Jump to content

[72l] po restarcie - aktualizacja str. 3

abstract
 Share

Recommended Posts

Witam.

Trochę z konieczności (uszkodzony narożnik poprzedniego akwa 54l), a bardziej z wielkiej chęci, zafascynowany aquascapingiem i akwariami naturalnymi, postanowiłem stworzyć coś swojego, jednak bez pozbywania się poprzedniej osady i większości roślin, które jednak rzadko znajdują się w akwariach naturalnych.

Baniak:

70x30x35cm, 72l, podłoże AquaSubstrat II+ (ok.8l)

Sprzęt

oświetlenie: belka Hagen Glo 2x24W T5, Sylvania Gro-Lux + JBL Solar Ultra Natur, w tym momencie max 6h/dobę

Grzałka: w tym momencie brak

CO2: butla 1,5kg, elektrozawór, wyłącznik czasowy, 2b/s, w tym samym czasie co oświetlenie.

Filtr: Tetratec EX400, ale rurki (wlot i wylot) od Eheima

Nawożenie: PB Classic, Ferro+, Macro Green, EasyLife Nitro, EasyLife Fosfo - ostatnie dwa w zależności od wyników pomiarów

Dekoracje:korzenie, kamienie

Woda: pH 6,8 kH 5-6, NO2 0mg/l, NO3 30mg/l, CO2 30mg/l

Rośliny:

Anubias Bartera (Anubias barteri)

Willow moss (Fontinalis hypnoides)

Mikrozorium oskrzydlone (Microsorium pteropus)

Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri)

Żabienica Blehera (Echinodorus bleheri)

Mały Heniek (Hemianthus callitrichoides)

Lileopsis brazylijski (Lilaeopsis brasiliensis)

Lileopsis Maurityjski (Lilaeopsis Mauritiana)

Obsada:

1+2 Zmienniak plamisty

11 Neon Innesa

6 Kirysek panda

4 Krewetka Amano

Poniżej mala fotorelacja z zakładania.

Ogólnie odbyło się to tak, ze powyciągałem rośliny, korzenie, spuściłem ok. 70-80% starej wody, w plastikowym pojemniku 30l przechowałem ryby z włączonym filtrem. Nowy baniak po wyczyszczeniu ustawiłem w docelowym miejscu, podłączyłem oświetlenie, na dno poszły 2 kapsułki Bactozym plus 4 łyżeczki ADA Clear Super. Potem pierwsza warstwa podłoża, korzenie, kamienie, dosypka podłoża, 10l wody, sadzenie roślin, reszta wody, sprzęt i po kilku godzinach ryby z resztą wody (jakieś 10l). Filtr był dojrzały, kolo 40l wody także, no i nie miałem innego wyjścia, wiec zaryzykowałem i zakończyłem operacje po kilku godzinach, nie czekając regulaminowych 2 tygodni.

Miałem obawy o kiryski grzebiące w podłożu, ale jak dotąd i podłoże i lokatorzy sprawują się znakomicie. Teraz czekam na rozrost roślin (już widać, ze henkowi się podoba) i atak glonów :) Ciągle brakuje trochę roślin na tylnym planie, ale czekam, aż trawa z tylu się rozrośnie i pomyślę na rotalami, albo czymś podobnym

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dzisiaj. Trzeci dzień po (re)starcie

http://img707.imageshack.us/img707/3092/dsc09367oa.jpg

noo

akwarium na wielki +

teraz trzeba tylko czekac az sie pięknie rośliny rozrosną xD

Jestem pod wrażeniem

Powiedz mi tylko czy brałes również pod uwagę Glosie zamiast małego Heńka??

Jak tak to napisz mi co Cię bardziej przekonało do Henia xD

Powiedz mi tylko czy brałes również pod uwagę Glosie zamiast małego Heńka??

Jak tak to napisz mi co Cię bardziej przekonało do Henia xD

Powiem Ci, ze po przeczytaniu wielu postów na forach, obejrzenia przykładowych aranżacji, wybór Henia, to sprawa czysto subiektywna. Chyba bardziej mi się podobał, jako trawnik z przodu

Wydaje mi się, że za jasno dla neonków, dlatego się tak chowają ...

Co masz dokładnie na myśli? W sumie netto jest około 0,8W/l. To za dużo, czy chodzi Ci bardziej o ilość lumenów i zmianę świetlówek?

Chodzi generalnie o to, że siedzą w kącie, i zastanawiam się nad przyczyną.

Być może jak akwarium zarośnie, zaakceptują taką ilość światła...

I tak generalnie wydaje mi się, że neonki lepiej czułyby się w słabo oświetlonym baniaku.

PS. nigdy nie lubiłem określenia W/l :/

Powinno się brać pod uwagę ilość światła w lumenach na wysokość akwarium + odległość źródła światła od akwarium. W wypadku świetlówek bez odbłyśników - to co świeci na pokrywę ...

Gdybym dał listwy led białe zimne o mocy łącznej 24W na akwarium standard 45l to bardzo mocno bym je prześwietlił. Tym czasem świetlówek 3x t5 8w jest na styk, albo wręcz za ciut mało.

To samo tyczy się odległości od tafli wody. Jedni mają 5cm inni 20cm. Jedni mają odbłyśniki, inni nie. Jedne odbłyśniki odbijają sporo, inne znacznie mniej.

Male zmiany.

Doszło trochę roślin szybko rosnących ze względu na NO3 = 40mg/l oraz estetykę:

- Kabomba (Cabomba caroliniana)

- Rotala okrągłolistna (Rotala rotundifolia)

- Nurzaniec tortifolia(Vallisneria tortifolia)

- Ludwigia płożąca (Ludwigia repens "Rubin")

Wypadła żabienica, a mikrozorum przeniosłem na korzeń (nie było łatwo przymocować je już pod wodą, musiałem zastosować grubsza nic, niestety białą).

Zmieniłem tez świetlówki i zgodnie z sugestią jest teraz od przodu Sylvania Aquastar oraz Dennerle Amazon Day

Na razie glonów brak.

Dołączona grafika

• 3 weeks later...

Zgodnie z sugestiami akwarium zmienia się dalej.

Wypadł korzeń (coś smierdolil i barwił wodę). Platki zastąpiłem otoskami. Doszło trochę roślin, które ze względu na drogę do Austrii nie dotarły w super formie, ale powoli odżywają. Kabomba i Ludwigia były już wcześniej i pięknie rosną.

Zmieniłem małego henka, bo ten z żelu nie dal rady. Posadziłem najpierw innego tylko po jednej stronie, żeby zobaczyć czy się przyjmie. Przyjął się, wiec wczoraj doszła kolejna porcja po prawej.

Świecę teraz 9h 865+960 (Philips 865 i Dennerle Amazon Day 6000k, cri>90).

Glony nie uwierają, trochę zielenic, ale to przez brak fosforu, który przez AS II+ znika w mgnieniu oka.

Od wczoraj nawożę EI (makro + mikro)

Drewno trzeba gotować póki woda nie zacznie wrzeć.

A jeśli to nie z drzewa liściastego to nie ma co się bawić :zamieszany: .

Korzeń (ten z pierwszej strony) był ze sklepu akwarystycznego. Podobno wstępnie spreparowany, ale tak czy inaczej gotowałem go w soli, potem w czystej wodzie, potem moczył się 3 dni (woda zmieniana codziennie) i dalej barwił i mam wrażenie, że woda od niego śmierdziała. Musze go ze 2 tygodnie chyba pomoczyć.

Czas na aktualizacje.

Ogólnie mówiąc - żniwa zakończone. Niestety część roślin dostarczonych z PL nie przetrwała. Część, jak Ludwigia z pierwszych fotek przybrała monstrualne rozmiary, nie po to wyrzuciłem korzeń, żeby mieć nowy pieniek :) Kabomba skutecznie usunęła nadwyżki NO3 i jej czas tez się skończył w tym zbiorniku. Zastąpiła ja Różdżyca rutewkowa (Ceratopteris thalictroides) - prawy górny róg. Wzgórze z kamieniami próbuję gęsto pokryć Mikrantemum okrągłolistnym (Micranthemum umbrosum). Z przodu Mały Heniek z "rykowiskiem" (na środku) dla Kirysków, w przyszłości pewnie go obsadzę, ale jeszcze nie wiem jak. Dalej, na środku, nad rykowiskiem jest Pogostemon Erectus, a na 3. planie Rotala sp. Green. Lewy górny róg, obok rurek , to, jeżeli dobrze rozpoznałem, to co pozostało, Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum mattogrossense "green"). Wszystko dosyć mocno przycięte, co by w przyszłości kępki formować.

Mam nadzieje, ze się uda. Ciągle, w niewielkim stopniu, męczą mnie zielenice kolonijne, ale to przez podłoże, ciągle braki PO4 uzupełnianie 2ml/dzień EasyLife Fosfo. Moze za mało? Codziennie dolewam tez EasyLife Potas - 1,5ml.

EI (mikro i makro) w pełnej dawce, 4ml/dzień plus 1,5ml po podmianie 30%

Następna podmiana będzie z nowego RO plus mineralizacja.

Na marginesie pytanie (może głupie, ale mam całkowity brak doświadczenia z takim oświetleniem) : w przyszłości planuje większy zbiornik z HQI 2x70W - czy można w niej wyciągnąć, bez żadnych konsekwencji, jeden żarnik i używać, przez pewien czas, tylko 70W?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mala aktualizacja na dzień 5.10.2011

Pomimo przypadkowego wlania 70ml EC (zgon neona, kiryska i otoska i zachwiania całej równowagi w zbiorniku) akwarium udało się z pomocą podmian (RO + kran) i Dennerle BiActive wyregulować i uniknąć ataku glonów. Jedyny pozytyw z nadużycia EC, to taki, ze nitki się wycofały.

Na dodatek, w poniedziałek wywaliło korki podczas nieobecność domowników i filtr 6h stal wyłączony, co poskutkowało zazielenieniem się wody, ale po kilku godzinach pod ponownego włączenia i podmianie wszystko wróciło do normy.

Rośliny przycinane skutecznie rosną nawet nieźle, chociaż rotala green jakby nie chciała odbić, a to już 2 tygodnie po po wsadzeniu. Najbardziej zadowolony jestem z małego henka, bo po raz pierwszy udało mi się doprowadzić do sytuacji, ze naprawdę porasta cala przestrzeń. Wczoraj dosadziłem ostatnia porcje na przód.

Jeżeli chodzi o efekt, nie jest to to, o czym marzyłem, ale biorąc pod uwagę, ze to pierwszy próba z taka roślinnością, nawożeniem EI, myślę, ze ten i następny zbiornik będzie w przyszłości bardziej dopracowany.

Dołączona grafika

Dołączona grafika