyły się ze 2 tygodnie i nadal nic.

 

Na razie i tak nie są mi potrzebne, ale w przyszłości będę musiał coś z nimi zadziałać.

 

Co do belki to racja bardziej do akwarium roślinnego. Mi jak jeszcze nie miałem pokrywy wyskoczyły ze 2 rybki przez to :(

Lepiej kupić pokrywę. Przynajmniej nie martwisz się, że zastaniesz po powrocie do domu rybkę na podłodze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poczytałam troche na forum i mam mętlik w glowie.Jeśli chodzi o korzenie czytalam że najlepsze to mahoniowy lub mangrowca.Znalazłm też informację że dąb i buk jest bardzo dobry więc który wybrać pytam? Kolejny problem to filtr zewnętrzny kaskadowy czy kubełkowy? do akwa 170L.Ostatnie pytanko może komuś wyda się śmieszne ale co tam zapytam.Czy lampa fluorescencyjna to to samo co świetlówka? Z góry dziękuję za pomoc :)

Korzeń wybierz sobie taki jaki będzie ci się podobał. Co do filtra to to zdecydowanie wolał bum jakiś kubełek bo ma większa kobieton filtracyjną. Tak świetlówki są lampami fluorescencyjnymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...