Skocz do zawartości

Czyszczenie filtra zewnetrznego


Basteq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałem się dowiedzieć jak prawidłowo czyścić filtr zewnętrzny (Fluval 205) aby zachować równowagę biologiczną i nie zabić przydatnych bakterii.

 

W filtrze są standardowe gąbki + 2x ceramika + włóknina

 

Co jaki czas powinno sie go czyścić przy akwarium 180l ?

 

Dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż jakąś gąbkę na rurkę zasysającą i ja co czyść np co tydzień, a wywal z baniaka włókninę a w jej miejsce dodaj więcej bioceremaki. Przy takim układzie, nie będziesz musiał otwierać filtra praktycznie wcale, chyba, że nagle podejrzanie spadnie ciśnienie na wylocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż jakąś gąbkę na rurkę zasysającą i ja co czyść np co tydzień, a wywal z baniaka włókninę a w jej miejsce dodaj więcej bioceremaki. Przy takim układzie, nie będziesz musiał otwierać filtra praktycznie wcale, chyba, że nagle podejrzanie spadnie ciśnienie na wylocie.

W rurce zasysajacej jest juz kulka. Ale jak założe gąbke na rurkę to z kolei bede musiał ją czyścić, otwierać akwarium i straszyć ryby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby mogą się przestraszyć błysku światła, stuknięcia, nagłego podejścia osoby do akwarium, moje pawice przestraszyły się ostatnio kiedy pokazałem się im z nowym korzeniem w ręce. Nie ma reguły czego mogą się wystraszyć, po prostu wszelkie manipulacje przy akwa trzeba wykonywać tak, żeby nie narażać podopiecznych na stres.

Najlepiej połóż się i patrz na ryby z ukrycia, żeby ich nie straszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby mogą się przestraszyć błysku światła, stuknięcia, nagłego podejścia osoby do akwarium, moje pawice przestraszyły się ostatnio kiedy pokazałem się im z nowym korzeniem w ręce. Nie ma reguły czego mogą się wystraszyć, po prostu wszelkie manipulacje przy akwa trzeba wykonywać tak, żeby nie narażać podopiecznych na stres.

Najlepiej połóż się i patrz na ryby z ukrycia, żeby ich nie straszyć.

Do tego zmierzam , że po to sie kupuje zewnętrzny filtr aby nie majstrować niepotrzebnie w akwarium.

 

W duzym akwarium rybki są spokojne i się wcale nie boją, ale w małym bocje zmykaja z predkością światła jak sie tylko podchodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam filtr i rzadko go czyszczę. Głównie tylko watę perlonową na samym wierzchu, bo się z czasem zatyka, oraz raz na pół roku można przepłukać delikatnie gąbki. Na górze musi być jakiś filtr mechaniczny (wata), aby odrywające się z bioceramiki kłaczki bakterii nie przedostawały się do toni wodnej. Ogólnie wata jest lepsza od włókniny, bo nie jest tak zbita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...